Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je nesmírně, až životně důležité, když víte, že je někde někdo, kdo vás pochopí a nabídne pomocnou ruku. Přečetli jsme

30.08.2019
Je nesmírně, až životně důležité, když víte, že je někde někdo, kdo vás pochopí a nabídne pomocnou ruku. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Někdy je život jako boxerský zápas. Levý hák stíhá pravý hák, sem tam přijde podpásovka. Ale jak se zdá, mahulena Bočanová v ringu rozhodně nestojí s prázdnýma rukama

Mahulena Bočanová nemá právě snadný život. Její dcera totiž trpí autismem a vyžaduje dennodenní péči. Mahulena si ale přesto nestýská, a to i když je na péči o dceru Márinku sama, neboť se s manželem Viktorem Mrázem před lety rozešla. V rozhovoru pro MF Dnes se navíc svěřila, že k autismu se přidala před pár lety ještě epilepsie a vysvětlila, proč se nebojí o svých problémech veřejně hovořit.

Dcera Mahuleny Bočanové sice oslavila plnoletost, její máma se o ni ale musí stále starat. Proto si Mahulena upravila život tak, aby byla s dcerou co nejvíce: „Vždy se snažím půlku měsíce hrát a půlku být doma s Mari a pracovat co nejvíc, když je Mari ve škole. Mari bude vždycky potřebovat vedle sebe oporu a budu to já... dokud mi síly budou stačit. Jestli bude chtít někdy v dospělosti bydlet v nějakém chráněném bydlení, to je ve hvězdách, zatím je to ale nemyslitelná varianta. Mým snem je vybudovat chráněné bydlení u nás doma. Dům i srdce mám na to dost velké,“ plánovala v rozhovoru Mahulena.

Se svými problémy se neschovává

Mahuleně se ozývají maminky, jejichž děti také trpí nějakým postižením: „Snažím se odpovídat na všechny zprávy i dopisy, často pomáhám i nějakou tou kačkou, když to jde, nebo aspoň pomůžu propojením na správné lidi a organizace, které mohou pomoci. Ale je to těžká věc, maminky jsou na tom často psychicky dost špatně a je náročné nepřekročit křehkou hranici toho, že se někdo ke mně upne jako k jediné naději. To je nebezpečné pro obě strany,“ upozornila v rozhovoru.

O tom, že trpí Márinka lehkou mentální retardací, hovoří zcela běžně a neskrývá se: „Ale na druhou stranu mám uloženou spoustu zpráv, které zase posilují mě a nesmírně mě těší a pomáhají mi, když je mi smutno. Zprávy od maminek, které můj přístup k problémům, jež nám život nadělil, nějak motivuje, posiluje nebo jsem jim třeba jen nalila nějakým povídáním sílu, rozesmála je... A o tom to je. Proto se se svými problémy neschovávám. Chci, aby mámy, co jim docházejí síly, věděly, že se jde radovat ze života v jakékoli jeho formě, jde jen o to, přijmout život takový, jaký je.“

Hlouposti už neřeším

Před dvěma lety se navíc u Márinky objevila ještě epilepsie, což Mahulenin život ještě ztížilo: „Ke strachu z budoucnosti přibyl tzv. nonstop strach, dvacet čtyři hodin denně se bát, že může každou vteřinu padnout. I na silné lvy nic moc. Toho ‘hajzla stracha‘ bylo nutné zničit a žít jako dřív. Zvládly jsme to, ale chvíli to trvalo, byl to nejhorší rok mého života. Ale když si projdete tou děsivou hrůzou, kdy si myslíte, že vás vaše dítě opustilo navždy, a pak se vám vrátí, tak už nebude váš život nikdy stejný. Vše ve vteřině přehodnotíte, hlouposti už neřeším, vím přesně, co je důležité, a vážím si života každý den, hodinu a vteřinu, co spolu zlobíme a mazlíme se a vaříme a válíme se a prostě si spolu žijeme,“ svěřila se Mahulena Bočanová v rozhovoru.

Mahulena pomáhá ostatním maminkám aktivně, je členkou nadace: „Třeba zrovna v tom, že se o problematice autismu nebojím mluvit, autismus patří k mému každodennímu životu. Jsem ambasadorkou Nadace Nautis, na kterou maminky často odkazuji. Mnoho z nich vůbec netušilo, stejně jako dříve já, že taková organizace existuje. Je nesmírně, až životně důležité, že víte, že je někde někdo, kdo vás pochopí a nabídne pomocnou ruku,“ prohlásila Mahulena, která ale dodala, že na svůj život jí moc času nezbývá, přesto není nešťastná: „Práce je pro mě relax, na život Mahuleny mi nezbývá čas, ale upřímně – mně to vůbec nevadí. Mahulena neexistuje, je jen Marinkomahulena, u nás to jinak nejde, navždy to tak bude. Jsme zdvojená bytost, silná dvojka – Mamušenda Marinušenda, jak říká Máňa. A jsme tak obě spokojené a šťastné.“

+

Je skvělé, že Mahulena Bočanová o problémech s autistickým dítětem hovoří takto otevřeně. Právě tak může dát příklad ostatním maminkám, které řeší podobné problémy. A to obrovské otevřené srdce, kdy vedle vlastních problémů a života v nekonečném zápřahu si najde čas na to, aby se stala ambasadorkou neziskové organizace, která pomáhá podobným rodinám v podobných problémech. Úžasné.

Mahulenin život se skládá výhradně z práce a z péče o dceru. Otázka je, jak dlouho je možné takový zápřah zvládat. Neměla by začít myslet také na sebe? Na druhou stranu Mahulena tvrdí, že její práce je pro ni zábava a v hereckém kolektivu se cítí skvěle.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace