Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za střízliva se nade mnou ofrňují, stačí dvě skleničky a už mě milují. Michal David a jeho jazzem odchovaný pop. Přečetli jsme

01.09.2019
Za střízliva se nade mnou ofrňují, stačí dvě skleničky a už mě milují. Michal David a jeho jazzem odchovaný pop. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Hitmaker a shoman Michal David stále v plné síle

Zpěvák a skladatel Michal David u nás platí za největšího hitmakera, jeho hitovky jedni milují, druzí nenávidí. Michala Davida to netrápí, ovšem to, že jsou některé jeho písničky jednodušší, to v rozhovoru pro MF Dnes nepopřel.

Vůči Michalovi Davidovi se mnoho lidí vyslovuje, což ho ale nijak netrápí: „No ježíšmarjá, jasně že vím. Ofrňovači si pak dají na večírku dvě skleničky, načež juchají na moje hity. Ve víně je pravda, po pár deci člověk přestává předstírat. Druhý den jdou do práce a zase říkají, jak je Michal David hroznej,“ říká hitmaker v rozhovoru. Uznává ale, že některé písničky rozhodně nejsou nějaká skladatelská veledíla: „Některé písničky jsou samozřejmě schválně psané triviálně, aby je poslouchaly třeba i děti,“ připustila a dodal, které to jsou: „Třeba Céčka, nebo Kolu, pijeme kolu. Ale mám i písně jako Největší z nálezů a ztrát, které jsou harmonicky složitější,“ připomněl v rozhovoru.

Jeho party prý nejsou vůbec snadné: „Když se třeba dělal muzikál Děti ráje, spousta zpěváků na konkurzu narazila. Mysleli si, že to dají s prstem v nose, ale najednou zjistili, že to asi není tak úplné jednoduché zazpívat. Možná se to nezdá, ale moje písničky nejsou úplné o ničem, vždyť jsem muzikant odchovaný jazzem!“ nezapomněl připomenout.

S manželkou fungují

Michal David je v jednom manželství s bývalou tenistkou Marcelou Skuherskou už celou řadu let, ba desetiletí. Překonali i to, že jedna z dcerek zemřela na leukémii. Jejich soužití je příkladné a v showbyznysu nevídané: „Věřím, že jsme spřízněné duše, že jsme měli štěstí a potkali se. Často myslíme na stejnou věc, i když jsme od sebe třeba dvacet kilometrů. Pořád si rozumíme, pořád si máme co říct, a to určitě něco znamená. Každý podobné štěstí nemá, spousta lidí se rozvádí, vezmou se a po pár letech zjistí, že se k sobě nehodí nebo že to nefunguje. My fungujeme,“ pochvaloval si v rozhovoru Michal David.

Jeho dcera je matka samoživitelka, partner se bohužel otcovství zalekl. Svého vnuka tak vychovával Michal David se ženou sám: „Sebík nám určitě oživil dům, doopravdy radost do baráku. Chtěli jsme, aby dcera dostudovala, což se povedlo. Takže dneska má Oxford, což je myslím dobrá devíza. Chce se věnovat kurátorství, práci s aukčními síněmi a galeriemi. Ted'ka byla na kongresu v Amsterdamu, dnes večer letí do Londýna, takže se o Sebouše postaráme my. Rádi jí pomůžeme. Ale jinak je samozřejmě Sebík její hlavní povinnost,“ přiznal.

Chata na Tenerife

Michal David složil celou řadu písní, ale i muzikálů. Vyznává čas pro práci a čas na odpočinek: „Samozřejmě, rozhodně nejsem workoholik. Když děláte čtyři, pět, šest měsíců na muzikálu a do toho jezdíte koncerty, úplně vás to vyšťaví, energeticky, psychicky i fyzicky. I když zrovna muzikál neskládám, ale jenom aranžuju, jako třeba teď Kvítek mandragory, zabere to hodně času. Po takové náloži si s Marcelou dáme třeba čtrnáct dní volna a odjedeme si odpočinout na chatu, jak říkáme našemu domu na Tenerife. Bez relaxu to nejde,“ prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes.

Letos v létě se ovšem vydal i na turné: „Lidi jsou tam vděční, že za nimi přijedete. Všechny koncerty proběhnou venku, v přírodních areálech, takže mají obrovskou atmosféru, lidi sedí na trávě, je tam pohoda. Začínáme 25. května v Trutnově, jedeme v červnu a pak zase v září, celkem šestnáct koncertů. Minulý rok s námi jela Markéta Konvičková, letos jako host vystoupí Sagvan Tofi.“

Šedesátiny v O2 aréně

Michal David oslaví šedesáté narozeniny, a to velkým koncertem: „Už máme termín: 11. a 12. červen příští rok v 02 aréně. Jako hosty už teď máme domluvené Village People a ostatní nebudu prozrazovat, abych nezkazil překvapení,“ svěřil. Koncert si chce ohlídat se vším všudy: „Nejnáročnější je většinou finalizace ať už před premiérou muzikálu, nebo před velkým koncertem. Za vším stojí spousta příprav, pokud chcete dosáhnout nějaké úrovně.“

Michal David se původně jmenuje zcela jinak, své jméno si změnil s ohledem na své fanoušky: „Jmenoval jsem se Vladimír Štancl a hrál jsem v kapele Kroky. Když jsme přišli o lídra a já začal i zpívat, s Františkem Janečkem jsme si říkali, že by to chtělo vymyslet jméno, které bylo třeba v Polsku, kde jsme tehdy hodně účinkovali, lehko vyslovovatelné. A protože moje sestra se jmenuje Michaela a líbí se mi příběh o Davidu a Goliášovi, napadlo mě Michal David. Jméno znělé po celém světě. Majkl Dejvid, Mišel Daví...“

+

Je fajn, že má Michal David nad svými písněmi takový nadhled a že uznává, že některé z nich jsou jednodušší. Na druhou stranu, fanoušků má více než dost, o čemž svědčí vyprodané největší sály a sedadla v divadle, kde se uvádí jeho muzikály.

Jak se vlastně stane, že se z jazzmana stane tvůrce té nejpopovější, tedy nejlíbivější české hudby? Těžko říci. Michal David to už dnes nijak neřeší, ale v rozhovoru to nezapomněl uvést.

Vložil: Michaela Špačková