Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nudní Češi? Rozhodně ne. Hodně vtipní, ale naštvaní. Když nejde o život, tak nejde o nic. Komentář Adély Hofmanové

komentář 30.09.2019
Nudní Češi? Rozhodně ne. Hodně vtipní, ale naštvaní. Když nejde o život, tak nejde o nic. Komentář Adély Hofmanové

Foto: Hrádek.eu

Popisek: U Hrádku nad Nisou se nachází takzvané Trojzemí. Bod, kde se setkává Česká republika s Polskem a zároveň s Německem. Hledat to společné je prostě lepší, než hledat to, proč a za co se máme nenávidět, nebo sebou pohrdat

Naše šéfredaktorka Anna měla pravdu, když si na našem Facebooku postěžovala, že jsem se nechtěla zapojit do diskuse, kterou svými názory rozpoutal polský spisovatel Aleksander Kaczorowski. Mimo jiné se pustil do Čechů jako do nudných měšťáků, jimž je vše jedno. Myslím si totiž, že je nyní důležitější se zabývat vážnějšími tématy, než názory jednoho z polských umělců. Nicméně, šéfová mě natolik pobavila svojí poznámkou, že by stála o můj ženský pohled (neboť sebe sama podezírá, že je asi čtvrté pohlaví), až jsem se jí nakonec rozhodla vyhovět.

Hned v úvodu se přiznám, že se s menší částí názorů pana Kaczorowského ztotožňuji. Také já bych podepsala jeho názor: „Česká politika je pro mne zdrojem ustavičného zklamání.“ Domnívám se navíc, že si většina Čechů myslí totéž. A mám to podložené fakty, podle letošního výzkumu veřejného mínění, provedeného CVVM, více než polovina Čechů rozhodně nebo spíše nedůvěřuje vládě. A ještě hůře je na tom poslanecká sněmovna (60 %) a senát (54%).

Zn: spíše nepříznivý

Velmi zajímavý je také výzkum STEM z června letošního roku, zabývající se popularitou politiků. Té stále vévodí šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jenže, zatímco ho 18% dotázaných hodnotí velmi příznivě a 27% spíše příznivě, 54% naopak velmi či spíše nepříznivě. Tábor jeho odpůrců tak postupně začíná převažovat nad jeho příznivci, přičemž Babišova popularita setrvale klesá, z 64%, jíž se těšil v roce 2015, na letošních 45%. Zajímavé jsou výsledky ministryně financí Aleny Schillerové, která obsadila v žebříčku popularity českých politiků druhé místo, když ji 40% respondentů hodnotilo velmi nebo spíše příznivě, zbytek opačně nebo ji překvapivě vůbec neznali. Na dalších příčkách skončili Ivan Bartoš, Jana Maláčová a Tomio Okamura, ale i u nich platí, že je jejich celková bilance spíše nepříznivá než příznivá. Největší nepřízni voličů (62%) stále čelí Tomio Okamura.

Nudní rozhodně ne!

Rozhodně se však neztotožňuji s Aleksandrem Kaczorowskim v pocitu, že jsou Češi nudní měšťáci, jimž je všechno „u prdele“. Našemu národu lze vyčítat jistě leccos, ale rozhodně ne to, že je nudný a lhostejný. Jedna z nejlepších českých vlastností je smysl pro humor a platí to i o politicích, kteří národ často královsky baví. Ze všemožných stačí připomenout etudy Václava Klause s perem, Miloše Zemana s holí či projev premiéra Babiše na téma motýle. Jejich prohřešky se staly námětem mnoha výtečných vtipů, koláží, parodií, scének či dokonce divadelních her.

Stejně tak příliš nesouhlasím s jeho postřehy, týkající se českých spisovatelů. Například Václava Havla hodnotí ve vztahu k ženám nespravedlivě a je škoda, že spíše nezdůraznil fakt, že Havlovy názory byly dost často v rozporu s jeho počiny. Václav Havel se totiž ženami rád a hodně obklopoval, nejen ve svém soukromém životě, ale také během politické kariéry. Statečné Věře Čáslavské pomohl k návratu na výsluní, Magdu Vášáryovou pověřil prestižními diplomatickými posty a při svém odchodu z prezidentské funkce dal najevo, že by si přál, aby se jeho následovnicí stala žena. Bohužel nestala.

Co je důležitější?

A už vůbec nesouhlasím s Kaczorowskim v přesvědčení, že je naše země hluboce infiltrovaná ruskou propagandou. Jak jsem již ve svých komentářích mnohokrát upozornila, čelíme propagandě ze všech stran, také z USA, Číny či EU, přičemž největší dopad má lživá propaganda českých politiků, fatálně ovlivňující výsledky voleb. Ale přiznám se, že více než názory jednoho polského spisovatele mě zneklidňují neustále se opakující zprávy o tom, jak k nám z Polska proudí nekvalitní potraviny, například pesticidy otrávené ovoce či zelenina, mající zhoubný vliv na lidské zdraví. Když totiž nejde o život, tak jde většinou o nic...

 

Vložil: Adéla Hofmanová