Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nepohodlný pohled na věc nejde apriori označovat za dezinformaci. Týden Štěpána Chába

18.08.2019
Nepohodlný pohled na věc nejde apriori označovat za dezinformaci. Týden Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Lennonova zeď v Praze říká, že válka skončila. A to i když trvá. Jak ta vojenská, tak i ta o svobodu slova

Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Tak haló s postováním komentářů na Facebook se jménem Tommy Robinson stále trvá. Došlo to tak daleko, že jeden účet byl na tři dny zablokovaný i za sdílení písně Mrs. Robinson od Simona a Garfunkla. Moc pěkná písnička, která ovšem vznikla dřív, než se samotný Tommy Robinson vůbec narodil. Už nejde jinak, než vytáhnout na světlo citát Karla Kryla: „Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“ Jsme u toho, děti už se válí v kalužích krve. Píseň od Simona a Garfunkla si pustíme tématičtější. Sound of Silence. Text k probíranému mnohem příhodnější. Pro neznalé angličtiny tu je pěkný překlad na Karaoke.

Svobodný vysílač byl deaktivován

Profil internetového rádia Svobodný vysílač na You Tube byl smazaný úplně. Stovky rozhovorů s lidmi, kteří podle You Tube nemají právo mluvit, stovky komentovaných pořadů, tisíce sledujících. Zmizela další možnost demokratické společnosti být skutečně demokratickou. Kdo o tom rozhodl? Nadnárodní korporát Google, který tím citelně, stejně jako Facebook, zasáhl do faktické demokracie tím, že se rozhodl zlikvidovat hlasy lidí, kteří mají podle naší ústavy právo mluvit a být slyšeni. Google si to nemyslí. A je ale naprosto vedlejší, jestli si myslíte, že Svobodný vysílač byl dezinformační nebo nebyl. Jde o princip věci, kdy soukromá firma likviduje svobodu slova a stát k tomu farizejsky mlčí.

V té souvislosti si dovolím malou reklamní vložku. Říká se, že Google nemá jako vyhledávač konkurenci. To, co najde Google, to jiný vyhledávač nenajde. Bohužel to můžeme zcela pragmaticky obrátit, protože to, co Google zcenzuruje, to už běžně najde jen jiný vyhledávač, jelikož necenzuruje. Žel bohu, na smazaný youtubový účet Svobodného vysílače už to nebude mít valného účinku, protože Google cenzuroval tím, že mazal. Ale další, jiné zdroje, Google zatím jen ve svých algoritmech vyhledávání skryl. Ty se dají objevit. Hledal jsem vyhledávač, který by byl schopný Google nahradit, našel jsem Qwant, evropský, open source, který deklaruje, že necenzuruje, nesleduje uživatelovo chování na internetu, neovlivňuje. A přitom obstojí i jako vyhledávač. Takže vyměňte špeha za pomocníka. Skutečně má smysl to, když nebudete dávat vlastní data někomu, kdo je zneužívá pro vlastní prospěch a jako bonus ještě umlčuje demokracii jako takovou. Velmi pohodlný protest – nedat Googlu vědomě už ani chlup.

Jakub Kalenský opět na scéně

Někteří mediální ‘experti‘ dostávají prostoru v médiích, až je člověku někdy líto, že se naučil číst a musí jejich výplody zaznamenat. Jedním z takových ‘expertů‘ je Jakub Kalenský, o kterém už u nás byla řeč. Ten nově navrhuje označovat ‘konspirační‘ weby varováním stejně jako cigarety. Kdyby si Jakub Kalenský jakýmsi záhadným zařízením nehleděl přímo do vlastní zadnice, jistě by si všiml, že mu z jeho výčtu dezinformací už zase vyplývá ten jediný správný názor. A to je prostě špatně. Nelze nepohodlný pohled na věc apriori označovat za dezinformaci. On třeba absolutně neuznává, že volbami v Itálii zamíchalo téma nelegální imigrace, protože už jsou Italové řádně nakrknutí, ale protože téma nelegální imigrace do mediálního prostoru Itálie dodalo Rusko. To už chce doslova měřitelnou úroveň slepého fanatismu, aby něco takového člověk mohl říct.

Katolík a jeho mlčení

A nakonec jeden obrázek, u kterého prostě nešlo odolat. Tam ta bublina sedí jako kdyby ji tam mistr sám nakreslil… nebo jako kdyby jej tam nová doba násilím dokreslila. Ať tak, nebo tak, je podezřelé, že v katolické církvi výbuch loňských odhalení o pedofilii zase tak krásně upadl v zapomnění. Nefiguroval on papež František v krytí amerického kardinála a jeho hrátek s malými chlapci? Ticho, ticho po pěšině.

 

Výraz papeže Františka je velmi... dravčí a chtivý, MeToo fanatičky by se měly za Pannu Marii rozhodně postavit


Vložil: Štěpán Cháb