Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Deprese se projevují střídavě, umějí se skrýt a všelijak maskovat... Letošní hvězda StarDance bude bojovat. Přečetli jsme

27.08.2019
Deprese se projevují střídavě, umějí se skrýt a všelijak maskovat... Letošní hvězda StarDance bude bojovat. Přečetli jsme

Autor: ČT

Popisek: Miroslav Hanuš v povedeném seriálu ČT Vzteklina

Sympatického herce Miroslava Hanuše budeme vídat kroužit po parketu v televizní soutěži StarDance. V novinách MF Dnes se svěřil, že přijmout pozvání do soutěže byla pro něj výzva, a to hlavně protože se v minulosti potýkal s depresemi.

Miroslav Hanuš je zcela nesportovní typ, kondici si neudržuje žádným cvičením, a tak se bál, zda má na soutěž fyzicky, ale i psychicky: „Zvažoval jsem hlavně, jestli při tom fyzicky nezdechnu. Taky o sobě vím, že jsem křehká povaha, a že když si toho naberu moc, třeba když se při filmování točí tři nočky za sebou a já se nevyspím, tak se začnu úplně rozpadat,“ svěřil se v rozhovoru. Navíc nemá ani soutěživého ducha: „Netoužím nad nikým vítězit a taky vůbec nestojím o to, aby někdo vítězil nade mnou.“

Noblesní záležitost

Přesto pozvání přijal, a to z několika důvodů: „Za prvé – v zimě jsem odešel ze stálého angažmá v divadle, čímž mi po letech poprvé vznikl volný podzim. Taky jsem zamlada rád tancoval. Až vášnivě. Neuměl jsem to, ale to mi nebránilo, abych to provozoval. Líbilo se mi mít oblek a motýlka, chodil jsem do tanečních i do pokračovacích kurzů na Žofín k mistru Dušanovi Konečnému, který odvodil snad padesát generací. No, a konečně – StarDance platí v tomhle světě za pořad, který patří k těm noblesnějším, a je čest být tam pozván,“ rozebral své důvody.

Deprese odstartovaly prázdniny

Miroslav Hanuš je bohužel jedním z těch, kdo trpí depresemi, které úzce souvisí s jeho mimořádným pracovním nasazením: „Ve výsledku mě ty prázdniny pokaždé dost zmohly, protože jsem poměrně úzkostný typ s vysokým nárokem na vlastní výkon. A pokud si vystavíte život na přesvědčení, že se máte maximálně starat o lidi okolo sebe, zvlášť o rodinu, tak se váš život uzavře do sledu povinností. A může se stát, že se nedokážete jednoduše ocenit a říct si: Vždyť všechno funguje, udělej si chvilku pro sebe. Stres se zvětšuje, prohlubuje - takhle to může jít i roky. Melete z posledního, vy to nevnímáte, ale vnímá to vaše okolí,“ popisoval, jak u něj deprese propukly.

Deprese ho i bolela

Následovala hodně složitá etapa života, kdy nejprve jen bral léky a léčil se ambulantně, ale situace se opět zhoršila: „To bylo mé první setkání s psychiatrií, prvotní orientace v problému. Pak jsem začal chodit na nějaká léčebná sezení i v Praze, bral jsem nějaké léky, ale po pár letech byla ta situace zase natolik blbá, že se Jana spojila s mým pražským doktorem, což je náš rodinný známý, a řekla mu, že asi zase melu z posledního,“ uvedl Miroslav Hanuš.

Ve StarDance Miroslav Hanuš prohrát rozhodně nemíní... Foto ČT

Deprese si sám nepřipouštěl, ani o nich nehovořil navenek: „Člověk se snaží vydávat na veřejnosti signály, že je v pohodě – to aby ho nesežrala nějaká jiná šelma. Ale kvalita toho života byla skutečně mizerná. Deprese se projevují střídavě, taky skrytě a všelijak maskovány. Včetně fyzické nemocnosti, kdy se příznaky různě mění. Příklad: hrozně mě třeba bolely zuby. Ale ne chvíli, půl roku nonstop,“ prohlásil herec v rozhovoru.

Nechal se hospitalizovat

Nakonec se na radu lékaře odhodlal k hospitalizaci na psychiatrii: „Když jsem pak s tím svým doktorem o tom všem mluvil, tak projevil názor – některé problémy na svobodě nevyřešíš, potřebuješ vytrhnout z toho kruhu povinností i osobních vztahů. A navrhl mi, že by bylo nejlepší, kdybych si šel plánovaně někam na pár týdnů odpočinout. S vyplazeným jazykem jsem v divadle dohrál sezonu a měl jsem předjednáno, že hned první den prázdnin nastoupím do Střešovic,“ řekl otevřeně.

Léčba mu naštěstí pomohla: „Dostanete nějaké léky, bez kterých by léčba nemohla probíhat. Týden se neděje nic. A po tom týdnu se člověk nějak uvolní a začne se věnovat sám sobě, což předtím nedokázal nebo to dělal nějak blbě. Najednou vám to nabídne možnost reflexe – díky tomu, že se přetrhne nějaký zacyklený řetěz,“ připustil. V léčebně se prý choval vzorně: „A jak jsem ideální zaměstnanec, tak jsem byl, myslím, i ideální pacient, který se rozhodl, že tu bitvu svede. To je zásadní faktor – podobně jako třeba u léčby závislostí.“

Venku je to teprve začátek

Vyhráno ale rozhodně neměl, čekalo ho ještě spousta práce: „Vylezete ven – a je to jen začátek. Ta léčba by měla pokračovat a na to se dá jít různě. Například přes psychoanalýzu – to je drsné a drahé, odehrává se to třeba i čtyřikrát týdně, trvá to i několik let. A nikdo vám nezaručí, že to nebude probíhat natolik brutálně, že u toho nedokážete hrát,“ vysvětlil. Na skupinovou terapii chodil herec šest let: „Což prý je na život jedné terapeutické skupiny poměrně dlouho. Z těch dvanácti lidí jsme tam byli čtyři, kterým říkali, že máme naději. Byl jsem pak mezi pochválenými, tak jsem byl rád, že jsem pochválený, že jsem vzorný pacient.“

Vyprávění Miroslava Hanuše ukazuje, jak hrozně zákeřná nemoc deprese je. Málokdo si všimne sám od sebe, že depresí trpí, a málokdo se vypraví na upozornění svého okolí skutečně k odborníkovi. Miroslav Hanuš to štěstí měl, doufejme, že se mu obávaná nemoc nevrátí.

+

Ve StarDance se máme na co těšit. Miroslav Hanuš je totiž velmi vtipný člověk s obrovským smyslem pro humor, takže by o srandu neměla být nouze.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace