Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co takhle okrást úplné rodiny i o to málo, co jim necháme, navrhuje Maláčová. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.10.2019
Co takhle okrást úplné rodiny i o to málo, co jim necháme, navrhuje Maláčová. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jana Maláčová, ministryně s nápadem

Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová přišla s nápadem razantně osekat takzvané slevu na daních na nepracující manželku nebo manžela. „Nechci slevu na nepracující manželku či manžela zrušit obecně, měla by zůstat pro lidi na rodičovské, pro osoby, které pečují o seniora nebo zdravotně postiženého. Těch, kdo nemohou pracovat, protože pečují, by se tedy změna netýkala,“ uvedla ministryně. Na svém facebookovém profilu k tomu napsala: „Nevím, proč by stát měl dávat KAPESNÉ 2️5 tisíc korun ročně někomu, kdo nepracuje, protože ho partner v pohodě uživí.“ V jiném postu pak napsala: „Podle našich propočtů je to asi 76 tisíc osob, které ročně dostávají daňovou slevu zhruba 25 tisíc Kč. Tito lidé nejsou ani na rodičovské ani nepečují o zdravotně postiženého nebo třeba o seniora. Proč bychom měli jako stát dávat luxusní kapesné bohatým lidem?“

Jana Maláčová své tvrzení nepodložila analýzou, zda se skutečně jedná o luxusní kapesné pro bohaté lidi. Protože právě o tom jde vcelku úspěšně pochybovat. Jedinou analýzou, kterou šermovala, byl údaj o tom, kolik lidí slevu na dani uplatňuje a kolik by stát získal do rozpočtu, kdyby je vyšachoval. Prý dvě miliardy. Ale za jakou cenu?

Státem uznané kolonky

Sleva na dani se v drtivé většině týká manželek, které se starají o domácnost, o děti, které vyrostly z věku, na který jde uplatnit rodičovskou dovolenou, ale přesto zůstávají doma (i přes snahu státu nacpat na převýchovu všechny děti třeba už od dvou let a pustit jim tam žilou v gender i multikulti výuce). Jana Maláčová netvrdí, že zruší slevu na dani pro všechny, ale pouze pro ty, kteří nejdou zařadit do státem uznané kolonky pečující osoby. Jenže dostat se do jakékoliv kolonky státu je nesmírně obtížné (nejedná-li se samozřejmě o kolonku ‘má dáti‘, tam není jediná překážka pro to, abychom v té kolonce byli všichni, s chirurgickou přesností a vymahatelnost aby soupeřila s metodami italské mafie).

Vezměme to na příkladech. Muž se srdeční vadou, která mu neumožňuje nastoupit do zaměstnání, s žádostí o invalidní důchod zcela pohořel, očividně zdráv jako řípa, může jít dělat trenéra do fitness. Běžná zaměstnání jsou pro něj tabu, ale stát to neuzná. Nedostane se do kolonek. Nemá šanci. Senior se začínajícím Alzheimerem nebo motorickými obtížemi než se dostane do II. skupiny závislosti, u které jde uplatnit právo na pečující osobu? Ten má obtíže dávno, dávno předtím, než to stát uzná. Martyrium, které musí rodina takového seniora prožít na úřadech, je nekonečné a už samo vyžaduje člověka na plný úvazek. Ale stát nepřipustí, aby nemohl takové rodině sebrat prakticky všechno, co přesahuje minimální částku pro přežití.

Žena v domácnosti

Pak je tu snaha státu znesnadnit a maximálně znevýhodnit funkci ženy v domácnosti. Nahnat všechny do kolbenky, děti na převýchovu do jeslí a školek a škol. Stát tak omezuje alternativu. Omezuje možnost pro ženy, které chtějí zůstat doma a pečovat o rodinu a domácnost, což je práce na celý úvazek a je to práce společensky prospěšnější než kolbenka, protože je stabilizační pro spokojenost rodiny jako takové. Zprostředkovaně tedy vede i ke stabilizaci spokojenosti ve společnosti. Pevně a dlouhodobě zastávám názor, že pozice ženy v domácnosti by měla být honorovaná a měla by požívat všech zaměstnaneckých výhod. Protože je to práce, práce nesmírně zodpovědná, namáhavá a prospěšná. Z kolbenky sedřená matka nutně musí zanedbávat svou rodinu, protože její čas a energie nejsou nafukovací. A ne, nejsem mačoun, který volá po tom, aby byly ženy u plotny. O domácnost i výchovu dětí se s mou paní dělíme půl na půl.

Manipulace Jany Maláčové

Jana Maláčová u svého nápadu pracuje politicky (a manipulativně) s běžnou závistí, kdy použila ve svých vyjádřeních slova ´kapesné´, ´luxusní´, ´pro bohaté´, aby tak v lidech vyvolala objednávku pro zrušení slevy na daních. Protože na bohaté jsme u nás trochu hákliví, těm nepřejeme nic dobrého. A Maláčová to ví a pracuje s tím. Ovšem záměrně nezmíní a nebere v patrnost, že rozhodně více než polovina ze zmíněných 76 tisíc lidí, kteří slevu na dani uplatňují, nejsou bohatí. A těm Maláčová chce sebrat i tu almužnu, kterou jim stát nechává.

Jana Maláčová na to jde špatně. Pokud by chtěla skutečně osekat slevu na daních pro bohaté, bylo by jistě jednoduché dát limit u přiznání daně z příjmu, kde kdyby šla přiznaná částka do milionových cifer (čímž lze nejspíš definovat bohatého člověka), sleva na nepracující manželku nebo manžela by prostě nebyla možná. Pokud by příjmy byly hluboce pod milionovými ciframi, nelze pak takového člověka označit za bohatého a sleva na dani by naplňovala definici podpory rodiny, kteroužto formulkou se ČSSD, a Jana Maláčová obzvláště, zaštiťuje. Pokud se sleva na dani zruší plošně všem, kteří nezapadají do státních chlívečků o pečující osobě, budou tím postižené převážně normální rodiny, nikoliv bohatí… ti si ani nevšimnou, že jim pro ně směšných 25 tisíc ročně chybí, ti ostatní to pocítí velmi silně.

A kam že Maláčová získané peníze narve?

Podle jejího vyjádření má jít část ze dvou ušetřených miliard (něco přes 800 milionů) do zálohového výživného. Co je zálohové výživné? To chce ministryně Maláčová, prostřednictvím státu, platit za gaunery alimenty, protože ti to mají na háku a své rodině nepošlou jako výživné na dítě nic. Jistě bohulibý úmysl... na první pohled. Ovšem Maláčová tím vlastně přiznává, že český právní systém je nefunkční a že stát tedy nemá dostatečné páky k tomu, aby absentujícího otce donutil platit výživné na dítě, které mu říká táto. Na neplatiče alimentů bude platit bič, nikoliv to, že za ně alimenty budeme platit všichni z daní a oni si budou dál dělat na černo a užívat si beztrestně výhod evidence na úřadu práce. Úplným rodinám brát a u těch rozpadlých platit za vypočítavé neplatiče?

 

Vložil: Štěpán Cháb