Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyhlášený sprosťák ztratil všechny, které miloval. A pak na něj ještě prasklo velké tajemství. Tajnosti slavných

23.08.2019
Vyhlášený sprosťák ztratil všechny, které miloval. A pak na něj ještě prasklo velké tajemství. Tajnosti slavných

Foto: Prima / Facebook

Popisek: Oldřich Navrátil. Naposledy jsme ho v televizi viděli v seriálu Primy Krejzovi

Známý herec a oblíbený představitel rozhněvaných chlapíků přežil vážnou operaci hlavy, po letech si jeho žena našla jiného, a navíc ztratil i milovanou fenku. Ani to ho ale nepoučilo, a tak jeho druhá žena první rok manželství proplakala.

Diváci si ho oblíbili například jako vytrvalého nápadníka Emila Nádeníčka v nesmrtelné komedii režiséra Dušana Kleina Jak svět přichází o básníky či jako tatínka v seriálu Bylo nás pět. Před kamerou působí většinou Oldřich Navrátil jako rozhněvaný, energický, cholerický či komický muž. V soukromí je ale mimořádně plachý a před světem ukrývá řadu zranění, které mu život uštědřil. Nemluví o nich a vědí o nich pouze jeho nejbližší přátelé. Pro vulgárnější výraz ale Bodrý Moravák, který stejně jako prezident Zeman nedal dlouhá léta dopustit na milovanou Vysočinu, pro ostřejší slovo nikdy nejde daleko, takže si svou vulgárností málem zničil i další manželství.

Práci nikdy neodmítne

Třebíčský rodák se narodil 21. října 1952 a herectví ho lákalo od dětství, takže se nakonec přihlásil na brněnskou JAMU. Po absolutoriu začal hrát v legendárním Divadle na provázku, kde se ho ujal režisér Petr Scherhaufer. Pod jeho vedením se Oldřichovi dařilo a ztvárnil několik významných rolí. Pak se přestěhoval do Prahy a začal hrát v divadle Ta Fantastika. Poté byl několik let na volné noze a na rozdíl od řady kolegů si práce vždy vážil a zásadně ji neodmítal. „Nikdy jsem to neudělal. Je málo herců, kteří něco odmítnou,“ nechal se slyšet před časem v rozhovoru pro server ahaonline.cz „Samozřejmě tu jsou i intelektuálové, kteří tvrdí, že něco nevzali, ale pak přijde nabídka z nějaké srágory a hned po ní hupsnou a už to jde. Moc na odmítání rolí nevěřte. Každý si promítne peníze a rozhodování je pak jasné.“

Propagační referent Emil Nádeníček v nesmrtelné ‘básnické‘ sérii režiséra Dušana Kleina

Propagační referent Emil Nádeníček v nesmrtelné ‘básnické‘ sérii režiséra Dušana Kleina
(foto – repro/youtube.com)

Jistota v Ypsilonce

Kvůli finanční jistotě se nakonec rozhodl vrátit do stálého angažmá a přijal nabídku pražského studia Ypsilon, kterou předtím odmítal téměř čtyřicet let. „Jako věčný obdivovatel Ypsilonky a staré gardy hereckých es, která tu působila, jsem nemohl nesouhlasit.“ Před pár lety si totiž sáhl až na dno. Jeho těžké období začalo nedefinovatelnými zdravotními potížemi. Chodil po různých vyšetřeních, až se nakonec ukázalo, že má v mozku podezřelou krevní sraženinu. Dozvěděl se, že je nutná operace a že mu hrozí ochrnutí, ztráta řeči a další zdravotní následky. Na výběr ale neměl, a tak se podrobil operaci hlavy u známého neurochirurga Vladimíra Beneše. Zákrok naštěstí dopadl dobře, žádné z obávaných následků se nedostavil, takže si mohl oddychnout. To ale ještě nevěděl, že se pořádná lavina problémů na něj teprve řítí.

Zbyly jen vzpomínky

Krátce nato ho po čtyřiadvacetiletém manželství nečekaně opustila žena, která se zamilovala do rodinného přítele, pak mu během několika měsíců zemřela maminka na rakovinu tlustého střeva. A aby toho nebylo málo, při povodních se mu utopila milovaná fenka. Na manželku Dášu zřejmě dolehly výčitky, takže se ještě pokusila vrátit. Nakonec si to ale rozmyslela a následoval rozvod. Krátce nato mu navíc ještě zemřela maminka a Oldřich zůstal sám, bez rodičů, bez ženy. Dokonce i na jedinou dceru Terezu mohl pouze vzpomínat, protože odešla studovat dějiny umění do Itálie. Jak sám říká, nebýt jí, asi by to musel skoncovat. Z těžkých depresí, způsobených nečekaným naprostým osaměním, mu nakonec pomohli práce a přátelé, například Jaroslava Obermaierová, Vlastimil Třešňák, Kateřina Kornová či Miroslav Wagner, kteří mu vážnou životní krizi pomáhali překonat.

Otec Vendelín Bajza a Kristýna (Barbora Srncová) v seriálu Bylo nás pět

Otec Vendelín Bajza a Kristýna (Barbora Srncová) v seriálu Bylo nás pět
(foto – repro archiv ČT/Jaroslav Trousil)

Novou lásku málem zničil

V roce 2009 se na něj konečně usmálo štěstí, když na plese trampské osady poznal o deset let mladší Moniku. Ani počátek jejich vztahu však nebyl bez komplikací. Jeho nová láska totiž byla v té době ještě vdaná za Tomáše O., který právě pobýval za mřížemi. Za majetkovou trestnou činnost totiž dostal sedm let, k výkonu trestu ale nenastoupil. „Tomáš se ukrýval dva a půl roku doma. Byl to teror pro celou rodinu,“ prozradila druhá paní Navrátilová. Partnera se bála udat, protože jí vyhrožoval, že ji připraví o syny, a tak si pro něj nakonec přijelo do malé obce na Českolipsku čtyřicet členů zásahové jednotky. Monice se ulevilo, ale jen dočasně. Výhružné dopisy od něj dostávala i z vězení a rozvod co možná nejvíc protahoval, protože si prý myslel, že jako ženatý má větší šanci na prominutí poloviny trestu.

Peklo na zemi

O ruku herec Moniku požádal opravdu romanticky – poté co úspěšně odblešili psy Fifinku a Matyáše, kteří si předtím zalaškovali s ježkem. A za deset dní se už brali. Magické datum 11. 11. 2011 si nevybrali schválně, byl to až do Vánoc jediný den, kdy Navrátil neměl žádné natáčení. A volný termín sehnali na úřadu až v Mnichovicích. Brzy po svatbě však začala novomanželka přemýšlet, zda neudělala chybu. Zažívala s ním prý pravé peklo, Navrátil je totiž sprosťák, neustále řve a nadává. „První rok jsem proplakala, je totiž příšerně vulgární,“ postěžovala si v pořadu TV Barrandov Sejdeme se na Cibulce. Nakonec si ale zvykla.

S Annou Bendovou v představení Činoherního klubu Praha Portugálie – 2001

S Annou Bendovou v představení Činoherního klubu Praha Portugálie – 2001
(foto – repro/vis.idu.cz/Yvona Odrazilová)

Doma je doma

Dlouhá léta putoval Oldřich mezi Prahou a Třebíčí, bez pobytů v rodném kraji si život nedovedl představit. Před několika lety se tam dokonce rozhodl usadit trvale, zadaptoval půdní byt v rodném domě. „Do práce dojíždím do Prahy, do Ostravy, kamkoliv. Vyhovuje mi to. Rozhodně bych neměnil. Nemůžu být bez Třebíče. Všude jinde by mi něco chybělo,“ říkal tehdy. Po sérii životních dramat se ale najednou rozhodl zakotvit natrvalo v Praze, dům prodal a prohlašoval, že se do Třebíče vrátí jedině až do rodinného hrobu. Nakonec se ale ještě pokorně vrátil ke kořenům. Herec, kterého je často slyšet až za pověstnou devátou zdí, totiž paradoxně křik a hodně negativismu ve scénáři špatně snáší, a tak svůj boj s negativními věcmi, událostmi a lidmi dotáhl téměř k dokonalosti postavením chaty.

Lepší než v hotelu

Chata je pro něj nejluxusnější destinací, jinak si ani dovolenou neumí představit a k moři by ho nikdo nedostal ani do nejluxusnějšího hotelu. „Když jsem nedávno jel z Náchoda k nám na Vysočinu přes železné hory, viděl tmavomodrý horizont a nádhernou oblohu, nechápu, kam jinam bych měl cestovat. Byl jsem všude možně ve světě, ale něco tak nádherného jsem nikde jinde neviděl. Ani v Kanadě,“ prohlásil vyhlášený gurmán a podle svědectví kolegů a přátel prý také výborný kuchař. Nejraději si prý vyjde na zápraží a jen tak se dívá kolem. Když ho okolnosti donutí, alespoň poseká zahradu, na všechno ostatní má lidi. „Mám štěstí, že manželku práce kolem chalupy baví, dokonce sama zryje celou zahradu.“

Zbrusu nový moderátor populárního Receptáře prima nápadů

Zbrusu nový moderátor populárního Receptáře prima nápadů
(foto – repro/Facebook)

Velké tajemství

Celý život měl slabost pro krásné ženy, jednou se mu to ale pořádně vymstilo. Románek s půvabnou hotelovou recepční totiž nezůstal bez následků. Před sedmatřiceti lety se narodil jeho nemanželský syn Milan a jeho matka se nikdy nevdala. Oldřich to ale považoval za podraz. „Nepatří do mojí rodiny. Ale alimenty jsem samozřejmě poctivě platil. Tím to ovšem pro mne skončilo,“ prozradil týdeníku Aha! pro ženy s tím, že nežádoucí kauzu svého života prostě předal právníkovi a tím byl pro něj problém jednou provždy vyřešen. A když ho po letech po jednom představení na Moravě syn nečekaně oslovil, jednal s ním prý slušně, nicméně s tím, že pokud bude něco potřebovat, má se obrátit na právníka. V mládí otec Milanovi chyběl, s odstupem času se ale se situací vyrovnal. „Už jsem se o svůj život postaral, a to docela dobře, nikoho dalšího do života nepotřebuji. Když člověk dnes potřebuje pomoct, má kamarády,“ řekl nedávno serveru expres.cz.

Zdatný náhradník

Navzdory přibývajícím letům patří Oldřich Navrátil stále k nejobsazovanějším hercům ve filmu i televizi, postav rozličných charakterů má ve své filmografii více než dvě stě třicet. Kariéru před kamerou odstartoval v roce 1976, byl mimo jiné i hostem v celé řadě zábavných pořadů. A práce byla hlavním hnacím motorem, který mu pomohl zvládnout nejtěžší životní období a vymanit se z těžkých depresí. A v posledním roce převzal navíc úkol, který byl mimořádně těžký. Narychlo nahradil před televizní kamerou těžce nemocného Václava Postráneckého hned ve dvou důležitých projektech televize Prima. Na jeho doporučení ho vystřídal v roli Jana Krejzy, otce rozvětvené rodiny v komediálním seriálu Krejzovi, a současně i na postu moderátora populárního magazínu pro kutily Receptář prima nápadů. „Ztvárnění role je moje práce a tu odvádím co nejlépe. Úplně něco jiného je to v osobní rovině,“ přiznal serveru ahaonline.cz. „Vždycky je blbý, když někoho postihne nemoc. Ať už je to prodavačka, nebo známý herec. Pro mne to v tomhle případě bylo složitější proto, že jde o mého kolegu, známého a oblíbeného herce, a k tomu ještě lidsky fajn člověka.“

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská