Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hamáčkovi sebrali lopatičku, říkal jí Šmarda. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.08.2019
Hamáčkovi sebrali lopatičku, říkal jí Šmarda. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jan Hamáček se v tom všem tak nějak bezradně plácá

Jak se dalo předpokládat, vyložil si Miloš Zeman ústavu opět po svém a poslal Hamáčkova Šmardu do háje dubovýho. Komediální představení s potápěním socialistů rozehrává další epizodu. Na tahu je Hamáček a jeho svita ještě věrných, ale již značně nervozních stoupenců. Co bude? Dupne si Hamáček a nechá hru běžet dál podle pravidel Šmarda ne – Šmarda jo – Šmarda ne – Šmarda jo, kteréžto výkřiky do ztracena si bude dvakrát měsíčně přeposílat Hrad s předluženým Lidovým domem?

Hamáček po emocionálním výlevu o porušování ústavy stane před jasným rozhodnutím. Šprajcnout se a vyhlásit termín, kdy se bude diskutovat o tom, zda se bude vůbec diskutovat o tom, kdy se svolá vedení strany socialistů, na kterém by se za svitu médií měla prodiskutovat další bezzubá vyhrůžka všem okolo? Nebo nedělat nic a pouze protahovat šarádu s velkohubými prohlášeními, které by Hamáček a jeho věrní udíleli od iDnesu až po Mateřídoušku?

Ztracen mezi bagristy politiky

Jan Hamáček to má, chudák, těžké. Stojí mezi prezidentem, který chce vyměnit parlamentní systém za prezidentský, a permanentně nedotaženým dotačním tahem premiéra. Co by udělal Hamáček, kdyby měl koule? Ještě dnes by svolal mimořádnou poradu vedení strany a zítra oznámil demisi všech jeho ministrů. I kdyby to nemělo jiný účinek, než ten, že by zkazil Babišovi dovolenou, stálo by to za to. Je pravdou, že právě toho chce nejspíš Zeman dosáhnout, odstřelit ČSSD. Ta buď podá demisi a upadne v nemilost. Nebo nepodá demisi, navrhne nové jméno na post ministra kultury… a upadne v nemilost. Přičemž už je dost na tom, že v té nemilosti dávno je. Další nemilost už zní jako ortel.

Letná Hamáčkovi nepomohla. Ta se odestála na podporu jiných stran. Takže pokud se Hamáček nenaučí nějaké kouzelnické triky s kartami a šátky, pokud si nenandá kouzelnický klobouk a Maláčovou jako asistentku nesvlékne do spodního prádla, nemá šanci. Už ani nepobaví. Pod taktovkou Miloše Zemana se bude hrát jen pohřební marš, který pro ČSSD rozhodně neskončí potleskem na otevřené scéně. Jak od Zemana, tak i od voličů, přichází už několikeré volby vzkaz – jdete špatným směrem, politiku, ke které jste se nástupem Sobotky, a pak v daleko intenzivnější formě s nástupem Hamáčka, přihlásili, nechejte Pirátům a TOP 09.

Voliči ČSSD, ti dříve tradiční, chtějí sociální politiku zabalit do trochu té nenávisti a vymezování se. Tradiční volič chce ČSSD u umakartového stolu v kuchyni panelového bytu 2+1, nikoliv u pultíku a mistrující tu naši malou, ale milou přinasranost. Ale ČSSD začala mistrovat, moralizovat, stavět své hodnoty místního světoběžníka nad potřeby vlastních voličů. Ovšem světoběžník pojídá ústřice a hledí s vizemi do Grand Canyonu, ČSSD sotva zvládla k bůčku nahlédnout do Macochy a už běžela všem oznámit, že svět je obejit, pochopen a od nynějška bude těm blbcům od bůčku intenzivně vysvětlován. A tak se není co divit, že lidé už tak škodlivou věc nechtějí v parlamentu. Kdo si v politice začne hrát na lepšího, tomu to bude při volbách podtrženo a sečteno. Vždycky a zákonitě. Babiš je jedním z nás, jak praví jeho PR. Zeman je jedním z nás, jak praví jeho politická vychytralost. Proto u nich ty součty u voleb nevypadají tak tragicky jako u ČSSD, která už to od pultíku prostě nenahoní, tak se bude do konce volebního období nebo vlastní demise v křečích kroutit.

Facky ze všech stran

K tomu je dobré připočítat problémy, které má ČSSD se svým poslancem Foldynou a poslanec Foldyna s ČSSD. Jaroslav Foldyna, tento postrach ČSSD z Ústecka, řekl, že s největší pravděpodobností podpoří vládu Andreje Babiše i poté, co ČSSD odejde od válu. Což je obdobná rozlučková párty, jakou předvedl před vyhazovem z ODS Klaus mladší. Přestal být loajální a už zcela nepokrytě začal pohrdat vedením vlastní strany. Přičemž Foldyna definuje politiku ČSSD vlastně daleko víc, než celé současné vedení strany. Stejně jako Klaus mladší definoval pravici víc, než celá ODS.

ČSSD se zkrátka posunula z pozice ochranitelky potřebných k pozici tvůrkyně potřebných. Přetransformovala svou ochranu potřebných na ochranu ještě potřebnějších (menšin) i na úkor potřebných. A tak se skutečně není co divit, že její tehdejší voliči přešli k Babišovi a Okamurovi a tolerují Zemanovi jeho hru s Hamáčkem, kdy Hamáček je hadr na holi a tou holí Zeman vytírá jak jemu se zamane. Stěžují si jen notoričtí stěžovatelé, petenti tísíce a jedné petice a zanícení demonstranti na náměstích. Ale těm není líto Hamáčka ani ústavy, ti litují sebe, protože nejsou u korýtka.

 

Vložil: Štěpán Cháb