Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hámova zadel jako největší dezinformace ČT, které gratuluji k úspěšné zteči v hybridní válce s Ruskem. Komentář Štěpána Chába

18.09.2019
Hámova zadel jako největší dezinformace ČT, které gratuluji k úspěšné zteči v hybridní válce s Ruskem. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT

Popisek: Aleš Háma, moderátor Tomáš Měcháček a Halina Pawlowská jako průvodci pořadu

V neděli Česká televize odvysílala první díl estrády ‘To se ví‘, která měla vyvracet dezinformace a fake news. O pořadu se trousily zmínky celé prázdniny. I přes jisté rozpaky jsem si říkal – konečně. Konečně se Česká televize a její reportéři, kteří zastupují mediální proud, kde podle jejich slov dezinformace nejsou, pustí do boje s proruskými agenty a začnou vyvracet jednu falešnou zprávu za druhou. Protože to by bylo, podle toho, s jakou hysterií se na dezinformace neustále poukazuje, to pravé ořechové. Hlavně jsem si říkal, že se vlastně konečně dozvím, co to ty proruské dezinformace vlastně jsou zač. Protože to je mi záhadou doposud.

Želbohu se své úlohy tvůrci estrády chopili trochu nešťastně. Namísto toho, aby si vzali články z tolik skloňovaného Aeronetu nebo Protiproudu a prostě je jeden po druhém rozkopali, ukázali na tu faleš a navíc odhalili, z kterého konkrétního moskevského zdroje jsou a vysmáli se jim, tak řešili popálenou zadnici Aleše Hámy, což je milé, ale přinejmenším to zpochybňuje vášně, které se řečníkům ‘kavárny‘ hrnou přes mluvidla, když zmíní Rusko, Zemana a podobné. Stejně tak není odhalenou dezinformací vytrhnout z kontextu (účtu) Babišův šest let starý příspěvek na Twitteru, nebo řešit clickbaitový titulek u bulváru. Neřeší to nic, nic to neodhaluje. Jen mateřská školka pro (jako) dezinformace.

Malý Pepíček z čété

V České televizi zaznívá neustále dokolečka, že jsme v hybridní válce s Ruskem, že se Rusko snaží ovlivnit naši politiku, naše směrování, že zpochybňuje a napadá naše setrvání v Evropské unii, že platí své vlastní trolly, kteří nám ničí jinak perfektně probruselské diskuse na internetu svým slizkým argumentováním podle notiček Putina. Člověk z vysílání České televize získává pocit, že za každým bukem číhá spřátelená tanková jednotka Rudé armády s cílem udělat občanovi České republiky, podle Hámova vzoru, z pozadí cedník. A když dojde na to, aby svá tvrzení a vyvolávání (dejme tomu) paniky, potvrdila, začne řešit bulvár.

Tak pokud s námi vede Putin hybridní válku přes bulvár, můžeme být naprosto v klidu. Prsa Čvančarové naše členství v Evropské unii neohrozí. Naše členství v unii nadále zdatně ohrožuje samotná unie se svojí politikou. Troufám si tvrdit, že i kdyby přes pozdní hodinu Česká televize odvysílala místo estrády ‘To se ví‘ pár dílů Rákosníčka, udělá lépe. Rákosníček je prostě legrační a milý. Estráda ‘To se ví‘ budí jen rozpaky z hlouposti, která se na člověka z obrazovky valí.

O to víc teď vypadá boj s dezinformacemi jako boj s legitimními názory. A to je velmi nešťastné, protože to povede k tomu, že dezinformace jako pojem ztratí hodnotu. Prostor totiž není ani tak zahlcený dezinformacemi, jako spíše lidmi, kteří tvrdí, že se s dezinfomacemi musí bojovat. Něco podobného, jako v pohádce o pasáčkovi, který se při pastvě nudil, tak seběhl z kopce do vesnice a křičel – vlci jdou – všichni si běželi pro zbraně uchystaní se bránit. Žádní vlci nešli, pasáček se pobavil. Další pastvu seběhl pasáček znovu a znovu křičel, že jdou vlci. Pár lidí si ještě zaběhlo pro zbraně, ale mnozí už mu nevěřili a zůstali tam, kde byli. A při třetí pastvě, když vlci skutečně šli na vesnici, už pasáčkovi nikdo nevěřil a vlci se příjemně nažrali. Určití lidé neustále křičí – vlci jdou. Nikdo už jim moc nevěří. Až půjdou vlci skutečně, příjemně se nažerou.

Tvůrci to nenatřeli ‘rudým nokům‘, ale samotné České televizi, kterou ukázali jako bezzubou instituci, která si prostě vytvořila nepřítele, jen proto, aby na něj mohla poukazovat a svádět na něj svou myšlenkovou nedostatečnost, nebo nízké intelektuální sebevědomí pozvaných a diskutujících hostů. Háma s Pawlowskou je prostě nevytrhnou. Ten nádech myšlenkové nuzoty tam zkrátka stále je, což je ovšem politrukova všední polévka, kterou Česká televize po krátké pauze začala zase na obrazovkách vařit. Zkrátka návod z Orwellova románu 1984. Vytvoř nepřítele a vládni. České televizi to ovšem k uzoufání nejde. Ivan už je doma, stejně z České televize neustále slyšíme revoluční pokřik – Ivane, jdi domů. Hámova ustřelená prdel naši demokracii neohrožuje, víc ji ohrožuje do absurdit dovedená nenávist jak z kavárny, tak i z hospody.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb