Musíme být slyšet ráno, v poledne i večer. Svoboda dostává dnes a denně na frak, tvrdí ODS. Jenže občané…
08.08.2019
Autor: Facebook
Popisek: ODS vyhlašuje ´30 let svobody´, k čemuž si pozvala své členy, které normálně moc neprezentuje. Zleva Marek Benda, Alexandr Vondra, předseda Fiala, Pavel Žáček a František Stárek
Vše nasvědčuje tomu, že letošní podzim bude v naší zemi pořádně horký. Osud menšinové vlády ANO a ČSSD je nejistý, navíc si v listopadu připomínáme třicáté výročí sametové revoluce, klíčové události našich novodobých dějin. Podle vedení Občanské demokratické strany musí mít tyto oslavy nejen charakter vzpomínky, ale i obsah, a nelze dopustit, aby byly ukradeny těmi, co podstatu Listopadu 1989 zpochybňují.
ODS proto již na začátku srpna odstartovala kampaň, nazvanou ´30 let svobody´, která bude letošní výročí listopadu 1989 připomínat: „Před třiceti lety jsme vybojovali svobodu, která dostává dnes a denně na frak. Vládne nám estébák a jeho tisk brutálně dezinterpretuje listopadové události. Kdo jiný, než ODS, která má jako jediná politická strana ve svých řadách opravdové aktéry revoluce, od vydavatelů samizdatu, undergroundu, studentských vůdců až po mluvčí Charty 77, si má připomínat o co v Listopadu 1989 šlo,“ uvedl na úterní tiskové konferenci šéf strany Petr Fiala. Podle historika a poslance Pavla Žáčka vyhlásila vláda Andreje Babiše k 30. výročí sametové revoluce politiku totálního zapomnění.
Předem připraveno?
Nechyběl ani někdejší disident a nedávno zvolený europoslanec Saša Vondra. „Musíme být slyšet a za svobodu bojovat ráno, v poledne i večer,“ deklaroval. Jeho dlouholetý souputník Marek Benda se rozhořčil nad tím, že v MF Dnes vychází seriál k Listopadu 1989, v němž bývalí členové SSM tvrdí, že proti komunismu nikdo nebojoval a že vše bylo předem připravené. „To není pravda, byly zde stovky lidí, kteří proti režimu bojovali už dávno před revolucí a ještě 19. listopadu nevěděli, jak to dopadne a zda neskončí ve vězení,“ uvedl. Další pamětník bouřlivých událostí, František ´Čuňas´ Stárek, potvrdil, že v době komunistické totality byli lidé za své politické názory vězněni, patřil k nim i on sám: „Do demokracie jsem skočil rovnýma nohama z vězení v Horním Slavkově.“
Posvátný emblém
Je jistě dobře, že chce ODS události Listopadu 1989 připomínat, již teď je ale jasné, že kolem oslav bude pořádně dusno. Každá z politických stran je totiž s velkou mírou pravděpodobnosti bude interpretovat po svém. Zatímco ODS kritizuje slova někdejšího svazáckého funkcionáře Jasmanického v seriálu MF Dnes, který tvrdí, že listopad byl předem připravenou akcí, totéž si myslí i polistopadový český premiér Petr Pithart. V rozhovoru pro server Aktualne.cz v roce 2015 vyslovil názor, že v Listopadu 1989 nešlo o revoluci, ale o vyjednané předání moci. „Za to mi všichni nadávali, protože sametová revoluce byl posvátný emblém s paradoxem - revoluce a ještě sametová - nádhera, ale já jsem od začátku věděl, že v tom, co bude následovat, bude více kontinuity, než bychom chtěli. Že budeme chtě nechtě závislí na cestě, po které jsme šli do té doby. Jsem tedy poslední, komu je to třeba vysvětlovat, ale nikdo to tehdy ani dnes nechce slyšet. Jsme víc, než je libo, závislí na lidských vztazích, tak jak se ustálily v době normalizace.“
Rozpačité reakce
Na nově vyhlášenou kampaň ODS s rozpaky reagují i občané. Na stranickém webu připomínají, že se někdejší šéf ODS Václav Klaus, stejně jako ikona Listopadu 89 Václav Havel, nechali zvolit komunisty a že tato strana společně s dalšími, která zde v uplynulých třiceti letech vládla, nedokázala postavit komunisty mimo zákon. A to přesto, že zločiny komunistů jsou neméně tak strašlivé, jako ty nacistické. Někteří také navrhují, aby se nezapomnělo na zločiny posledních třiceti let, především ty privatizační. V návaznosti na kritiku ODS vůči Andreji Babišovi se rovněž podivují, že pražská ODS zvažuje spolupráci s ANO.
Vložil: Adéla Hofmanová