Deprese se projevují střídavě, umějí se skrýt a všelijak maskovat... Letošní hvězda StarDance bude bojovat. Přečetli jsme
27.08.2019
Foto: ČT
Popisek: Miroslav Hanuš v povedeném seriálu ČT Vzteklina
Sympatického herce Miroslava Hanuše budeme vídat kroužit po parketu v televizní soutěži StarDance. V novinách MF Dnes se svěřil, že přijmout pozvání do soutěže byla pro něj výzva, a to hlavně protože se v minulosti potýkal s depresemi.
Miroslav Hanuš je zcela nesportovní typ, kondici si neudržuje žádným cvičením, a tak se bál, zda má na soutěž fyzicky, ale i psychicky: „Zvažoval jsem hlavně, jestli při tom fyzicky nezdechnu. Taky o sobě vím, že jsem křehká povaha, a že když si toho naberu moc, třeba když se při filmování točí tři nočky za sebou a já se nevyspím, tak se začnu úplně rozpadat,“ svěřil se v rozhovoru. Navíc nemá ani soutěživého ducha: „Netoužím nad nikým vítězit a taky vůbec nestojím o to, aby někdo vítězil nade mnou.“
Noblesní záležitost
Přesto pozvání přijal, a to z několika důvodů: „Za prvé – v zimě jsem odešel ze stálého angažmá v divadle, čímž mi po letech poprvé vznikl volný podzim. Taky jsem zamlada rád tancoval. Až vášnivě. Neuměl jsem to, ale to mi nebránilo, abych to provozoval. Líbilo se mi mít oblek a motýlka, chodil jsem do tanečních i do pokračovacích kurzů na Žofín k mistru Dušanovi Konečnému, který odvodil snad padesát generací. No, a konečně – StarDance platí v tomhle světě za pořad, který patří k těm noblesnějším, a je čest být tam pozván,“ rozebral své důvody.
Deprese odstartovaly prázdniny
Miroslav Hanuš je bohužel jedním z těch, kdo trpí depresemi, které úzce souvisí s jeho mimořádným pracovním nasazením: „Ve výsledku mě ty prázdniny pokaždé dost zmohly, protože jsem poměrně úzkostný typ s vysokým nárokem na vlastní výkon. A pokud si vystavíte život na přesvědčení, že se máte maximálně starat o lidi okolo sebe, zvlášť o rodinu, tak se váš život uzavře do sledu povinností. A může se stát, že se nedokážete jednoduše ocenit a říct si: Vždyť všechno funguje, udělej si chvilku pro sebe. Stres se zvětšuje, prohlubuje - takhle to může jít i roky. Melete z posledního, vy to nevnímáte, ale vnímá to vaše okolí,“ popisoval, jak u něj deprese propukly.
Deprese ho i bolela
Následovala hodně složitá etapa života, kdy nejprve jen bral léky a léčil se ambulantně, ale situace se opět zhoršila: „To bylo mé první setkání s psychiatrií, prvotní orientace v problému. Pak jsem začal chodit na nějaká léčebná sezení i v Praze, bral jsem nějaké léky, ale po pár letech byla ta situace zase natolik blbá, že se Jana spojila s mým pražským doktorem, což je náš rodinný známý, a řekla mu, že asi zase melu z posledního,“ uvedl Miroslav Hanuš.

Ve StarDance Miroslav Hanuš prohrát rozhodně nemíní... Foto ČT
Deprese si sám nepřipouštěl, ani o nich nehovořil navenek: „Člověk se snaží vydávat na veřejnosti signály, že je v pohodě – to aby ho nesežrala nějaká jiná šelma. Ale kvalita toho života byla skutečně mizerná. Deprese se projevují střídavě, taky skrytě a všelijak maskovány. Včetně fyzické nemocnosti, kdy se příznaky různě mění. Příklad: hrozně mě třeba bolely zuby. Ale ne chvíli, půl roku nonstop,“ prohlásil herec v rozhovoru.
Nechal se hospitalizovat
Nakonec se na radu lékaře odhodlal k hospitalizaci na psychiatrii: „Když jsem pak s tím svým doktorem o tom všem mluvil, tak projevil názor – některé problémy na svobodě nevyřešíš, potřebuješ vytrhnout z toho kruhu povinností i osobních vztahů. A navrhl mi, že by bylo nejlepší, kdybych si šel plánovaně někam na pár týdnů odpočinout. S vyplazeným jazykem jsem v divadle dohrál sezonu a měl jsem předjednáno, že hned první den prázdnin nastoupím do Střešovic,“ řekl otevřeně.
Léčba mu naštěstí pomohla: „Dostanete nějaké léky, bez kterých by léčba nemohla probíhat. Týden se neděje nic. A po tom týdnu se člověk nějak uvolní a začne se věnovat sám sobě, což předtím nedokázal nebo to dělal nějak blbě. Najednou vám to nabídne možnost reflexe – díky tomu, že se přetrhne nějaký zacyklený řetěz,“ připustil. V léčebně se prý choval vzorně: „A jak jsem ideální zaměstnanec, tak jsem byl, myslím, i ideální pacient, který se rozhodl, že tu bitvu svede. To je zásadní faktor – podobně jako třeba u léčby závislostí.“
Venku je to teprve začátek
Vyhráno ale rozhodně neměl, čekalo ho ještě spousta práce: „Vylezete ven – a je to jen začátek. Ta léčba by měla pokračovat a na to se dá jít různě. Například přes psychoanalýzu – to je drsné a drahé, odehrává se to třeba i čtyřikrát týdně, trvá to i několik let. A nikdo vám nezaručí, že to nebude probíhat natolik brutálně, že u toho nedokážete hrát,“ vysvětlil. Na skupinovou terapii chodil herec šest let: „Což prý je na život jedné terapeutické skupiny poměrně dlouho. Z těch dvanácti lidí jsme tam byli čtyři, kterým říkali, že máme naději. Byl jsem pak mezi pochválenými, tak jsem byl rád, že jsem pochválený, že jsem vzorný pacient.“
–
Vyprávění Miroslava Hanuše ukazuje, jak hrozně zákeřná nemoc deprese je. Málokdo si všimne sám od sebe, že depresí trpí, a málokdo se vypraví na upozornění svého okolí skutečně k odborníkovi. Miroslav Hanuš to štěstí měl, doufejme, že se mu obávaná nemoc nevrátí.
+
Ve StarDance se máme na co těšit. Miroslav Hanuš je totiž velmi vtipný člověk s obrovským smyslem pro humor, takže by o srandu neměla být nouze.
|
Vložil: Michaela Špačková