Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chystá nejbohatší Čech Petr Kellner Klausovi mladšímu prostor (a velké peníze) pro kandidaturu na prezidenta? A kdo to říká?

12.08.2019
Chystá nejbohatší Čech Petr Kellner Klausovi mladšímu prostor (a velké peníze) pro kandidaturu na prezidenta? A kdo to říká?

Foto: PPF Group

Popisek: Petr Kellner, nejbohatší Čech

Patrně kvůli letošní okurkové sezóně vyvolala nebývalou pozornost úvodní část výroční zprávy finanční skupiny PPF za loňský rok. V ní dal totiž momentálně nejbohatší Čech Petr Kellner najevo, co si myslí o současném světě a dění ve společnosti. Pokud vůbec připustíme, že jsou to skutečně jeho názory (výroční zprávy firem totiž v drtivé většině netvoří jejich šéfové), je překvapivé, že pár frází českého boháče vyvolalo takovou mediální pozornost. Pokud ovšem netušíme, co se za nimi skrývá.

Podle známé komentátorky Lenky Zlámalové, která se zaměřuje na ekonomická témata, dokonce Kellner vstoupil vůbec poprvé do veřejné debaty. Je poněkud nevkusné, že bezvýznamný text nazvala na titulní straně týdeníku ECHO ‘Několik vět Petra Kellnera‘. Evokovala tak petici, která před třiceti lety odstartovala pád komunistického režimu v naší zemi a signatáři, kteří se s ní ztotožnili, byli poté pronásledovaní. Jenže s touto peticí nemá výroční zpráva PPF nic společného. Zatímco PPF působí v Číně a v Rusku, kde jsou drasticky porušována lidská práva a politicky nepohodlní lidé jsou ve vězení, Několik vět žádalo, aby byli političtí vězni v Československu okamžitě propuštěni a aby přestala být omezována svoboda shromažďováni. Několik vět se mimochodem také již v roce 1989 přihlásilo k ochraně životního prostředí.

Zastánce tradičních hodnot

Podle Zlámalové se ovšem Kellner velmi uměřeným úvodním slovem staví na konzervativní stranu společnosti a mezi zastánce tradičních hodnot. Vypíchla, že pro jeho generaci jsou svoboda, pracovitost, podnikavost a úcta k tradicím základními principy a díky těmto hodnotám mohla PPF vybudovat firmy po celém světě. Cituje rovněž část textu výroční zprávy, v němž si nejúspěšnější český podnikatel stěžuje, že dnešní západní společnost, především Evropa, je stále více ovládána ideologií individuální nárokovostí, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot a tyto ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení.

Velmi decentní

Zlámalová Kellnera k překvapení řady svých kolegů chválí: „Je to velmi decentní a zároveň velmi jasné přihlášení se ke konzervativním hodnotám.“ Z Kellnerových postojů vyvozuje, že se tento byznysman bude svými penězi a vlivem snažit podporovat různé instituce a spolky, které o prosazování tradičních hodnot usilují. Je to docela zábavné, protože Kellner tak už dávno činí a mnohamilionovými částkami například podporuje institut Václava Klause.

Je to jen náhoda?

Zlámalová zároveň připomíná, že Kellner v úvodníku výroční zprávy dává najevo, že PPF nechce a nemůže vstupovat do politiky. Naštěstí se našli novináři, kteří připomněli, jak má Kellner ve skutečnosti k politice blízko, například Marek Hudema nebo Ondřej Koutník na serveru lidovky.cz. Nejzajímavějším příspěvkem k rozbušce, kterou výroční zpráva PPF vyvolala, ovšem v uplynulém týdnu zveřejnil server Forum24.cz. Ten jako první prozradil, jak horečně se v kuloárech vyjednává o novém možném kandidátovi na prezidenta.

Podle Viléma Bessera míří na Pražský hrad Václav Klaus mladší a dopomoci tomu mají právě Kellnerovy peníze. Autor zároveň spekuluje o tom, zda je pozitivní publicita, jíž se Kellner i Klaus junior těší v Echu, náhodná. „Když si totiž člověk propojí všechny indicie, musí mu jasně vyjít kandidatura Václava Klause mladšího na prezidenta. S podporou Miloše Zemana a za peníze nejbohatšího Čecha,“ píše Besser. Prozrazuje zároveň další zákulisní informaci, podle níž by měla PPF do konce roku převzít televizi Nova.

Vložil: Adéla Hofmanová