Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman by měl chodit nahatý, vzkazuje Emma Smetana. Komentář Štěpána Chába

06.09.2019
Prezident Zeman by měl chodit nahatý, vzkazuje Emma Smetana. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Co takhle udělat rozhovor s uklízečkou na Hradě. Jako co si má co dovolovat uklízet po tom praseti, že jo... ilustrační pracovní porada v DVTV

Emma Smetana, proslulá svou smutnou fotkou u hořící katedrály Notre-Dame, udělala pro DVTV Daniely Drtinové a Martina Veselovského rozhovor se sourozenci Ponerovými. Jakub Poner se věnuje módnímu návrhářství, jeho sestra obstarává pro firmu marketing. Jakub Poner dostal zakázku od první dámy Ivany Zemanové, aby jí, a její dceři Zuzaně, ušil šaty na inauguraci, která proběhla minulý rok. Vedle šatů pro první dámu a dceru Zuzanu ušil Jakub Poner i kravatu pro prezidenta. A sklidil za to kritiku z řad odpůrci Zemana, kteří mu nepřejí nic dobrého. Fascinující, ale rámcově pochopitelné, fanatiků je dost. Na obou stranách.

Před třemi dny vypustila DVTV do světa rozhovor Ponerových, který vedla moderátorka Smetana. Předmětem rozhovoru bylo – JAK JSTE SE MOHLI OPOVÁŽIT UŠÍT PRO TU ZRŮDU ŠATY? Dovolím si citovat jednotlivé otázky Smetany: „Mě zajímá, jestli se vás politický postoj nedotýká, nejsou tam žádné sympatie směrem k Hradu?“, „Čili byste šili pro jakéhokoliv prezidenta?“,„Je někdo, s kým byste za žádných politických okolností nespolupracovali, když ne z politických, tak z jiných důvodů?“, „Na vaší přehlídce v Karlových Varech byli třeba Jaroslav Faltýnek nebo Monika Babišová, proč jste je zvali?“, „Neuvažujete o tom tak, že by zrovna Geislerové mohlo vadit to, že pracujete pro českého prezidenta, kterého ona hlasitě kritizuje? Napadlo vás to?“ Obzvláště pěkná manipulace je hned zpočátku rozhovoru, kdy Smetana v jedné větě zmíní, že Ponerovi dříve šili spodní prádlo pro nevěstince a nyní šili slavnostní róbu pro první dámu. Úžasné, na potlesk, na ovace. Smetana by jistě byla skvělý fízl na vyšetřovně za dob bolševika. Nebo skvělý poradce pro ministra propagandy Goebbelse za Hitlera.

Místo lampy na vyšetřovně kamera v DVTV

Na odpovědích sourozenců v tomto případě ani tolik nezáleží. Směrodatné jsou otázky, které celou dobu směrovaly k jedinému, a to k tomu, aby sourozenci přiznali, jak je to mrzí, že byli hloupí, že jim nedošlo, pro jak strašlivou persónu šijí a že už to neudělají, přičemž Smetana ukryla do rozhovoru i návodnou hrozbu – šili jste pro Zemana, nebudete šít pro Geislerovou… ani pro nikoho z ‘nás lepších‘, kteří Zemana nenávidíme. Geislerová si u Ponerových jistě nenechá opravit ani ponožky, natož aby se stala jejich mediální tváří, kteréžto přání Nikol Ponerová v rozhovoru vyjádřila. Ponerovi jsou tabu, jsou stigmatizovaní, zneuctění, Smetana to zvládla. Hurá, třikrát hurá. Mediální tvář bude Ponerovým dělat tak maximálně ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Rozhovor? Neřekl bych

Chápal bych, kdyby podobné otázky pokládala Smetana třeba mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, dávalo by to alespoň rámcově smysl. Protože Ovčáčkova práce je mluvit s médii za prezidenta Zemana, tudíž s ním musí nutně nějak politicky souhlasit, být v souladu. Ale u módního návrháře, který je dle rozhovoru dokonale apolitický a šije prostě pro zákazníky, kteří si za službu zaplatí (což je princip obchodu)? Nedožaduje se nátlakem Smetana toho, aby se prezident Zeman a jemu názorově blízcí politici a jejich rodiny ocitli na černé listině? Je to od Smetany mafiánská kulka v obálce pro další firmy, které když budou spolupracovat s Hradem, mohou se také ocitnout pod drobnohledem Smetany a DVTV? Měla jít na inauguraci, podle Smetany, první dáma v sepraných teplácích?

Vím, DVTV je politicky a názorově velmi vyhraněná, jednostranná, ale přesto bych nikdy neřekl, že se sníží k něčemu tak ubohému, jako je grilování mladého módního návrháře za to, že šil pro Ivanu Zemanovou. To je, promiňte mi, naprosté chucpe. Ale naprosté. Čistě pro zajímavost si představme, že u posledních prezidentských voleb vyhrál Jiří Drahoš. Zaskočila by pak rok po inauguraci Smetana za módním návrhářem a dávala by mu sežrat, že ušil večerní róbu pro jeho manželku? Ponerovi opravdu nemohou za to, že je Smetana fanatik. Nemohou ani za to, že ten fanatismus podpořila celá DVTV.

 

Vložil: Štěpán Cháb