Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kníže, či obyčejný hajný? O majetek mu prý nikdy nešlo, poprat se ale o něj vždycky uměl. Tajnosti slavných

06.09.2019
Kníže, či obyčejný hajný? O majetek mu prý nikdy nešlo, poprat se ale o něj vždycky uměl. Tajnosti slavných

Foto: TOP 09 / Facebook

Popisek: Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu

Nejznámější parlamentní spáč pohádkově zbohatl i díky restitucím a sám prý ani neví, kolik vlastně má. Přesto se dokázal vytrvale soudit se sestrou dlouhých dvanáct let. Opravdu je velkorysý mecenáš, nebo vždy konal především ve svůj vlastní prospěch?

Čestný předseda TOP 09 a někdejší kandidát na post českého prezidenta nejspíš utkvěl všem v mysli především jako rekordman v počtu hodin, prospaných v parlamentní lavici. Velmi rád se prezentuje na veřejnosti jako hodný liberální strýček, pokud je ovšem právě vzhůru. Nechává se oslovovat titulem kníže, i když je užívání šlechtických titulů v naší zemi již celé století oficiálně zakázáno. A to zdaleka není všechno.

Mecenáš, nebo záškodník?

‘Kníže‘, který se při první příležitosti hbitě utábořil v naší nejvyšší politice, je osobností přinejmenším rozporuplnou. Prezentuje se jako velký znalec a významná osobnost světové zahraniční politiky, přesto se nedokázal v Rakousku v tomto oboru prosadit za téměř půl století. Musel počkat, až ho vynese vzhůru listopadová revoluce. Netají se tím, že pořádně zbohatl na restitucích, pozadí části z nich je ale podle odborníků poněkud nejasné. Vystupuje proti Benešovým dekretům a podporuje muslimy, protože jsou prý ‘ovečky‘ jednoho z nejrozšířenějších náboženství na světě, takže s nimi prostě musíme vycházet. Navíc se kamarádí se sudetskými Němci. A když jde o majetek, nebere si servítky ani vůči příslušníkům vlastní rodiny. Kdo je tedy Karel Schwarzenberg? Velkorysý mecenáš, kterému leží na srdci především blaho naší země, nebo spíš záškodník, využívající své postavení a kontakty především ve svůj vlastní prospěch?

Kníže vypadá posledních deset let stále stejně, jen se mírně mění úprava vousu - toto je aktuální verze... Foto TOP 09 / Facebook

Ach, ty tituly!

Jakmile se po listopadu 1989 objevil na politické scéně, všichni ho začali titulovat kníže, čímž byl na hlavu postaven jeden ze zákonů, platící již od rozpadu rakousko-uherské monarchie. Šlechtické tituly byly u nás zrušeny zákonem č. 61 z 10. prosince 1918, jejich další užívání bylo trestné a tento přestupek byl trestán buď vězením od 24 hodin až do 14 dnů, nebo peněžitou pokutou od 50 do 15 000 korun československých. Hned o dva roky později byla pokuta za přestupek zvýšena na 20 000 korun a vězení prodlouženo až na dva měsíce. Krátce bylo užívání šlechtických titulů povoleno pouze během druhé světové války, aby bylo v roce 1946 znovu zakázáno. Jakmile se ale stal prezidentem Václav Havel, najednou se na Hradě znovu objevil kníže – zákon-nezákon. Přitom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, který jako jedenáctiletý emigroval se svými rodiči, žil od té doby sice v Rakousku, občanství měl ale československé a švýcarské.

Kam vlastně patří?

Pokud jde o předky, i v tom se přiklání na tu či onu stranu podle toho, co se právě hodí. V roce 1960 byl adoptován v Rakousku žijícím strýcem Jindřichem do hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů, čímž se stal hlavním představitelem rodu a z chudého šlechtice zámožným mužem, protože o dvacet let později mohl dědit rodový majetek v Rakousku. V České republice se ale zase hrdě hlásil k biologické větvi orlické, kterou adopcí opustil, protože se tu nabízely pro změnu miliardové restituce. Podle českého práva na ně neměl nárok, protože dědická práva po biologických rodičích adopcí zanikají, rakouské právo je ale umožňuje. Navíc byl adoptován jako dospělý, což naše legislativa také nezná. Přesto se Schwarzenberg pustil do soudního boje, soud vyslechl znalce na mezinárodní právo a rozhodl, že se na území České republiky bude postupovat podle práva rakouského. Díky tomu zdědil podstatnou část majetku, který byl orlické větvi zkonfiskován, a současně si činil zálusk i na majetek, zabavený na základě zvláštního zákona Lex Schwarzenberg. Tam se mu situace poněkud zkomplikovala sporem s nevlastní a také adoptovanou sestrou Elizabeth von Pezold, s níž se vytrvale soudil neuvěřitelných dvanáct let.

Kde se vzal, tu se vzal

Český disent podporoval Schwarzenberg již od roku 1968, například tím, že na rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu založil s historikem Vilémem Prečanem Československé dokumentační středisko, které shromažďovalo materiály a dokumenty Charty 77 a zakázanou samizdatovou literaturu. Charta 77 se také v jeho sídle často scházela, takže není divu, že si ho prezident Havel vybral za kancléře. Sám Schwarzenberg ale ve své životopisné knize přiznal, že byl neoficiálním Havlovým poradcem už od roku 1987. Na Hradě získal velký vliv, s nímž se vzápětí pustil do soukromých aktivit i ožehavých politických témat – například ponížená omluva sudetským Němcům měla být jakousi splátkou za to, že Charta 77 dostávala peníze kromě CIA také od sudetských Němců. Majetkové zájmy se údajně skrývaly i za jeho lobbingem pro Lisabonskou smlouvu. Listina práv EU, která je její součástí, mu totiž otevřela cestu k více než čtyřicetimiliardovému jmění, vlastněnému státem s odkazem na Lex Schwarzenberg. V politických kruzích se šušká, že právě vidina tohoto tučného sousta je jeho hlavní motivací pro proklamovaný vztah k Evropské unii a sudetským Němcům.

Popularita TOP 09 setrvale klesá, ale kníže si oblibu drží. Foto TOP 09 / Facebook

Mravnost nade vše

Díky urozenému původu a majetku, kvůli němuž prý nemá zapotřebí krást, se stal mediálně hýčkaným objektem se svatozáří. Už v roce 1997 se ale objevily první pochybnosti, když s přítelem Zdeňkem Bakalou a francouzskou firmou Pernond-Ricard koupil v privatizaci karlovarskou Becherovku. Třebaže jejich nabídka byla až druhá nejvyšší, stát jim ji na dramatickém jednání vlády ‘přiklepl‘ většinou jednoho hlasu – pro hlasovali Schwarzenbergovi známí z ODA a KDU-ČSL. Jenže podnik, který měl v roce 1997 zisk 148 milionů, skončil o tři roky později v mínusu až 140 milionů. Podivně dopadlo i hospodaření Nadace Bohemiae, v níž figuroval jako výkonný ředitel. Již rok po založení přestala platit daně, aby poté skončila v konkursu s třímilionovým dluhem na daních. Pak zase vyšlo najevo, že v roce 2002 porušoval mezinárodní zákaz prodeje ryb. Prodával je účelově zřízené firmě svého správce, zatímco poctiví rybáři své úlovky testovali a přicházeli o zisky. A vzápětí jeden z nejbohatších lidí ve střední Evropě požádal o několikamilionovou dotaci na opravy svých rybníků. Pak ale měl půlroční zpoždění s kolaudací a měl dotaci vrátit. A tak hbitě zažádal o prominutí a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek mu velkoryse odpustil.

O majetek přece nejde

Po dvanácti letech prohrála jeho nevlastní sestra Elizabeth von Pezold soudní spor, takže si Karl nemovitosti a usedlosti, zděděné po adoptivním strýci Josefu Schwarzenbergovi, mohl nechat. Muž, který stále dokola opakoval, že kvůli majetku rozhodně do politiky nešel, tak získal Schwarzenberský palác ve Vídni, jihorakouský zámeček Murau a rozsáhlé lesy u Salcburku a ve Štýrsku, v Bavorsku zase například osmdesátihektarový les Weigenheim. Podle rakouského týdeníku News je čtvrtým nejbohatším rakouským šlechticem, jeho tamní majetek zahrnuje 24 000 hektarů lesa, dvacet hradů a zámků, 150 zemědělských statků, čtrnáct pil, devatenáct cihelen, 26 lesních závodů a dvě gastronomické provozovny. Jeho nejznámější nemovitostí u nás je zámek Orlík, patří mu ale také zámky v Čimelicích, Karlově, Rakovicích, Hraběšíně, Kutné Hoře-Sedlci a mnoho hospodářských budov či ‘menších‘ nemovitostí. Mimo jiné i dům v pražské Voršilské ulici, který pronajímá a v němž si v roce 2003 otevřel po odchodu z prezidentské funkce kancelář Václav Havel. Obrovské jmění je uloženo i v polnostech či lesích, podle Hospodářských novin má Schwarzenbergovo české panství celkovou výměru 4017 hektarů. To všechno říká ´pane´ jedinému muži, který o sobě prohlašuje, že je ´pouhý hospodský a hajný´.

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská