Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnes, kdy vše víte jedním kliknutím, staří lidé, jejich zkušenosti, nejsou potřeba? Marek Vašut o filmu i době. Přečetli jsme

21.09.2019
Dnes, kdy vše víte jedním kliknutím, staří lidé, jejich zkušenosti, nejsou potřeba? Marek Vašut o filmu i době. Přečetli jsme

Foto: Bohemia MP

Popisek: Marek Vašut ve filmu Román pro pokročilé jako vyžilý chlípník

FOTO VIDEO Rozhovor s hercem Markem Vašutem je naprostý unikát, herec je dává velmi nerad. MF Dnes se podařilo interview urvat díky premiéře nového Vašutova filmu Román pro pokročilé, který se tak trochu tváří, jako by byl pokračováním velmi úspěšného Románu pro ženy. To není, ale role Marka Vašuta je dost podobná.

Podle ukázek to vypadá, že by měl být film divácky úspěšný, hrají v něm oblíbení herci a námět, tedy rozvedený muž, který zcela jistě skončí polapen, vypadá také zajímavě, to si myslí i Marek Vašut: „Chovám skromnou naději, že ty, ti i ta, kterým se líbil Román pro ženy, se přijdou podívat. Není to skutečné pokračování, scénář napsala Zita Marinovová, ale já říkám, že je to prostě takový Pažout po čtrnácti letech. Takže ano, doufám, že lidi přijdou. A taky jich spousta nepřijde, protože to je komerce, a já to chápu a respektuju. Mimochodem, za Román pro ženy jsme dostali Českého lva za nejnavštěvovanější český film,“ připomněl herec v rozhovoru. Přidal také charakteristiku své role: „Rudolf, jak se jmenuju, se právě rozvedl, ale nezatrpkl. Stále má rád ženy a chce se dokonce polepšit! Jenže je zkrátka opotřebovanější, tím pádem místy i směšnější a pošetilejší, ale protože je to komedie, tak neztrácí naději.“

Marek Vašut při rozvodovém řízení, foto Bohemia MP

Urážlivé slovo senior?

Marek Vašut už není tím protřelým mladíkem, ale ke stárnutí se staví velmi přirozeně: „No tak nyní je stáří pomalu sprosté slovo. Lidi říkají, že se v šedesáti cítí jako ve čtyřiceti, mnohým vadí označení penzista, důchodce, senior... Lidem vadí kdeco. Tak co kdybychom založili hnutí za to, aby se nepoužívalo slovo senior, že je ošklivé a nás stárnoucí to ponižuje? Nejrůznější skupiny dnes přece kdeco ponižuje. Dobře, takže slovo senior nás ponižuje, slovo důchodce taky, slovo penzista taky, možná bychom se měli nazývat ti moudří nebo ti zmoudřelí, aby nám to lichotilo. To bude pěkné,“ svěřil se s nadsázkou jemu tak vlastní.

Hledání nové ženy... a polibek s cigaretou v ústech, foto Bohemia MP

Řád světa se vymknul z kloubů

Současná doba věčného mládí mu není právě příjemná: „Podle mě se řád světa vymknul z kloubů. Je čím dál tím méně přirozený. Dobře jíme, máme sofistikované léky, lidé se dožívají vysokého věku. Dřív nebo později to přinese velké pnutí do společnosti. Demografie se okecat nedá. S tím souvisejí problémy s penzijním pojištěním. A vidíte, co se děje. Žádná vláda to nechce řešit, protože by musela přijmout nepopulární kroky. Politici problém hrnou před sebou a modlí se, aby to prasklo v době, kdy zrovna nebudou u válu. Aby vládu, která to bude muset řešit, mohli z pozice opozice tvrdě kritizovat a říkat, že oni by to udělali lépe. Je mi líto budoucích generací. Projídáme jim jejich peníze, budou splácet naše dluhy. Právem se na nás budou zlobit. Omlouvám se jim dopředu,“ sklonil hlavu Marek Vašut před budoucími generacemi v rozhovoru.

Staří lidé se stávají přítěží

Herec si dobře uvědomuje, že je směšné si v šedesáti hrát na mladíka: „Dnes se starší lidé snaží držet krok s mladými, a tak si zakládají profily na Facebooku, využívají další sociální sítě... Dřív každá komunita potřebovala staré lidi a vážila si jich, protože si pamatovali, měli zkušenosti, které mladí zkrátka mít nemůžou, a mohli tudíž dobře poradit. . Já na to kašlu, ale chápu mnohé kolegy, kteří se tomu vzpírají. Proto tak kvete plastická chirurgie, ve flóru je aktivní stáří a takzvaná silver economy. Ale taky jsem to ještě nezabalil. Chodím cvičit, lyžuju, jezdím na koni,“ prozradil Marek Vašut.

Marek Vašut a Jitka Čvančarová, nejdříve konkurenti, pak milenci, foto Bohemia MP

Jsme retro!

Na druhou stranu ho například svět sociálních sítí naprosto minul, naštěstí to prý pro svou profesi nepotřebuje: „Protože já mám to štěstí, že jsem retro. Už se nemusím nikde promovat. Ale kdybych byl mladý, tak nevím.“ Hádání se po sociálních sítích mu přijde zcela zbytečné, stejně jako snaha o to, změnit to, na čem nezáleží: „Sám se zlobím, že se ještě rozčiluju. Moudrost nebo to smíření, chcete-li, spočívá v tom, že by člověk neměl řešit věci, které nemůže ovlivnit. Ale rozpoznat, které to jsou, je někdy velice těžké, ne-li nemožné,“ připustil Marek Vašut.

Netolerance vládne

Současná rozdělená společnost mu není po chuti, kritizuje hlavně to, že se scházejí jen ti, kdo sdílejí stejné názory a diskuse se vytrácí: „Málokdy se v hospodě schází, kdo má opačné názory, protože lidi se setkávají jen s lidmi stejných názorů, kteří jim dávají lajky. Tím přichází staré bolševické: Kdo není s námi, je proti nám. Myslím, že tohle nejvíc rozděluje společnost. Přestalo se diskutovat, hledat kompromisy, respektovat odlišné názory. Lidi jsou netolerantní. Demokracie pro ně je, když vítězí jejich názor,“ připomněl herec.

+

Je opravdu osvěžující číst rozhovor s někým, komu je celkem jedno, kolik mu je, nesnaží se ze sebe za každou cenu dělat mladíka a svůj věk klidně přizná, včetně toho že na výstřelky typu sociálních sítí klidně kašle. Marek Vašut je prostě úkaz a svéráz a mnozí by se u něj mohli inspirovat.

-

Marek Vašut se v rozhovoru prezentuje jako hodně přemýšlivý člověk se zajímavými, i když pro někoho ne zcela korektními názory. A je tedy velká škoda, že rozhovory dává tak málo. Už proto, že se tak liší od jiných interview. Marek Vašut se rozhodně nebojí projevit se, a to je moc dobře.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace