Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lásky slavné plavovlásky: První na ni ušil boudu, druhý neuměl hrát druhé housle. Až třetí ji nosí na rukou. Tajnosti slavných

14.08.2019
Lásky slavné plavovlásky: První na ni ušil boudu, druhý neuměl hrát druhé housle. Až třetí ji nosí na rukou. Tajnosti slavných

Foto: ČRo - Josef Voltr

Popisek: Oslavenkyně Eva Pilarová

AUDIO/VIDEO Sotva se vyšvihla na hvězdné nebe, a už byla pod dohledem. Život hudební legendy znepříjemňovaly úřady i StB. Mnohem větší trápení a ztráty jí ale připravili její nejbližší. (Pokračování z pondělí 12. srpna)

Prakticky již od počátku kariéry se Eva Pilarová dostala do hledáčku StB, která bděla nad ‘správností počínání‘ českých populárních osobností. A od počátku sedmdesátých let se pak během normalizace její situace kvůli emigraci exmanžela Milana Pilara neustále zhoršovala. Zase jí zabavili cestovní pas, aby vůbec mohla dál vystupovat, podepsala v roce 1977 tzv. Antichartu, kampaň významných osobností kultury, odsuzující prohlášení Charty 77, konanou z iniciativy režimu.

Oliver Twist
(s Waldemarem Matuškou a Karlem Štědrým):

Prokletá kára

První tvrdý střet se ‘strážci‘ režimu přišel už v šedesátých letech, v době, kdy byla přítelkyní Pavla Sedláčka, kytaristy skladatele a průkopníka rock’n‘rolu a big beatu u nás. Při jednom divadelním zájezdu na západ se souborem Semaforu si Sedláček koupil v Západním Berlíně v bazaru automobil. Po zhruba osmi měsících si pro něj přijela domů policie a byl zatčen stejně jako Eva. Byl obviněn, že způsobil československému devizovému hospodářství škodu v částce několika desítek tisíc a uvedl v omyl celní orgány. V této protizákonné činnosti mu údajně měly pomáhat jeho matka a Eva. Byl odsouzen na osmnáct měsíců nepodmíněně plus zabavení auta. Později se dozvěděl, že všechny jeho aktivity a pohyb na západě měla StB dokonale zmapované.

Hey Paula!
(s Pavlem Sedláčkem):

Podmínka za 50 dolarů

„Já zatčena nebyla, pouze mě vyslýchali. Dokonce u mě dělali domovní prohlídku. Na jedenáct metrů čtverečních, které jsem tehdy obývala, potřebovali celou noc,“ zavzpomínala zpěvačka. „Ale byli laskaví, na rozdíl od Pavla, kterého zajistili a drželi ve věznici v Ruzyni, mě nechali přespat sice taktéž v Ruzyni, ale v hotelu Transit. Připadala jsem si jako těžký zločinec, protože před mým pokojem celou noc hlídkoval chlap s kvérem. Já tehdy dostala roční podmínku na tři měsíce za to, že jsem koupila padesát dolarů – slovy padesát dolarů!“ Původně se s Evou měli brát, advokátka prý však Sedláčkovi doporučila, aby raději neprovokoval sňatkem s hvězdou první velikosti. V roce 1977 dostala Eva nabídku na půlroční angažmá s Karlem Gottem do Las Vegas, na Pragoncertě jí ale oznámili, že ji nepustí.

Nebude-li on:

Romantika v Paříži

Druhé manželství s Jaromírem Mayerem, s nímž se seznámila v Semaforu, začalo romanticky. O čtyři roky mladšího zpěváka si vzala v roce 1968 v Paříži na konzulátu, bydleli v malém hotýlku na Champs Elysées a jejich sňatek se stal svatbou roku. „Jak jsme si ale řekli ano, vzalo všechno rychlý spád. Po roce a něco jsme se v tichosti rozváděli u soudu na Praze 6,“ vzpomíná zpěvačka. Po jejich rozchodu se dokonce hovořilo o tom, že Mayer neodešel z manželství s prázdnou a z její chalupy si odvezl nejrůznější starožitnosti. Zpívali spolu, měli vlastní úspěšný pořad v televizi, jenže Jaromír si připadal jen jako doplněk slavné ženy. „Většina chlapů neunese, když je manželka úspěšnější,“ konstatuje Eva. „Náš rozchod s Mirkem nebyl dramatický. Když nás rozvedli, šli jsme to zajíst do známé čínské restaurace ve Vodičkově ulici,“ zavzpomínala před lety v rozhovoru pro jeden dnes již neexistující deník. Mayer pak zpíval nějakou dobu sám, měl štěstí na několik hitů a v roce 1986 emigroval s manželkou Radkou, bývalou kulturní redaktorkou Lidové demokracie, s níž má dvě děti.

Rozhoupej zvony
(s Jaromírem Mayerem):

Narodila se podruhé

Počátkem sedmdesátých let ji postihla další tragédie – nepodařené přistání moderního stroje sovětské výroby Tu-154 způsobilo 19. února 1973 druhou nejhorší leteckou katastrofu na českém území. Běžný let z Kuby do Prahy, s mezipřistáním v Moskvě, se proměnil v peklo, při němž zahynulo 66 pasažérů, mezi nimi i členové zpěvaččiny doprovodné kapely. Přežil jen baskytarista Petr Marcol. „Já si pamatuji jenom tu velkou ránu, kdy celé letadlo zaskřípalo. Když jsem se probral z bezvědomí, letadlo hořelo. V tom ohni a kouři jsem se marně pokoušel rozbít okénko,“ popsal situaci těsně po nárazu. Na palubě měla původně být i zpěvačka, z osobních důvodů však neodletěla. Tenkrát se podruhé narodila.

Kolotoč:

Sousto pro bulvár

Měla vlastně štěstí, že v tehdejším Československu neexistoval bulvární tisk, jinak by si na ní zřejmě novináři smlsli. I tak se po letech zčista jasna vyrojily spekulace, že jí život zachránil mimořádný zájem samotného kubánského diktátora Fidela Castra, kterého křehká plavovláska nemohla v zemi, rozpálené slunečními paprsky, neokouzlit. Nebývalé přízni kubánských politiků se opravdu těšila, mohl za to ale její první koncert v roce 1967. „Měla jsem obrovský úspěch a šéfové z kubánského ministerstva kultury mi nabídli, abych si v Miramare, bývalé milionářské čtvrti Havany, vybrala dům po emigrantech,“ prozradila kdysi Blesku. „Kdosi pak do éteru vypustil, že mi dal Fidel Castro dům, poněvadž jsem jeho milenka. Marně jsem tu fámu vyvracela, marně jsem lidi přesvědčovala, že na Kubě žádný dům nevlastním a že jsem se v životě s Fidelem Castrem nesetkala!“

Zastavte čas:

Když vás chlap nosí na rukou

To zažívá Eva již déle než třicet let, ode dne, kdy se potřetí provdala za tanečníka Jana Kolomazníka. Krátce nato jí lékaři diagnostikovali zhoubný nádor, varovali ji, že možná přijde o hlas, dávali jí rok a půl života. Přesto dokázala nad krutou nemocí zvítězit. „Díky lékařům, léčitelce a v neposlední řadě díky Pánu Bohu se mně to podařilo. A díky Honzovi, který mi vytvořil krásné zázemí a pečoval o mě,“ prozradila. „Chodila jsem na ozařování. Občas jsem zazlobila a šla někam zpívat. Pan primář mě jednou zahlédl v přímém přenosu v televizi, strašně mně vynadal, prý jsem taky mohla v tom přímém přenosu omdlít. A tak jsem potom chvíli sekala dobrotu.“ O třináct let mladší partner jí pomohl překonat strach a najít víru v uzdravení. Po celé manželství ji nosil na rukou, a to doslova. Pral, vařil, nakupoval, uklízel... „Hýčkal si mě a já vydělávala,“ přiznala.

Ave Maria:

I dnes zazpívá cokoli

Trojnásobná vítězka čtenářské ankety Zlatý slavík v kategorii zpěvaček nazpívala během dlouhé kariéry velké množství hitů, velice populární byly její duety s Waldemarem Matuškou, zpívala ale i s Karlem Gottem a dalšími kolegy. I po více než padesáti letech pěvecké kariéry dokáže stále zapívat prakticky cokoli. Prosadila se ale také jako fotografka, a kuchařka, vydala už pět knih se svými recepty. Po prodělaných zdravotních komplikacích je nyní opět plně v kondici a už má ke svým kulatinám připravený i extra dárek pro fanoušky – 23. září vyjde její další album, nazvané Pilarka 80 aneb Inventura těla. „Ve vydavatelství říkali, že by mi chtěli vydat novou každý další rok, kterého se dožiju,“ prozradila médiím. „Jestli budu jako maminka, muselo by jich být nejmíň dvacet čtyři.“ Její mamince je totiž letos 104 let.

Rekviem:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská