Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Boris Šťastný: ODS by měla dospět co nejdříve ke kongresu

15.08.2013
Boris Šťastný: ODS by měla dospět co nejdříve ke kongresu

Autor: archiv

Popisek: Boris Šťastný, poslanec ODS za Prahu

Jsem přesvědčen, že by občanští demokraté měli co nejrychleji dospět k mimořádnému kongresu, který by se měl jasně zabývat dalším směřováním strany, ideovou podstatou a měl by řešit personální otázky a předvolební strategii, řekl Boris Šťastný, poslanec ODS za Prahu.

„To by bylo standardně demokratické v demokratické straně. To, že se někdo prohlásí za volebního lídra, je sice možné, ale v demokratické straně poněkud nezvyklé,“ narazil Šťastný na skutečnost, že o tuto pozici si řekla právě Miroslava Němcová.

Šťastný poznamenal, že nemíní mimořádný kongres prosazovat nějakou silou, a zdůraznil, že se jedná o jeho názor. „Spoléhám na vedení a věřím, že bude natolik osvícené, že situaci vyhodnotí a vyřeší. Je možné, že svolat kongres nebudou chtít a pak by ho prosazovat silou  bylo velmi obtížné,“ uvedl. „Můj postoj je, že situace ODS odráží její politiku poslední ne  nějaké dny, týdny nebo měsíce, ale za léta. ODS by měla jít do voleb až po kongresu, který by ji oživil, nastartoval jak personálně, tak ideově, a sjednocena,“ řekl s tím, že si není jist bilančním kongresem po volbách, kdy „už budou karty rozdány, mléko rozlito a porcelán rozšlapán“. Podle něj "bilanční kongres jasný signál v „tuto chvíli nedá a voliči přitom čekají, co ODS se sebou udělá“.

Na otázku, co myslel oním vývojem v ODS za poslední léta, Šťastný řekl, že se ODS dostala do ideové krize v dobách předsednictví Mirka Topolánka, kdy došlo k rozkročení směrem k politickému středu. „Tehdy Topolánkův model – tvrdé jádro, měkký obal – nezafungoval, respektive fungoval krátkodobě, protože časem se ukázalo, že ODS hledá sama sebe a není důsledná v prosazování autentické pravicové politiky. To pokračovalo  za vlády Petra Nečase a ODS se ve velké politice odklonila od původních ideálů, na nichž stavěla. Přestala dodržovat neotřesitelné principy, a to  nás přivádělo k další a dalším volebním prohrám a propadu preferencí,“ soudí Boris Šťastný.

Následně, v této situaci, kdy došlo k jakési ideové krizi, tak někteří lidé  to začali řešit po svém, a mysleli si, že to zvrátí nebo „ohnou“ na svoji stranu některými nestandardními postupy, řekl. „Ten druhý problém, vedle té ideové stránky bylo, že se v ODS začaly rozmáhat naprosto nestandardní postupy, které v demokratické straně  našeho typu neměly nikdy obdoby – rušení celých stranických buněk z důvodů mocenských nebo z důvodu snahy zlikvidovat své politické oponenty. K tomu patří vylučování nebo jejich hrozba a vytvářející se atmosféra strachu a potírání všech odlišných názorů. Následně ostrakizace každého, kdo řekne něco jiného, než vrchnost,“ zdůraznil tvrdě do řad občanských demokratů.

Podle něj se to dělo zejména v Praze za tiché, ale i možná aktivní tolerance Petra Nečase, konstatoval poslanec. Na poznámku, že by Němcová ráda viděla Bohuslava Svobodu lídrem kandidátky ODS v hlavním městě, reagoval Šťastný kriticky. „Dříve, když ODS vedl Václav Klaus, a to byl velmi silný lídr, tak něco takového nemohl říci. Teď to není o paní Němcové nebo panu Svobodovi. V ODS za Václava Klause se lídři volili, neukazovalo se na ně prstem, v ODS v dobách Václava Klause  se kandidátky volily a nesestavovaly někde nahoře. V ODS v dobách Václava Klause se nerušily stranické buňky, ale naopak se spory snažily utlumit a nemedializovat. V těch dobách se nevylučovali lidé pro názor, v těch dobách to byla stará dobrá ODS, kdy fungovaly standardní mechanismy,“ dodal Boris Šťastný.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace