Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miluje plastickou chirurgii a házení lidmi. V Británii získal přezdívku Terminátor. Mistr českého i světového MMA

02.09.2019
Miluje plastickou chirurgii a házení lidmi. V Británii získal přezdívku Terminátor. Mistr českého i světového MMA

Autor: FTV Prima

Popisek: Karel 'Terminátor' Vémola

VIDEO Karlos Vémola je českým nejúspěšnějším bojovníkem tzv. smíšených bojových umění. V Show Jana Krause před časem vysvětlil, proč se mu vlastně říká Terminátor, ale také se svěřil, jak těžké je shazovat na určitou váhu.

Smíšená bojová umění jedni zcela odmítají, jiní pro ně horují, ale už i u nás získávají stále více fanoušků. Podle Karla Vémoly ovšem nejde o nějakou novinku: „Není to nic nového, jsme moderní gladiátoři,“ připomněl. Upřesnil také, v čem vlastně tkví princip smíšených bojových umění: „Má to pravidla, krása toho sportu je v tom, že můžete využít jakoukoliv bojovou disciplinu na světě – karate, zápas, jiu jitsu. Můžete použít všechno a prosadit i ten svůj způsob boje. Za to, co se nesmí, je diskvalifikace, trestné body, napomínání rozhodčího,“ upřesnil. Svou vlastní techniku boje popsal velmi lapidárně: „Já je občas zahodím,“ nazval sou typickou „vémolici“.

Ukrajinský Terminátor

Karel Vémola nezačínal se smíšeným bojovým umění u nás, to by se ostatně daleko nedostal, ale v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii, kam přišel, aby se zde prosadil v kulturistice. Zahraniční zkušenost hodnotí kladně: „Každý sportovec by měl jít za zkušeností do zahraničí a pak se rozhodnout.“ V Británii získal přezdívku Terminátor, nikoliv kvůli tomu, že by snad své soupeře zcela zničil: „Začali mi říkat Terminátor kvůli přízvuku, který má Arnold Schwarzenegger v Terminátorovi. Mluvil jsem jak Ukrajinec,“ uvedl Karlos Vémola v Show Jana Krause.

Popsal také to, proč se mu zde v kulturistice nedařilo: „V těch sportech Ukrajinci a Rusové někdy podvádějí. Přijel jsme na soutěž juniorů a chtěla jsem startovat, já mám talent na všechny sporty, tak jsem byl celkem dobrý. Podívali se na mě a řekli, že nemohu být junior, mysleli, že mám nějaký ruský, nebo ukrajinský falešný pas. Nechtěli mě nechat nastoupit v juniorech, takže jsem musel soutěžit v chlapech, ale i ty jsem vyhrál. Na mistrovství Británie mě znovu okradli, tak jsem toho nechal. Já ty prohry těžce nesu a ještě když mě někdo okrade. Tak jsem si říkal, že když mě na kulturistice okradli rozhodčí, tak budu dělat nějaký sport, na kterém mě neokradou. Když mě zavřou s někým rozhodčí do klece, tak co tam nadělají?“ popsal, jak se vlastně dostal k smíšeným bojovým uměním.

Vyhodil dva bojovníky

Přesně se to ale stalo dílem náhody: „Přivydělával jsem si tam jako vyhazovač. V momentu, kdy jsem nevěděl, co se sebou budu dělat, když mě kulturistika nebaví, protože mě okrádají, tak po mně vystartovali dva místní nejlepší zápasníci. Já jsem je z toho klubu rychle vyprovodil. Přišel za mnou jejich manažer, jestli bych se tímhle nechtěl živit? Řekl jsem, když to můžou dělat tihle dva, tak já taky. Slovo dalo slovo, začal jsem trénovat,“ řekl Janu Krausovi. Jeho kariéra začala raketově stoupat: „Byl jsem první, kdo se dostal do amerického UFC, to je jako NHL v hokeji, odcházejí tam ti nejlepší. Zmlátil jsem jich jen devět, ale vždycky to byly první kola pět vteřin, třicet vteřin.“

Věčný problém shazování

Karlos Vémola zápasí většinou ve střední váze, na kterou ale musí vždy shazovat, což není právě snadné: „Občas musím poshazovat devět kilo za noc. To je takový jojo efekt. Člověk musí přestat jíst a pít, horká vana, běhat,“ představil svůj způsob s tím, že se váží den před zápasem, další den už může vážit, kolik chce, klidně může zase nabrat: „Ono se s nimi lehce háže, když vážíte o deset patnáct kilo víc než oni,“ připustil v Show Jana Krause. Shazování je jeho věčný problém: „Mám tituly v polotěžké a střední váze. Hodně jsem se na ně nashazoval. Když člověk chce shodit do polotěžké, tak to nevadí, když do střední třeba 22 kilo, tak to jde hůře.“

Karlos Vémola nebyl coby dítě žádný bijec, posilovat prý začal právě kvůli tomu, aby se dokázal ubránit. Pochází z Olomouce, začínal s řecko římským zápasem, jeho tatínek byl trenér. Poté se dostal ke kulturistice a od ní k bojovému umění, 16 let žije v Londýně. Za sebou má také vězení, dostal rok podle Vémoly za krácení daní, podle jiných zdrojů za pěstování marihuany, za dobré chování byl propuštěný po pár měsících.

Jeho současnou partnerkou je Lela Ceterová, jejíž největší hobby je plastická chirurgie, Karlos ji vybízí, aby si nechala dělat nové a nové zákroky, přírodní krásu totiž nemá rád, podle něj není dokonalá. Nyní s ním čeká Lela dceru, další dvě děti má již ze vztahu v Anglii.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace