Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hamáčkovi sebrali lopatičku, říkal jí Šmarda. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.08.2019
Hamáčkovi sebrali lopatičku, říkal jí Šmarda. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Jan Hamáček se v tom všem tak nějak bezradně plácá

Jak se dalo předpokládat, vyložil si Miloš Zeman ústavu opět po svém a poslal Hamáčkova Šmardu do háje dubovýho. Komediální představení s potápěním socialistů rozehrává další epizodu. Na tahu je Hamáček a jeho svita ještě věrných, ale již značně nervozních stoupenců. Co bude? Dupne si Hamáček a nechá hru běžet dál podle pravidel Šmarda ne – Šmarda jo – Šmarda ne – Šmarda jo, kteréžto výkřiky do ztracena si bude dvakrát měsíčně přeposílat Hrad s předluženým Lidovým domem?

Hamáček po emocionálním výlevu o porušování ústavy stane před jasným rozhodnutím. Šprajcnout se a vyhlásit termín, kdy se bude diskutovat o tom, zda se bude vůbec diskutovat o tom, kdy se svolá vedení strany socialistů, na kterém by se za svitu médií měla prodiskutovat další bezzubá vyhrůžka všem okolo? Nebo nedělat nic a pouze protahovat šarádu s velkohubými prohlášeními, které by Hamáček a jeho věrní udíleli od iDnesu až po Mateřídoušku?

Ztracen mezi bagristy politiky

Jan Hamáček to má, chudák, těžké. Stojí mezi prezidentem, který chce vyměnit parlamentní systém za prezidentský, a permanentně nedotaženým dotačním tahem premiéra. Co by udělal Hamáček, kdyby měl koule? Ještě dnes by svolal mimořádnou poradu vedení strany a zítra oznámil demisi všech jeho ministrů. I kdyby to nemělo jiný účinek, než ten, že by zkazil Babišovi dovolenou, stálo by to za to. Je pravdou, že právě toho chce nejspíš Zeman dosáhnout, odstřelit ČSSD. Ta buď podá demisi a upadne v nemilost. Nebo nepodá demisi, navrhne nové jméno na post ministra kultury… a upadne v nemilost. Přičemž už je dost na tom, že v té nemilosti dávno je. Další nemilost už zní jako ortel.

Letná Hamáčkovi nepomohla. Ta se odestála na podporu jiných stran. Takže pokud se Hamáček nenaučí nějaké kouzelnické triky s kartami a šátky, pokud si nenandá kouzelnický klobouk a Maláčovou jako asistentku nesvlékne do spodního prádla, nemá šanci. Už ani nepobaví. Pod taktovkou Miloše Zemana se bude hrát jen pohřební marš, který pro ČSSD rozhodně neskončí potleskem na otevřené scéně. Jak od Zemana, tak i od voličů, přichází už několikeré volby vzkaz – jdete špatným směrem, politiku, ke které jste se nástupem Sobotky, a pak v daleko intenzivnější formě s nástupem Hamáčka, přihlásili, nechejte Pirátům a TOP 09.

Voliči ČSSD, ti dříve tradiční, chtějí sociální politiku zabalit do trochu té nenávisti a vymezování se. Tradiční volič chce ČSSD u umakartového stolu v kuchyni panelového bytu 2+1, nikoliv u pultíku a mistrující tu naši malou, ale milou přinasranost. Ale ČSSD začala mistrovat, moralizovat, stavět své hodnoty místního světoběžníka nad potřeby vlastních voličů. Ovšem světoběžník pojídá ústřice a hledí s vizemi do Grand Canyonu, ČSSD sotva zvládla k bůčku nahlédnout do Macochy a už běžela všem oznámit, že svět je obejit, pochopen a od nynějška bude těm blbcům od bůčku intenzivně vysvětlován. A tak se není co divit, že lidé už tak škodlivou věc nechtějí v parlamentu. Kdo si v politice začne hrát na lepšího, tomu to bude při volbách podtrženo a sečteno. Vždycky a zákonitě. Babiš je jedním z nás, jak praví jeho PR. Zeman je jedním z nás, jak praví jeho politická vychytralost. Proto u nich ty součty u voleb nevypadají tak tragicky jako u ČSSD, která už to od pultíku prostě nenahoní, tak se bude do konce volebního období nebo vlastní demise v křečích kroutit.

Facky ze všech stran

K tomu je dobré připočítat problémy, které má ČSSD se svým poslancem Foldynou a poslanec Foldyna s ČSSD. Jaroslav Foldyna, tento postrach ČSSD z Ústecka, řekl, že s největší pravděpodobností podpoří vládu Andreje Babiše i poté, co ČSSD odejde od válu. Což je obdobná rozlučková párty, jakou předvedl před vyhazovem z ODS Klaus mladší. Přestal být loajální a už zcela nepokrytě začal pohrdat vedením vlastní strany. Přičemž Foldyna definuje politiku ČSSD vlastně daleko víc, než celé současné vedení strany. Stejně jako Klaus mladší definoval pravici víc, než celá ODS.

ČSSD se zkrátka posunula z pozice ochranitelky potřebných k pozici tvůrkyně potřebných. Přetransformovala svou ochranu potřebných na ochranu ještě potřebnějších (menšin) i na úkor potřebných. A tak se skutečně není co divit, že její tehdejší voliči přešli k Babišovi a Okamurovi a tolerují Zemanovi jeho hru s Hamáčkem, kdy Hamáček je hadr na holi a tou holí Zeman vytírá jak jemu se zamane. Stěžují si jen notoričtí stěžovatelé, petenti tísíce a jedné petice a zanícení demonstranti na náměstích. Ale těm není líto Hamáčka ani ústavy, ti litují sebe, protože nejsou u korýtka.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace