Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Líbivá tvářička? To je minulost, tvrdí hledač talentů o světě modelingu. Holkám stačí Instagram, o New York prý nestojí

28.09.2019
Líbivá tvářička? To je minulost, tvrdí hledač talentů o světě modelingu. Holkám stačí Instagram, o New York prý nestojí

Foto: FTV Prima

Popisek: Saša Jány, slovenský 'lovec' modelek

FOTO Slovák Saša Jány je ve světě modelingu pojem. Ne že by on sám stál před kamerou nebo na molu, ale patří mezi nejznámější vyhledávače modelek. V Show Jana Krause se objevil poprvé a představil Janu Krausovi svět současného modelingu, který je přece jenom jiný, než v dobách supermodelek typu Claudie Schiffer.

To, že i modelky a modeling se vyvíjí, potvrdil i jeho největší tuzemský znalec Saša Jány: „Velmi se mění a vyvíjí. Posledních pět roků vyhledávám i muže, je to asi jediná profese, kde muži vydělávají čtyřikrát méně než ženy,“ přiznal Janu Krausovi se smíchem. Do modelingu se podle Saši Jányho zapojují muži stále větší mírou: „Určitě je větší zájem mužů o modeling, než tomu bylo před deseti patnácti lety. Je tam i jiná typologie,“ potvrdil. Před dvaceti lety byl svět modelingu zcela jiný, modelky byly tehdy hvězdy světové velikosti, znal je prostě každý: „Od devadesátých let, kdy jsem měl štěstí začít, vznikaly supermodelky jako Linda Evangelista, byly to ty nové sexy ženy. Dneska se to už trochu mění a ty dívky mají look ulice, jsou modernější, je to propojené se sociálními sítěmi.“

Nevzdat se

Saša se zabývá vyhledáváním nových modelek pro velké agentury. A uvedl, že dnes se od dívky chce něco víc než jen dlouhá a hubená postava a líbivá či zajímavá tvářička: „Také obsažnější rozhovor, ne jen čtyři otázky. Nemusí být extrovert, ale musí být schopná se prezentovat na veřejnosti. Jít po mole atd. To ale nestačí, k tomu přijít, znamená projít castingy. Pro nás to znamená učit ji, že ji mohou na 500 castinzích odmítnout a až ten 501. casting jí může vyjít. Možná je to těžší v těch sedmnácti letech, kdy je posíláme do světa a to opravdu není snadné. Toto je součást přípravy, aby se nevzdaly, zabodovaly a šly dále,“ poznamenal před Janem Krausem.

Konkuruje nám Holandsko

Modelkovské typy se také proměnily. Už to nemusí být zcela sexy výstavní krasavice, prosazuje se hlavně osobitost: „Dnes se nosí být jiný,“ popsal to Saša Jány. Česko a Slovensko jsou i podle něj stále velmoc na krasavice: „Jsou to nádherné ženy. Jediná země, která nám velmi silně konkuruje, je Holandsko. Tam kromě toho vzhledu je ještě nějaká dravější osobnost,“ přiblížil konkurenci Češek a Slovenek. Slovenské modelky bohužel kariéra v zahraničí příliš neláká: „Slovenky se hrozně chtějí vracet domů. Takže si vydělají a šup zase do Košic. A já jim pořád říkám, aby zůstaly v New Yorku. Pro agenta je to smutné. Češky jsou možná o něco více ambicióznější. Větší dobu své kariéry vydrží v zahraničí.“ Naše konkurence má prý lepší mentální předpoklady: „Holanďanky jsou nějak lépe mentálně nastavené.“

Výhra v genetické loterii

Modeling je prý nyní opět v popředí zájmu, nastala jeho renezance: „Modeling se nyní stává velmi populární i ve Francii a v Dánsku, to byly země, kde dříve nebyl modeling tak atraktivní povolání. Po ekonomické krizi je to znovu ve hře. Je to stále povolání, kde za relativně malou námahu a bez nějaké velké danosti vydělají velmi slušné peníze a já jim říkám, že je to výhra v genetické loterii. Nemuseli nic udělat, aby měli ten předpoklad a potom je to o tom osobním nasazení. To se stává po celé Evropě, modeling začne být velmi konkurenční prostředí,“ varoval dopředu Saša Jány.

Všude byly, všechno viděly

Dnešní modelky prý nemají příliš velká očekávání, stačí se jim proslavit lokálně, díky Facebooku: „Ony už ani nechtějí do toho New Yorku. Jsou na sociálních sítích a my je musíme přemlouvat, aby chtěly vůbec jít žít do New Yorku a Paříže. Všude byly, všechno viděly, i ambicióznost této generace je menší, než byla ta naše,“ zkonstatoval Saša.

Saša Jány se původně chtěl stát lékařem, studoval ale na ekonomické univerzitě, pracoval v hotelu a dělal tlumočníka. Dnes hovoří několika světovými jazyky. Coby tlumočníka z francoužštiny ho využívala světoznámá agentura Elite a právě zde začala jeho kariéra coby skauta modelek. Jeho první objevenou dívkou byla Martina Hlavatá, která vyhrála nultý ročník soutěže Elite Model Look. On sám po životě modela netoužil: „V souvislosti s mým vzhledem jsem dost sebekritický,“ říká skromně.

Zajímalo ho ale herectví, hrál například v televizním filmu Svatba bez nevěsty. K herectví se ale vracet nehodlá, opět plný sebekritiky přiznává, že jeho talent není bůhvíjak velký. Každý rok jezdí na několik týdnů do Španělska relaxovat. Velký vliv na něj měl pobyt v Alžíru, kde byl jako chlapec s rodiči. Právě zde se naučil dobře španělsky a přičichl k mezinárodnímu prostředí.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace