Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další veřejnoprávní plýtvání: Čeho je moc, toho je už opravdu příliš. Pawlowská i StarDance

23.09.2019
Další veřejnoprávní plýtvání: Čeho je moc, toho je už opravdu příliš. Pawlowská i StarDance

Foto: ČT

Popisek: Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Česká televize i Český rozhlas čelí nejen neustálým pokusům politiků ovlivnit je a kontrolovat různými promyšlenými způsoby. Jedním z nich je i snaha zrušit nebo alespoň snížit koncesionářské poplatky a v zákulisí se o tom pilně vyjednává. Přestože veřejnoprávní média mají ve společnosti značný význam, bohužel si často koledují, aby je mocní práskli přes prsty. Mimo jiné proto, že utrácí za nesmyslné zábavné pořady, nemluvě o tom, že se u nás rozdíl mezi veřejnoprávními a privátními stanicemi, stále zmenšuje.

Zatímco by se měla Česká televize zaměřit (samozřejmě vedle objektivní a vyvážené publicistiky) na výrobu kvalitních filmů, inscenací a dokumentů, stále více se bulvarizuje a produkuje zcela zbytečné zábavné pořady, přihlouplé pohádky a neúměrné množství módních kriminálních seriálů. Názorným příkladem tohoto neblahého trendu je nový, rádoby výchovný formát ‘To se ví‘, který nelze považovat za nic jiného, než za vyhozené peníze a zcela právem je kritizován a vysmíván ze všech stran.

Bulvárněji už to nešlo?

V době, kdy je veřejnost dnes a denně vystavena propagandistickým útokům velmocí a politických šíbrů, ČT trestuhodně plýtvá svými prostředky, aby zaplatila hodně okoukanou hvězdu showbyznysu Halinu Pawlowskou a společně s dalšími ‘celebritami‘ ji pověřila, aby veřejnost učila rozlišovat, co je falešná zpráva a co nikoliv. Většina z těch, co byly v prvním díle ‘analyzovány‘ však je bezvýznamná, a je zcela nepodstatné, zda jsou pravdivé či nikoliv. Televizní divák byl deklasován do role hlupáčka, jehož je nutné naučit, jak má pravdivé a nepravdivé zprávy rozlišovat, nota bene osobou, která v minulosti čelila podezření, že vydávala příběhy jiných za své!

Jeden z vytočených diváků To se ví správně glosoval, že „ultravtipná Pawlowská opět recyklovala svoje hlášky z Banánových rybiček“, jiný se ptal: „Bulvárněji už to nešlo?“ A většina se na serveru CSFD.cz shodla na tom, že Česká televize klesla na úroveň televize Barrandov a za tento propadák by se nemuseli stydět ani Soukup s Ovčáčkem (mimochodem, ČT na svých stránkách diskusi nepovolila)...

Nic nového pod sluncem

Šíření dezinformací je přitom velmi závažný problém, tím spíše, že posoudit, co je podvržená informace a co nikoliv, často nedokáží ani zkušení odborníci. Již mnohokrát se stalo, že se nakonec z některých zaručených zpráv vyklubaly fake news a naopak. Mimochodem, nejde o nic nového, jak se tvrdí, šíření nepravdivých nebo zavádějících informací bylo běžné už v minulých staletích. Jednou z nejslavnějších byla poplašná zpráva, tvrdící, že Irák vlastní zbraně hromadného ničení, což ve svém důsledku znamenalo válečný konflikt a okupaci této země USA!

A nedávno jsme popsali, jak nehorázným hoaxům čelil Barack Obama při své prezidentské kampani. Mnohem smysluplnější by tedy bylo, kdyby ČT konečně vytvořila formát, v němž by uváděla na pravou míru dezinformace, které drze šíří v jejích zpravodajských a publicistických pořadech politici a jejich příznivci. Namísto toho tak musí činit jiná privátní média (viz například Databáze lží na serveru Neovlivní.cz).

Čeho je moc, toho je příliš

Dalším příkladem marnotratného plýtvání ČT je mohutná reklamní kampaň na další řadu taneční show StarDance. Jakoby nestačily náklady na samotný nablýskaný cirkus, v němž rovněž za nemalé peníze exhibují celebrity, ČT ještě natáčí řadu různých upoutávek, vyžadujících samozřejmě peníze navíc. StarDance bylo navíc tento týden věnováno i zvláštní vydání magazínu Sama doma, natáčené mimo studio, což samozřejmě také něco stojí. V úvodu si v něm skotačivě zatančily všechny jeho moderátorky a kolemstojící divácké publikum jim aplaudovalo v nevkusných maškarních kostýmech. Současní i bývalí aktéři této taneční soutěže se poté předháněli v superlativech, jak ji mají rádi a jak jsou všichni strašně fajn. A to samotná show zdaleka ještě nezačala, vypukne až v říjnu. Možná však mezitím v příštím díle To se ví budou soutěžící řešit, zda je pravda, že se jedna z hvězd nové řady StarDance, Gabriela Koukalová, při náročném tréninku zhroutila. Co myslíte? Je to pravda nebo lež?

Vložil: Adéla Hofmanová