Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hledá se prezident. Značka: Hlavně ať to není blbec z kavárny nebo hospody. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.08.2019
Hledá se prezident. Značka: Hlavně ať to není blbec z kavárny nebo hospody. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Josef Středula, budoucí prezident České republiky?

Vedle už dopředu známých nebo předpokládaných ozdobných kandidátů na prezidenta republiky jako je Drahoš, Fischer, Hilšer, kandidaturu neodmítly ani osobnosti jako brankář Hašek, mluvčí současného prezidenta Ovčáček, spekuluje se i kandidatuře šéfa televize Barrandov Soukupa. Souboj o prezidentské místo neodmítl v rozhovoru ani Jiří Paroubek, ten ovšem přiznal, že do boje se pustí leda v případě, že bude mít dobojováno u vlastního rozvodového řízení. Což se může protáhnout, mstiví jsou oba z manželů.

S jistotou můžeme už teď říct, že zase začne naprosto hysterická a zcela zbytečná bitka mezi kavárnou a hospodou, kde nepůjde ani tak o osobnost kandidátů a jejich politiku, jako spíš o to, která ze stran si koho vybere a koho bude mediálně prosazovat, nebo naopak lynčovat. Emoce zase vybují, kavárna zase bude deklamovat, že jestli vyhraje ten z hospody, tak emigrují, hospoda se bude chechtat s vědomím toho, že nejspíš zase o chlup zvítězí. Prostě emoce vybičované téměř k občasné válce. Máme to zapotřebí?

Kdyby…

Kdyby se na post prezidenta dostal Ovčáček nebo Soukup, máme vystaráno o zábavu na každý jednotlivý den jeho funkčního období. Z kavárny by se ozval a neustále ozýval mohutný odpor, nutno dodat, že právem. Hysterie by byla mnohem větší, vyhrocenější, divočejší. Protože ač kavárna Zemana nesnese, přesto uznává, že je to velký stratég a zkušený politik. U Ovčáčka nebo Soukupa, u těch by viděli jen rudě. Naším úkolem tak není hledat osobnost, která ten druhý tábor bude o to víc krkat, ale osobnost, která by byla schopná vášně trochu utlumit. Osobnost, která by dva znesvářené tábory alespoň trochu spojila, uklidnila.

Josef Středula

První na mysl mi přišel Josef Středula, současný šéf Českomoravské konfederace odborových svazů, výrazná osobnost, která, mám ten pocit, nebudí zásadní negativní emoce jak u kavárny, tak ani u hospody. Ale zároveň to není politická onuce bez vlastní vůle ve stylu Jiřího Drahoše. Je to politicky i diplomaticky velmi zkušený člověk, který dokáže tvrdě vyjednávat za odbory, denně jedná jak s politiky, tak i se špičkami průmyslu. Zároveň je to člověk, který si uvědomuje hodnotu člověka, nežije v elitářské bublině, která má zakořeněné pohrdání plebsem, jenž se nadutému člověku hemží u nohou. Zkušený, nesmlouvavý, politicky nevyhraněný do nesmyslného pojetí kavárny nebo hospody. Byl by to dobrý prezident, ke kterému by šly vznášet pouze faktické námitky, nikoliv námitky založené na emocích a odsudcích. Což potřebujeme jako prase drbání.

Ona ta estráda s demonstracemi proti Zemanovi pěkně plní titulky všech novin, neustálé vyhraňování se proti němu, nebo slepé následování, je to všechno moc pěkné téma do hospody (případně kavárny), ale efekt je vlastně nulový. Zeman jedná, zdá se někdy, natruc svým kritikům, opozice zase militantně odmítá Zemanovi přiznat byť i jediný správný krok v jeho politice. Obojí je postavené na jisté míře zabejčenosti a zabedněnosti. Což, upozorňuji, že obojí, poškozuje majestát funkce prezidenta, která by měla vyzařovat jistou míru autority, důstojnosti a moudrosti.

Hlavně nedopadnout jako Slováci, kteří si po umírněném kavárníkovi Kiskovi zvolili radikální kavárnici Čaputovou, která jezdí mistrovat sousední země a poklonkovat těm na západ od nás. Zvolila čistě prozápadní směr cesty. Ovšem v České republice, ať se to komu líbí nebo ne, nejsme většinově prozápadní… ale ani provýchodní… jsme spíše drze svoji a oba extrémy v médiích příliš rezonují a příliš rozdělují. Musíme najít střed, nehledat další střet.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace