Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Osudový nápad se zrodil na Lužnici a svět mu ležel u nohou. Stačila ale jen chvilka nepozornosti… Tajnosti slavných

09.09.2019
Osudový nápad se zrodil na Lužnici a svět mu ležel u nohou. Stačila ale jen chvilka nepozornosti… Tajnosti slavných

Foto: Supraphon / Alan Pajer

Popisek: Milan Dufek. Trojalbum Zlatá kolekce Rangers, které sestavil blízký spolupracovník kapely Mirek Černý pro Supraphon ke třicetinám Rangers v roce 2015, pokrývá období let 1968 až 1999 a nabízí tak to nejlepší z té nejklasičtější éry a obsazení kapely. V mnoha ohledech tak tuto kolekci můžeme označit jako výběr typu ´hit za hitem´...

AUDIO/VIDEO Když zpíval, holky upadaly do romantického snění. Stal se duší jedné z nejslavnějších českých skupin, s níž projel více než čtyři desítky zemí. Žil naplno, pak ho ale zlákala vidina velkého dobrodružství. Netušil, že ho zaplatí životem.

Možná jeho písničky zpíváte s kytarou a ani netušíte, kdo je jejich autorem. Jsou totiž tak chytlavé, že řada z nich už dávno zlidověla. Nejvýraznější na nich ale byl od počátku čistý hlas a procítěný přednes jedinečného Milana Dufka. Zpěváka, textaře, skladatele, kytaristy a flétnisty, jehož životní dráha původně směřovala kamsi do fabriky, v lepším případě do projekční kanceláře některého z průmyslových gigantů. Pak ale s kamarádem vyrazil o prázdninách na vodu a zrodil se nápad, který stál u počátků jedné z nejslavnějších českých country a folkových skupin. A když Milan v roce 2005 zahynul v daleké Kolumbii, už to pak bez něj nikdy nebylo ono.

Neplač malá:

Nápad připlul po Lužnici

Narodil se 6. května 1944 v Praze a na Strojní fakultě ČVUT potkal kamaráda Antonína Hájka. V roce 1964, když česká moderní muzika zhluboka nabírala dech, vyrazili v létě na Lužnici. Jestli jste někdy jeli Lužnici, víte, jak to tam chodívalo. Každý večer se přistálo u některé z přívětivých hospůdek, které nabízely nějaký ten žvanec, slušné pivo, venku někde za rohem plechová koryta se studenou vodou, v nichž se ti čistotnější mohli ošplíchnout. Spalo se, kam kdo dopadl, ti vzornější si možná postavili i stan. Hlavně jste ale všude našli kamarády a velké ohniště, u kterého se samozřejmě hrálo na to, co kdo s sebou vláčel a nestihl ještě utopit, a zpívalo. Vše, co koho napadlo, od lidovek přes trampskou klasiku a sprostonárodní hity až po první vlaštovky americké country. A právě tam Milana s Tondou napadlo, že by mohli také založit kapelu.

Vysočina:

Za pivo a párek

Tihle dva, kteří se stali duší a hnacím motorem skupiny, tak trochu na první pohled připomínali slavnou dánskou komickou dvojici dvacátých a třicátých let. Vysoký štíhlý Milan a vedle něj Tonda s brýlemi, drobný a malý, zato s obrovskou basou, zkrátka Pat a Patachon. Hned po návratu do Prahy se k nim přidal další budoucí inženýr, houslista Jirka Veisser. Nápad se rychle ujal a kamarádi jim přivedli z nedalekého gymnázia Mirka Řihoška a Jana Vančuru, kteří hráli v tamním školním big beatu s Janem Hammerem mladším, synem vibrafonisty MUDr. Jana Hammera a zpěvačky Vlasty Průchové. Zrodili se Rangers, kteří v roce 1965 odehráli svůj první veřejný koncert. Ve Vinohradské sokolovně, za pivo a párek. Kapela, která mohla nabídnout v té době naprosto bezkonkurenční vokály a převzatý repertoár s vynikajícími texty Tondy Hájka, zahájila skutečnou kariéru v roce 1966 v klubu SAKS (Studentský akademický klub strojařů) na Karlově náměstí.

Jarní láska:

Střídání stráží

V počátcích s Rangers vystupoval jako konferenciér Ing. Miroslav Černý. O nějaký ten pátek starší, také absolvent ČVUT, pro změnu stavař, který zpočátku pracoval jako statik v projektové kanceláři s Pavlem Bobkem, Petrem Nárožným a Antonínem Linhartem. Hlavně ale další skvělý textař, zpěvák a recitátor, jehož prvním hitem se stal Balíček karet a který pak od roku 1969 pracoval jako producent v Supraphonu. Stejně jako v jiných kapelách se v Rangers v prvních letech vystřídala řada známých osobností, jako poslední z budoucích stálic se přidal v roce 1966 další strojař, zpěvák a kytarista Radek Tomášek. „Byl jsem ve třetím ročníku na technice a do kroužku se mnou chodil Tonda Hájek. Jednou jsme si povídali o muzice a on mě pozval na zkoušku jejich kapely. Tak to začalo a já se na podzim roku 1966 stal Rangerem..." zavzpomínal kdysi. A byl to on, kdo do kapely přivedl její první opravdovou ozdobu, krásnou černovlásku Jarku Hadrabovou.

Orchidej:

Zázrak k Porty

První velkolepý úspěch Rangers vyneslo vystoupení na našem nejstarším hudebním open festivalu Porta. V roce 1967 se uskutečnil první ročník v Ústí nad Labem. Jeho duchovním otcem byl Jiří Šosvald alias Westernový dědek, zorganizovala ho skupina nadšenců z Domu kultury pracujících v Ústí nad Labem. Už tenkrát se jako ceny rozdávaly keramické ‘nesmysly’ akademického sochaře Miroslava Rabocha. A v kategorii country & western zvítězili na celé čáře Rangers, kterým dýchali za krk Greenhorns. Vzápětí odehráli svůj první koncert na Slovensku a už to jelo. V roce 1968 obhájili vítězství na Portě, v té době neměli u nás konkurenci. A také nahráli u Pantonu první desku. Mirek Černý definitivně vytáhl od rýsovacího prkna jako druhého moderátora Petra Nárožného a kromě koncertů po celé republice začali Rangers pravidelně vystupovat každý měsíc v sále pražských Dopravních podniků.

Pole s bavlnou:

Rangers nebylo ‘in‘

V roce 1969 získali na Festivalu C+W cenu pro nejúspěšnější skupinu roku a současně odstartovalo období prvních změn. Odešla Jarka, která jim utekla ke Spirituál kvintetu, aby se o šest let později přesunula za oceán. V Pantonu vyšla jejich první dlouhohrající deska, která obdržela Zlatý štít, o rok později oslavili první milion prodaných desek v Československu. S pravidelnými pražskými koncerty se přestěhovali do Divadla E. F. Buriana, kde také natočili první živé album. Kritika nešetřila superlativy, v roce 1971 se ale v jednom článku objevila věta: „…proč se těch šest sympatických chlapců jmenuje jako američtí zabijáci ve Vietnamu?“ A v době přitvrzující normalizace odstartovala nátlak na Pragokoncert, aby se skupina přejmenovala. Bojovat s ideologickou mašinérií a riskovat skvěle rozjetou kariéru nemělo smysl, bylo jasné, že je takový boj předem prohraný. A tak se na scéně objevili Plavci.

500 mil:

Studovaní inženýři

Parta, jejímž původním cílem bylo bavit spolužáky, nadzvukovou rychlostí vylétla na hvězdné nebe, vystoupení přibývalo, přesto všichni kromě Tondy Hájka poctivě dostudovali. Sláva je nesemlela, i když příjmy měli více než nadstandardní. Auta kupovali v Tuzexu, Milan s Tondou si pořídili chalupy. Projeli více než čtyřicet zemí, od Argentiny přes Brazílii a Kubu až po Austrálii. V roce 1973 se rozhodl vykročit na samostatnou dráhu Radek Tomášek. Rozhodně nejhezčí a fanynkami nejobletovanější. Hlavně ale hlasově na stejně ‘frekvenci‘ jako Milan, takže zůstával v pozadí a nejspíš se mu už nechtělo hrát donekonečna druhé housle. Honza Vančura byl dlouhodobě nemocen a Petr Nárožný odešel do divadla Semafor, protože herectví bylo odjakživa jeho největším snem. V roli konferenciéra ho nahradil Luděk Nekuda.Hodný a pracovitý kluk, který neustále psal různé scénáře a díky němuž Plavci téměř neslezli z televizní obrazovky.

Blues pátého koutu pokoje:

Osudové rány

Osmdesátá léta Plavci propluli na poklidných vlnách. Jezdili po světě, nechyběli na téměř žádném country festivalu, v roce 1987 se vyrovnali i s odchodem Honzy Vančury. Koncem roku 1989 ale přišla rána osudová – v pouhých pětačtyřiceti letech zemřel na následky rakoviny umělecký vedoucí Tonda Hájek. Nahradil ho baskytarista Jan Podjukl, kapela se vrátila k názvu Rangers a pokračovala ve vyjetých kolejích. Od roku 2003 začala znovu nabírat dech, stále častěji se k ní vracel Honza Vančura, a pak přišla rána nejkrutější. V listopadu 2005 Rangers neodolali možnosti vyrazit na polopracovní cestu do kolumbijské Bogoty. A Milanovi se tam stala osudnou vášeň pro potápění. Byl tak okouzlen podvodní scenérií, že nevědomky vybočil za bóje a přehlédl řítící se motorový člun. Milan Dufek, duše celé kapely, tragicky zahynul 17. listopadu 2005 u ostrova San Andrés. A jeho smrtí definitivně skončila nejlepší éra skupiny Rangers.

I Keep My Pace:

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská