Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V televizi odstartoval souboj kriminálek. Tu nejnapínavější ale vysílá zpravodajský kanál

04.09.2019
V televizi odstartoval souboj kriminálek. Tu nejnapínavější ale vysílá zpravodajský kanál

Autor: ČT, stejně jako všechny fotografie ze seriálu v článku

Popisek: Jiří Mádl jako Petr Svoboda v seriálu ČT Sever. „Žánr kriminálky je poměrně složitý. Sedmdesát procent jsou procedurální věci, které tvoří gró běžné kriminálky. Herec má neustále pocit, že se jen na něco ptá a někdo mu odpovídá. Že tam nejsou emoce. Tahle kriminálka má ale i psychologickou rovinu. Jak rodinnou, tak tu, která se táhne nad epizodními příběhy. To mě velmi baví,“ říká Mádl

FOTO Tento týden zahájily hlavní české televizní stanice podzimní sezónu. A jak dokazují první výsledky, opět bude ve znamení soubojů kriminálních seriálů, ať už zcela nových nebo staronových. To je i případ Policie Modrava televize Nova, která kralovala prázdninové hitparádě nejsledovanějších pořadů a jejíž třetí řada je ještě úspěšnější.

Je evidentní, že v dalších týdnech bude Policie Modrava opět soupeřit o přízeň diváků s Temným krajem, vysílaným televizí Prima, a s veřejnoprávní Českou televizí. Ta dělá privátním kanálům stále větší vrásky, protože je často dokáže s přehledem porazit i v tomto žánru. V případě nové minisérie Sever se jí to však prozatím nepodařilo. Možná proto, že se stále snaží vést na vlně popularity ponurých severských detektivek, zatímco Nova vsadila na kýčovité obrázky z Šumavy a nepříliš akční hrdiny. Respektovaný režisér Robert Sedláček se navíc podřídil veřejnoprávnímu poslání České televize a snažil se, aby jeho Sever nabídl více než klasickou kriminálku. Tomu odpovídá i výsledek, často poněkud křečovitý a nepříliš věrohodný.

 

Štěpán Benoni, který exceloval ve vedlejší roli v Pustině, v seriálu Sever hraje policistu Vítka Brázdila, který Petra k policii přivedl...

Ty vole, budeš hvězda

Kýžená drsnost prostředí je opět, jako v Raplovi, nahrazována vulgaritami a dialogy chlapáků. Příkladem je scéna, kdy kriminalista Vít Brázdil (Štěpán Benoni), láká hlavního hrdinu Petra Svobodu (Jiří Mádl), stavebního inženýra, aby přešel k policii. „Ty vole, když tě to všecko tak zajímá, tak proč nejdeš dělat k nám? V práci tě to stejně sere, máš vysokou, tu má na kriminálce jenom pár lidí, budeš hvězda. Uděláš si půlroční důstojnickou školu, nastoupíš, odkroutíš si deset let a dostaneš doživotní rentu. Po deseti letech si můžeš dělat co chceš, podnikat nebo se flákat, prachy ti pravidelně přistanou na účet, seš za vodou.“ A Petrova manželka (Eliška Křenková) přiznává: „Mně se uniformy docela líbí.“

 

Eliška Křenková jako Petrova žena... I ona byla skvělá v Pustině, kterou produkovalo HBO

Kriminálka, nebo agitka?

Někteří diváci si právem stěžují, že jim Sever spíše připomíná agitku na práci u policie. Ani kritici z kulturních rubrik nejsou nijak nadšeni, ti zase Sever považují za moralitu, v níž kladný hrdina s chorobnou touhou po spravedlnosti opět bojuje proti prohnilosti svého okolí. A jak už je u nás obvyklé, samozřejmě marně. Výstižně hodnotí Sedláčkův Sever Kristina Roháčková na webu irozhlas.cz: „Strohost a vulgarita, z nichž sestává většina dialogů, ale na přirozenosti zobrazovaných situací příliš nepřidá. Nedá se ani říct, že by vyšetřované případy byly kdovíjak napínavé. I proto, že to není ten hlavní tvůrčí záměr. Epizody však bez toho působí jako řetězec scén bez spádu a rytmu. Podobně vyznívá i to, když na sebe postavy zvyšují hlasy a urážejí se. Jejich slova znějí prázdně, zbavené emocí.“

 

ČT 24 pátrá, proč státní zástupce Šaroch (na snímku vpravo) zastavil trestní stíhání Babiše... Přesněji, protože je v tom trochu zmatek: Státní zástupce Jaroslav Šaroch nezastavil trestní stíhání, nýbrž navrhl jeho zastavení. A to svému nadřízenému Martinu Erazímovi,  vedoucímu Městského státního zastupitelství v Praze. Ten se musí nyní seznámit se Šarochovým odůvodněním, které má přes 100 stran, a se spisem o 23 tisících stranách, a poté rozhodne, jestli případ půjde k soudu. Trestní řízení tedy zatím stále běží. Na finální verdikt musíme počkat. Jak dlouho, těžko říci, ale rozhodně půjde o týdny až měsíce.

Nejnapínavější detektivka současnosti

Zatímco Sever příliš strhující není, nejnapínavější detektivku současnosti právě vysílá Česká televize, především na svém zpravodajském kanálu ČT 24. Když v pondělí ráno zveřejnil bombastické titulky, z nichž vyplynulo, že státní zástupce zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, bylo to pro mnohé šokující vyústění nekonečného kriminálního thrilleru. I bez ponurého prostředí, bez sprostých slov či erotických scén, ČT mnohem přesvědčivěji popisuje, jak u nás vypadá vyšetřování kriminality mocných. Dramatický příběh premiérovy kauzy, v níž se objevilo mnoho podivných událostí (včetně zmizení jeho syna), již veřejnost s napětím sleduje čtvrtý rok. A vše nasvědčuje tomu, že podobně, jako mnoho jiných, zmizí do ztracena.

Petrův šéf na kriminálce Rezner (Martin Havelka). „Muž, který chtěl mít moc, vliv a peníze. Všechno to má, ale stal se součástí systému, kolečkem v soukolí. Teď musí krýt ostatní. Lidi, na kterých je závislý, protože oni na oplátku kryjí jeho," píše o něm ČT.

„Důkazy proti němu nejsou přesvědčivé, žádný státní zástupce na okrese ho neobžaluje a i kdyby, žádný soudce ho tady neodsoudí. Některý věci jdou mimo nás, neovlivníš je,“ říká Petrovi šéf ústecké kriminálky Rezner. Nepřipomíná vám to něco?

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace