Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Urážka všech voličů, kultura je prý nezajímá. Přitom je to jedna z mála věcí, na níž můžeme být ve světě pyšní

21.08.2019
Urážka všech voličů, kultura je prý nezajímá. Přitom je to jedna z mála věcí, na níž můžeme být ve světě pyšní

Foto: ČRo / repro

Popisek: Na ČRo: Tereza Brdečková (* 10. února 1957, Praha), česká spisovatelka, scenáristka (napsala třeba scénář k velmi diskutované televizní sérii Bohéma), filmová publicistka, dcera scenáristy a režiséra Jiřího Brdečky. S manželem Jiřím Dědečkem vede od roku 2013 rodinné nakladatelství Limonádový Joe zaměřené na ilustrované knihy a filmovou literaturu.

Většina politiků i politologů se shoduje na výsměšném tvrzení, že možný pád vlády kvůli výměně ministra kultury je pouze trapnou taškařicí a banální záležitostí. Podle nich prý voliče kultura nezajímá a její význam dehonestují. Zatímco nám ale čeští politici dělají ve světě spíše ostudu, umělci, vědci a sportovci významně přispívají k dobrému jménu a popularitě České republiky.

Ke komentátorům, který se opovržlivě vysmál postu ministra kultury a v návaznosti na to i voličům ČSSD, patří i Radko Kubičko z veřejnoprávního Českého rozhlasu plus. „ČSSD se tady tři měsíce hádala o něco, co nebylo pro jejího voliče až tak důležité, dokonce marně hrozila odchodem z vlády, což by mohla udělat kvůli nějakému tématu, které by bylo ryze sociálně demokratické, ne ale ministr kultury. Sociální demokracie se tady tři měsíce hádá o něco, co jejího voliče v podstatě nezajímá,“ prohlásil arogantně na ČT24. 

Trapná taškařice

Není ovšem zdaleka sám, kdo podobný názor zastává, činí tak i řada dalších politiků. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil považuje výměnu ministra za trapnou taškařici. Stěžuje si, že namísto toho, aby politická reprezentace řešila reálné problémy země, řeší banální záležitost. Podle něj je to smutné. Smutnější ovšem je, že výměnu na postu ministra kultury považuje za banální záležitost právě on. Sám má ke kultuře hodně blízko a ví, jak je pro veřejnost důležitá i jakým problémům čelí. Mimo jiné funkce je předsedou správní rady Nadace Jana a Medy Mládkové a v médiích bývá označován za „kulturního lobbistu“.

 

Ministr na houby

Ani samotný kandidát na ministra kultury Michal Šmarda, který nakonec souboj o tento post vzdal, ovšem oblast kultury nijak zásadně nebránil a to přesto, že ji volební program ČSSD považuje za důležitou veřejnou službu. Strana zdůrazňuje, že funkce kultury je nezaměnitelná a slibuje řadu opatření, především zvýšení rozpočtu. Šmardovu trapnou roli v kauze výměny ministra kultury výstižně komentuje známá scenáristka Tereza Brdečková. „Nad naší chmurnou politickou scénou se nesou hlasy, že o ministerstvo kultury v současné vládní krizi nejde, že není důležité a že voliče stejně nezajímá, kdo ho vede. Tohle už tady bylo od listopadu 1989 mnohokrát. Poté co se takto vyslovil i pan Šmarda, spadl mi kámen ze srdce, že on to ministerstvo řídit nebude a že to nakonec vzdal sám. Kandidát na ministra, který takto smýšlí o svém resortu, je opravdu na houby.“ 

Urážka všech občanů

Tvrzení, že voliče téma kultury příliš nezajímá, jako kdyby byli jen primitivním stádem, zajímajícím se o naplněnou peněženku a žaludky, je zcela mimo realitu. Miliony Čechů ročně navštíví divadelní představení, koncerty a výstavy a mezi nimi je bezesporu i mnoho voličů ČSSD.

 

Navzdory tomu, že se často v médiích hovoří o krizi kultury v naší zemi, skutečnost je naštěstí jiná. Dokazuje to řada statistik. Počet sedadel v divadlech se například za posledních dvacet let podstatně zvýšil, zatímco v roce 1998 jich bylo kolem třiceti tisíc, dnes jejich počet přesahuje čtyřicet tisíc. Podobné to je s počtem představení, zatímco před dvaceti lety se jich odehrálo na dvacet tisíc ročně, dnes jich diváci navštíví přes třicet tisíc. Celkem jich je každý rok přes šest milionů! Dokonce i v oblasti vážné hudby jsou čísla návštěvnosti stoupající a zdaleka nejde pouze o tak prestižní tělesa, jakými je Česká filharmonie, ale i o menší orchestry v krajích a okresech. Podle Terezy Brdečkové kulturní veřejnost nepředstavují pouze umělci, nakladatelé, šéfové galerií, divadel a hudebních těles. Jsou to také občané, které do těch divadel, na koncerty a do galerií chodí. A pokud se o něm politici, včetně kandidáta na ministra kultury, vyjadřují jako o ministerstvu nedůležitém, je to urážka všech občanů.

Vložil: Adéla Hofmanová