Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nudní Češi? Rozhodně ne. Hodně vtipní, ale naštvaní. Když nejde o život, tak nejde o nic. Komentář Adély Hofmanové

komentář 30.09.2019
Nudní Češi? Rozhodně ne. Hodně vtipní, ale naštvaní. Když nejde o život, tak nejde o nic. Komentář Adély Hofmanové

Autor: Hrádek.eu

Popisek: U Hrádku nad Nisou se nachází takzvané Trojzemí. Bod, kde se setkává Česká republika s Polskem a zároveň s Německem. Hledat to společné je prostě lepší, než hledat to, proč a za co se máme nenávidět, nebo sebou pohrdat

Naše šéfredaktorka Anna měla pravdu, když si na našem Facebooku postěžovala, že jsem se nechtěla zapojit do diskuse, kterou svými názory rozpoutal polský spisovatel Aleksander Kaczorowski. Mimo jiné se pustil do Čechů jako do nudných měšťáků, jimž je vše jedno. Myslím si totiž, že je nyní důležitější se zabývat vážnějšími tématy, než názory jednoho z polských umělců. Nicméně, šéfová mě natolik pobavila svojí poznámkou, že by stála o můj ženský pohled (neboť sebe sama podezírá, že je asi čtvrté pohlaví), až jsem se jí nakonec rozhodla vyhovět.

Hned v úvodu se přiznám, že se s menší částí názorů pana Kaczorowského ztotožňuji. Také já bych podepsala jeho názor: „Česká politika je pro mne zdrojem ustavičného zklamání.“ Domnívám se navíc, že si většina Čechů myslí totéž. A mám to podložené fakty, podle letošního výzkumu veřejného mínění, provedeného CVVM, více než polovina Čechů rozhodně nebo spíše nedůvěřuje vládě. A ještě hůře je na tom poslanecká sněmovna (60 %) a senát (54%).

Zn: spíše nepříznivý

Velmi zajímavý je také výzkum STEM z června letošního roku, zabývající se popularitou politiků. Té stále vévodí šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jenže, zatímco ho 18% dotázaných hodnotí velmi příznivě a 27% spíše příznivě, 54% naopak velmi či spíše nepříznivě. Tábor jeho odpůrců tak postupně začíná převažovat nad jeho příznivci, přičemž Babišova popularita setrvale klesá, z 64%, jíž se těšil v roce 2015, na letošních 45%. Zajímavé jsou výsledky ministryně financí Aleny Schillerové, která obsadila v žebříčku popularity českých politiků druhé místo, když ji 40% respondentů hodnotilo velmi nebo spíše příznivě, zbytek opačně nebo ji překvapivě vůbec neznali. Na dalších příčkách skončili Ivan Bartoš, Jana Maláčová a Tomio Okamura, ale i u nich platí, že je jejich celková bilance spíše nepříznivá než příznivá. Největší nepřízni voličů (62%) stále čelí Tomio Okamura.

Nudní rozhodně ne!

Rozhodně se však neztotožňuji s Aleksandrem Kaczorowskim v pocitu, že jsou Češi nudní měšťáci, jimž je všechno „u prdele“. Našemu národu lze vyčítat jistě leccos, ale rozhodně ne to, že je nudný a lhostejný. Jedna z nejlepších českých vlastností je smysl pro humor a platí to i o politicích, kteří národ často královsky baví. Ze všemožných stačí připomenout etudy Václava Klause s perem, Miloše Zemana s holí či projev premiéra Babiše na téma motýle. Jejich prohřešky se staly námětem mnoha výtečných vtipů, koláží, parodií, scének či dokonce divadelních her.

Stejně tak příliš nesouhlasím s jeho postřehy, týkající se českých spisovatelů. Například Václava Havla hodnotí ve vztahu k ženám nespravedlivě a je škoda, že spíše nezdůraznil fakt, že Havlovy názory byly dost často v rozporu s jeho počiny. Václav Havel se totiž ženami rád a hodně obklopoval, nejen ve svém soukromém životě, ale také během politické kariéry. Statečné Věře Čáslavské pomohl k návratu na výsluní, Magdu Vášáryovou pověřil prestižními diplomatickými posty a při svém odchodu z prezidentské funkce dal najevo, že by si přál, aby se jeho následovnicí stala žena. Bohužel nestala.

Co je důležitější?

A už vůbec nesouhlasím s Kaczorowskim v přesvědčení, že je naše země hluboce infiltrovaná ruskou propagandou. Jak jsem již ve svých komentářích mnohokrát upozornila, čelíme propagandě ze všech stran, také z USA, Číny či EU, přičemž největší dopad má lživá propaganda českých politiků, fatálně ovlivňující výsledky voleb. Ale přiznám se, že více než názory jednoho polského spisovatele mě zneklidňují neustále se opakující zprávy o tom, jak k nám z Polska proudí nekvalitní potraviny, například pesticidy otrávené ovoce či zelenina, mající zhoubný vliv na lidské zdraví. Když totiž nejde o život, tak jde většinou o nic...

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace