Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijela mladá maminka s dětmi a celou dobu plakala. Studem? Dojetím? Vděkem? Na vlastní kůži v potravinové bance

24.09.2019
Přijela mladá maminka s dětmi a celou dobu plakala. Studem? Dojetím? Vděkem? Na vlastní kůži v potravinové bance

Foto: Ivan Břešťák

Popisek: Potravinová banka je pro mnohé lidi poslední záchranou

FOTO Nařídil jsem si budíka na šestou ranní, abych měl čas na hygienu a hlavně na dvě oblíbené kávy. Z otevřeného okna jsem se pak podíval ven a nasál vzduch. Nic moc. Pod okny jezdila auta sem a tam, řidiči spěchali a troubili, typický začátek pátečního šílenství. Byl začátek září. Tak tohle už je na podzimní bundu, napadlo mě. V sedm ráno jsem odjel z Vršovic na metro a dále na konečnou Černý Most. Tady jsem měl počkat poblíž zastávky autobusů na dodávku. Vše klaplo, takže jsme rovnou jeli pro potravinové dary do hypermarketu Globus v Praze 14.

Ve skladě hypermarketu Globus nás čekaly palety plné konzerv, mouky, těstovin, rýže, cukru, sardinek, čaje, nealko nápojů v plechu, polévek v sáčku, bramborové kaše v sáčku, fazolí, dále třeba krabice plné čokolád a bonbónů, sušené mléko... Ano, to vše obchod nabízel. Prostě paráda. Chlapci začali nakládat a pak už jsme zamířili rovnou do Zdib (kousek za Prahou směr sever), kde sídlí v ulici U továrny 1 hlavní sklad Potravinové banky pro Prahu a Střední Čechy. A šlo se pro změnu vykládat.

Potraviny, které věnoval potravinové bance Globus

V minulém díle trilogie o potravinových bankách v České republice jsme vám přinesli reportáž z hypermarketu Tesco, který zatím vede pomyslnou příčku při pomoci potřebným. Tam patří lidé v nouzi, děti z dětského domova, matky s dětmi, důchodci a mentálně a fyzicky postižení lidé. Ale i drogově závislí, kteří se léči nebo doléčují. Avšak pozadu nejsou ani další potravinové řetězce, vedle Tesca jde například o zmíněný Globus či prodejnu Makro, odkud jiná dodávka v době mé návštěvy ve Zdibech přivezla palety s dalšími zásobami.

Drogérie, pěna na holení, břity, papírové kapesníky a ručníky, toaletní papír

Ze skladů Potravinové banky ve Zdibech se potraviny buď rozvážejí, nebo si pro ně chodí potřební sami. Každý jednotlivec však musí mít buď potvrzení z Úřadu práce (když se jedná o nezaměstnaného s nízkými dávkami), nebo v případě matek samoživitelek potvrzení od příslušného sociálního odboru.

Skladníci v potravinové bance, skladují, vydávají, starají se o naskladněné zboží

„Není to tak dávno, co jsme věnovali potraviny mladé mamince s dětmi. Celou dobu plakala dojetím," řekla nám Věra Doušová, vedoucí skladu ve Zdibech a zároveň předsedkyně Národní potravinové banky České republiky. Děti mají rády sladkosti, je to pro ně i zdroj energie, a tak jistě přijdou vhod čokolády, bonboniéry, ale i piškoty, jahodové či borůvkové marmelády, pro starší jsou zde olivy, granule, perníčky a další. Spousta potravin, ovoce i zeleniny je určena důchodcům (většinou ženy), kteří po úmrtí partnera už nejsou schopni platit vysoký nájem bytu. Zejména v Praze a ve Středních Čechách nájemné neustále (a neúměrně) roste. Věra Doušová zmínila případ jedné opuštěné osmdesátileté ženy. Prý vážila sotva 45 kilo. Po zaplacení nájmu jí zbývá na jídlo, léky a další nezbytné věci pouze necelých 67 korun na den! Dokáže si někdo představit, že musí vyžít s takovou částkou? Myslím, že málokdo.

Děti a hamburgery trochu jinak

„My máme dva sklady, jeden v Malešicích a ten hlavní, který je zde ve Zdibech. Je nás celkem 13," řekla nám Věra Doušová. Podle vlastních slov začínala jako dobrovolnice bez nároku na plat. Nyní pobírá čistý plat nad hranicí minimální mzdy, prý méně, než nabízí čerpací stanice ve Zdibech skladníkovi. Plátcem je Ministerstvo zemědělství, resp. jeho grantový fond. „Podařilo se oslovit další zástupce prodejních řetězců. Teď se nám stonásobně zvýšil příjem potravin a naše dodávky pendlují od rána do večera." O to se starají čtyři řidiči, ostatní jsou skladníci.

Naplněná krabice znamená 'vejslužku' na jeden týden

Jedním ze skladníků je i Šimon Hrach, kterému je teprve 22 let. A tak jsem se ho zeptal na to, co jej tady drží, když jeho vrstevníci chodí na diskotéky a za zábavou, přičemž třeba nemálo z nich kouří marihuanu. Odpověděl překvapivě jasně: „Mě ta práce baví. Rozhodl jsem se pomáhat druhým, má to smysl a já jsem ze sebou spokojený," řekl nám. Potravinová banka ve Zdibech ale nabízí mnohem více. Před pár dny sem například zavítali žáci 6. třídy ze Základní školy Týnec nad Labem na exkurzi. Výsledek? Neočekávaný! Děti projevily o charitu obrovský zájem. Paní učitelka Lenka Hrnčířová pak napsala pracovníkům banky ve Zdibech kratičký děkovný dopis (čtěte v rámečku), ve kterém mnohokrát poděkovala. A přidala informaci o tom, že jejich škola ještě letos uspořádá pro potřebné charitativní sbírku!

Právě školáci se ve Zdibech dozvěděli třeba i to, co vlastně obnáší koupě jednoho hamburgeru. Je to mouka, zrno se ovšem musí někde vypěstovat. Hovězí maso, krávy musí někdo hnát na pastvinu a ustájit. A zelenina, která také musí někde vyrůst. To vše kvůli jednomu hamburgeru. „Byla bych moc ráda, kdyby se zapojily také ostatní školy," řekla nám Lenka Hrnčířová do telefonu.

Potravinové banky v ČR mají 150 odběratelských organizací. Za měsíc poskytnou potřebným 198 tun potravin. Evidují téměř 22 tisíc potřebných.

 

RTL a ČT, přidají se další?

A jak už to bývá, pořekadlo ‘kovářova kobyla chodí bosa‘ bohužel platí také pro aktivity našich potravinových bank. Do Zdib nedávno zavítala německá soukromá televizní stanice RTL. Nejprve natočili pětiminutový dokument. Ten se prý divákům moc líbil, a tak se ozvali znovu, že by natočili další a obsáhlejší pokračování. Z českých médií se ozvala jen veřejnoprávní Česká televize, natočili dokument. Aby toho nebylo málo, v současné době Zdiby chystají školení pro pracovníky evropských potravinových bank. Dostanou skromný oběd připravený z přebytků, pak je čeká prohlídka zdibského skladu a samotná distribuce potravin.

Teprve dvaadvacetiletý Šimon, řidič u potravinové banky. Proč to dělá? Prostě ho baví pomáhat

Potřebným pomáhá i Brno

Během mapování jak a kudy potraviny putují k potřebným jsme se obrátili také na Petra Levíčka z potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj. „Každý den nám markety nabízejí jídlo, které už nejde prodat a muselo by se vyhodit. Snažíme se vždycky propojit dárce a pomáhající organizaci přímo v místě, je to ekologičtější a i ekonomičtější, protože se nemusí tolik jezdit," řekl Levíček. Většinou si tím pádem do každého marketu přijede rovnou charita, která je blízko a měla o potraviny zájem. Řidiči charity nemají tolik práce a svezou jenom to, co nejde jinak. Pracovníci banky potom zjišťují poptávku u partnerů, těch je teď víc než sedmdesát. Není to dlouho, co darovali trvanlivé potraviny do Armády spásy na Mlýnské, do hospicu Svaté Alžěty v Kamenné čtvrti – a mimo Brno potom do Blanska sdružení LAVINA.

Poslanci ODS asi moc nezabodovali

Vláda prosadila, že obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních mají povinnost poskytovat přebytky potravinovým bankám. Jenže proti tomu se prý postavila skupina poslanců ODS. Zbylé potraviny jsou podle této strany majetkem soukromých společností, a jen ty mají jako jediné plné právo samy rozhodovat, jak s přebytky naloží. „Je to hloupé. Hypermarkety naopak vítají, že si pro potraviny jezdíme. Jinak by totiž museli investovat nemalé peníze na jejich likvidaci," komentovala Doušová.

Sklad ve Zdibech. Na první pohled se neodlišuje od ostatních. Nudný, šedý, tuctový. A přitom se v něm vlastně  odehrávají denně záchranné akce, pro lidi, kteří by jinak trpěli hladem

Zmínění poslanci však šli ještě dál a kvůli nepochopení soudů nižší instance hnali svůj návrh až k Ústavnímu soudu v Brně, kde to leží dodnes. Obchody se přitom musí zbavovat i těch potravin, kde je poškozený obal. Kde bylo složení uvedeno ve slovenštině a čeština chyběla. Naposledy se konkrétně jednalo o paletu sladkostí, které se musely stáhnout z regálu. K tomu docházelo také v případech, kdy na etiketě byla mylně uvedena gramáž jednotlivého složení, ale jinak šlo potravinu naprosto bezpečně konzumovat.

Situace pod kontrolou

Potravinové banky na celém území České republiky volí jednou za čtyři roky předsedu. „Pamatuji si, že tenkrát se mi tu tolik nelíbilo," řekla Doušová. „Nebyl v tom systém, nic se pořádně nezapisovalo. Někdo přivezl zeleninu, potraviny. Pak se to nějak rozdalo. V létě byly dovolené, takže banka nefungovala. Prostě v tom nebyl systém. Dokonce zde nebyla ani poznámka, jak dlouho zde potraviny leží. Pak mě zvolili předsedkyní a já se snažila spoustu věcí zlepšit," doplnila Věra Doušová.

Dopis paní učitelky

Dobrý den, mnohokrát děkuji za to, že jsme mohli s našimi žáky přijet do Národní potravinové banky a všechno vidět na vlastní oči a hlavně slyšet opravdu pěkné vyprávění o tom, co se dál děje s potravinami a dalšími věcmi, které jsou sem dováženy z některých supermarketů. Mohli jsme si prohlédnout sklady. A pak jsme přímo viděli, jak si jedna těhotná paní přijela pro potravinovou pomoc, celou dobu plakala dojetím. Myslím si, že si tyto zážitky a informace si bude většina žáků pamatovat, nebude potravinami plýtvat a budu se znažit pomoci potřebným. S kolegyní bychom chtěli během listopadu udělat sbírku pro vaši NPB. Pak se ozvu. Přejeme hodně elánu a radosti z opravdu úžasné, prospěšné práce, kterou děláte.

S pozdravem, Lenka Hrnčířová, Základní škola Týnec nad Labem

Vložil: Ivan Břešťák