Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V televizi odstartoval souboj kriminálek. Tu nejnapínavější ale vysílá zpravodajský kanál

04.09.2019
V televizi odstartoval souboj kriminálek. Tu nejnapínavější ale vysílá zpravodajský kanál

Foto: ČT, stejně jako všechny fotografie ze seriálu v článku

Popisek: Jiří Mádl jako Petr Svoboda v seriálu ČT Sever. „Žánr kriminálky je poměrně složitý. Sedmdesát procent jsou procedurální věci, které tvoří gró běžné kriminálky. Herec má neustále pocit, že se jen na něco ptá a někdo mu odpovídá. Že tam nejsou emoce. Tahle kriminálka má ale i psychologickou rovinu. Jak rodinnou, tak tu, která se táhne nad epizodními příběhy. To mě velmi baví,“ říká Mádl

FOTO Tento týden zahájily hlavní české televizní stanice podzimní sezónu. A jak dokazují první výsledky, opět bude ve znamení soubojů kriminálních seriálů, ať už zcela nových nebo staronových. To je i případ Policie Modrava televize Nova, která kralovala prázdninové hitparádě nejsledovanějších pořadů a jejíž třetí řada je ještě úspěšnější.

Je evidentní, že v dalších týdnech bude Policie Modrava opět soupeřit o přízeň diváků s Temným krajem, vysílaným televizí Prima, a s veřejnoprávní Českou televizí. Ta dělá privátním kanálům stále větší vrásky, protože je často dokáže s přehledem porazit i v tomto žánru. V případě nové minisérie Sever se jí to však prozatím nepodařilo. Možná proto, že se stále snaží vést na vlně popularity ponurých severských detektivek, zatímco Nova vsadila na kýčovité obrázky z Šumavy a nepříliš akční hrdiny. Respektovaný režisér Robert Sedláček se navíc podřídil veřejnoprávnímu poslání České televize a snažil se, aby jeho Sever nabídl více než klasickou kriminálku. Tomu odpovídá i výsledek, často poněkud křečovitý a nepříliš věrohodný.

 

Štěpán Benoni, který exceloval ve vedlejší roli v Pustině, v seriálu Sever hraje policistu Vítka Brázdila, který Petra k policii přivedl...

Ty vole, budeš hvězda

Kýžená drsnost prostředí je opět, jako v Raplovi, nahrazována vulgaritami a dialogy chlapáků. Příkladem je scéna, kdy kriminalista Vít Brázdil (Štěpán Benoni), láká hlavního hrdinu Petra Svobodu (Jiří Mádl), stavebního inženýra, aby přešel k policii. „Ty vole, když tě to všecko tak zajímá, tak proč nejdeš dělat k nám? V práci tě to stejně sere, máš vysokou, tu má na kriminálce jenom pár lidí, budeš hvězda. Uděláš si půlroční důstojnickou školu, nastoupíš, odkroutíš si deset let a dostaneš doživotní rentu. Po deseti letech si můžeš dělat co chceš, podnikat nebo se flákat, prachy ti pravidelně přistanou na účet, seš za vodou.“ A Petrova manželka (Eliška Křenková) přiznává: „Mně se uniformy docela líbí.“

 

Eliška Křenková jako Petrova žena... I ona byla skvělá v Pustině, kterou produkovalo HBO

Kriminálka, nebo agitka?

Někteří diváci si právem stěžují, že jim Sever spíše připomíná agitku na práci u policie. Ani kritici z kulturních rubrik nejsou nijak nadšeni, ti zase Sever považují za moralitu, v níž kladný hrdina s chorobnou touhou po spravedlnosti opět bojuje proti prohnilosti svého okolí. A jak už je u nás obvyklé, samozřejmě marně. Výstižně hodnotí Sedláčkův Sever Kristina Roháčková na webu irozhlas.cz: „Strohost a vulgarita, z nichž sestává většina dialogů, ale na přirozenosti zobrazovaných situací příliš nepřidá. Nedá se ani říct, že by vyšetřované případy byly kdovíjak napínavé. I proto, že to není ten hlavní tvůrčí záměr. Epizody však bez toho působí jako řetězec scén bez spádu a rytmu. Podobně vyznívá i to, když na sebe postavy zvyšují hlasy a urážejí se. Jejich slova znějí prázdně, zbavené emocí.“

 

ČT 24 pátrá, proč státní zástupce Šaroch (na snímku vpravo) zastavil trestní stíhání Babiše... Přesněji, protože je v tom trochu zmatek: Státní zástupce Jaroslav Šaroch nezastavil trestní stíhání, nýbrž navrhl jeho zastavení. A to svému nadřízenému Martinu Erazímovi,  vedoucímu Městského státního zastupitelství v Praze. Ten se musí nyní seznámit se Šarochovým odůvodněním, které má přes 100 stran, a se spisem o 23 tisících stranách, a poté rozhodne, jestli případ půjde k soudu. Trestní řízení tedy zatím stále běží. Na finální verdikt musíme počkat. Jak dlouho, těžko říci, ale rozhodně půjde o týdny až měsíce.

Nejnapínavější detektivka současnosti

Zatímco Sever příliš strhující není, nejnapínavější detektivku současnosti právě vysílá Česká televize, především na svém zpravodajském kanálu ČT 24. Když v pondělí ráno zveřejnil bombastické titulky, z nichž vyplynulo, že státní zástupce zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, bylo to pro mnohé šokující vyústění nekonečného kriminálního thrilleru. I bez ponurého prostředí, bez sprostých slov či erotických scén, ČT mnohem přesvědčivěji popisuje, jak u nás vypadá vyšetřování kriminality mocných. Dramatický příběh premiérovy kauzy, v níž se objevilo mnoho podivných událostí (včetně zmizení jeho syna), již veřejnost s napětím sleduje čtvrtý rok. A vše nasvědčuje tomu, že podobně, jako mnoho jiných, zmizí do ztracena.

Petrův šéf na kriminálce Rezner (Martin Havelka). „Muž, který chtěl mít moc, vliv a peníze. Všechno to má, ale stal se součástí systému, kolečkem v soukolí. Teď musí krýt ostatní. Lidi, na kterých je závislý, protože oni na oplátku kryjí jeho," píše o něm ČT.

„Důkazy proti němu nejsou přesvědčivé, žádný státní zástupce na okrese ho neobžaluje a i kdyby, žádný soudce ho tady neodsoudí. Některý věci jdou mimo nás, neovlivníš je,“ říká Petrovi šéf ústecké kriminálky Rezner. Nepřipomíná vám to něco?

 

Vložil: Adéla Hofmanová