Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěla bych oholit penis. Když kosmetička v dámském salónu odmítla, padák ji neminul. Sobota Pavla Přeučila

03.08.2019
Chtěla bych oholit penis. Když kosmetička v dámském salónu odmítla, padák ji neminul. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Twitter

Popisek: Tato transžena je kanadská LGBT aktivistka, která má náhodou také penis

FOTO Už v pondělí se začne Praha oblékat do duhových barev, aby všem připomněla největší LGBT svátek, festival Prague Pride, který slaví své už deváté výročí. V programu festivalu, který jako obvykle vyvrcholí v sobotu 10. srpna megaprůvodem středem města, jsou i akce věnované transgender komunitě. A právě to mne zaujalo, protože příslušníci/ce této komunity se stále více hlásí o svá práva a někdy jejich argumentaci fakt hlava nebere.

To že gayové a lesby se snaží o zrovnoprávnění svých vztahů, považuji za normální a správné, i když oslavy jiné sexuální orientace formou podobných megaakcí mi připadají kapánek přehnané. Jak s tím ale souvisí transgender komunita? V poslední době, a zejména v souvislosti s kampaní #MeToo, se transsexuálové až příliš okatě snaží získat pozornost médií a útočí na každého, kdo je zrovna nechválí. Někdy tak dochází až k možná směšným, v základu však smutným situacím. Posledním případem je příběh zrzavé, pihovaté modelky Carissy Pinkstonové, která se po pár nevinných komentářích na téma transgender stala obětí honu na čarodějnice a aby mu unikla, raději se prohlásila také za transku, ačkoliv je zcela běžného ženského pohlaví.

Co řekla tak špatného?

Ani to jí ale nepomohlo, přišla o slibně nastartovanou kariéru a nyní po ní neštěkne ani pes. Co provedla tak strašného? Dovolila si napsat na Twitteru pod pseudonymem Rissa Danielle: „Být transgender z tebe neudělá ženu, pořád jsi transgender. Chcete být vnímáni jinak, ale v biologickém kontextu jste ženy a muži, to je svět v roce 2019.“ Těchhle pár slov rozpoutalo v transgender komunitě doslova bouři nenávisti. Modelku, která byla tváří předních módních salonů a časopisů, byla modelem Dioru, Nike či Tiffany a dokonce i členkou slavné eskadry modelek Savage x Fenty, módní značky, patřící Rihanně, začaly bombardovat tweety s nechutnými urážkami a dokonce výhrůžkami smrtí.

Carissa Pinkstonová, teď už bývalá modelka, foto Facebook

Tak jsem teda transka

Po této neblahé zkušenosti modelka svá vyjádření stáhla a vystoupila s omluvou, v které se prohlásila za transsexuálku. „Ještě jsem nebyla připravená to odhalit, ale vzhledem k tomu, že jsem terčem nenávistných hrozeb a výhrůžek, že mne zabíjí, tak jsem nucena přiznat pravdu. Jsem transsexuálka. Přišla jsem na to už jako malý chlapec a od té doby jsem se snažila žít jako žena. Bylo velmi těžké udržet toto tajemství, ale to, co jsem prohlásila na Twitteru o transkách, bylo přímým odrazem mých vnitřních pocitů, které jsem měla od té doby, kdy jsem si uvědomila, že jsem žena.“ Tohle vyjádření jí ale vůbec nepomohlo, spíše naopak. Okamžitě se ozvali svědci, kteří doložili, že Carissa je skutečně ženou od narození a žádnou změnou pohlaví neprošla.

Omluvy vůbec nepomohly

Modelce pak nezbylo nic jiného, než vystoupit znovu s omluvou. „Omlouvám se za jakoukoli transfóbní poznámku, kterou jsem učinila vůči trans komunitě. Zpanikařila jsem a myslela si, že když se budu vydávat za transku, mohla bych svůj obraz nějak vylepšit, ale zdá se, že se věci jen zhoršily. Je mi to opravdu líto, ale je mi teprve 20 a jako mladý člověk dělám chyby. Doufám, že mi můžete odpustit.“ Pokud se na tenhle příběh dívám z lidského hlediska, je mi líto především Carissy a vůbec nechápu, kde se ta nenávist vůči ní vzala. Ta holka přišla o kariéru, o přátele a stala se terčem podivné nenávisti. Přitom řekla pouze pravdu, protože i ta nejkrásnější transka, s úžasnými vnadami a postavou řecké bohyně, může mít pořád pod sukní penis.

Chtěla bych oholit penis

Když už jsme u té mužské okrasy, tedy penisu, nadzvedla mne doslova ze židle další kauza. Jistá Jessica Yanivová, kanadská transgender aktivistka, se dožadovala v dámském kosmetickém salonu depilace chlupatého okolí svého penisu a byla odmítnuta. Uražená dáma, která mimochodem furt vypadá jako chlap, se šíleně rozhořčila a podala 13 stížností k Soudu pro lidská práva. Následovala souhlasná bouře jejích transgender příznivkyň, které žádaly přísný postih dotyčného kosmetického salonu za tu tak profláknutou dyškriminaci. A světe nediv se, jedna z kosmetiček skončila na ulici a ty další prý výpověď čeká.

´Něžná, jemná´ Kanaďanka Jessica Yeniv na svém Twitteru

Majitelka salonu sice oponovala celkem rozumně, že kosmetičky depilaci mužských genitálií neprovádějí a nejsou na to vyškolené. Co kdyby do toho přebytečného penisu nedej bože řízly? To ale naštvalo onu transku ještě víc a označila majitelku salonu za neonacistku. Prý nemá žádné právo vybírat si klientelu! K případu se vyjádřila i tenistka Martina Navrátilová, která napsala, že je to „stále bláznivější. Yanivová je nemocná, nemá to nic společného s pohlavím.“

Narazila i Victoria's Secret

O tom, jak nevybíravě se transgender osoby domáhají svých práv, svědčí i případ Victoria's Secret Fashion Show, největší a nejzábavnější módní přehlídky, konané už od roku 1995. Tahle velká podívaná s krásnými dívkami, zářivými úsměvy a pohádkovými modely patřila k největším událostem světa módy. Zatímco na většině módních přehlídek pochodovaly modelky jak mechaničtí vojáčci, bez úsměvu a s dost naštvaným výrazem, přehlídky Victoria's Secret byly plné radosti, roztančeného mládí a úsměvů. Proč byly? Letos se totiž Victoria's Secret Fashion Show nekoná, prý byla zrušena.

Perfektní práce plastických chirurgů, Geena Rocero, foto Facebook

Transky chtěly na molo

A proč? Tým Victoria's Secret to vysvětluje nutností změny brandu, který vyžaduje inovaci a na to potřebují oddechový čas. Probleskly však zprávy, že příčina je někde jinde. Do přehlídky se obuly aktivistky #MeToo a zejména zastánci transsexuálů. Prý na pódiu chybí příslušníci/ce této komunity, zatímco jiné módní domy a přehlídky už je mezi modelky zařazují. Do Victoria's Secret se pustila i jedna z nejznámějších trans modelek, Geena Rocero, která už se objevila na obálkách několika předních módních magazínů. Ta zveřejnila spoustu svých fotografií v plavkách a ve spodním prádle s tím, že „o tuhle trans nádheru Victoria's Secret svým zkostnatělým postojem přichází".

Jsem transexuál a kdo je víc?

Transsexualita není nemoc, to už potvrdila oficiálně i Světová zdravotnická organizace, ale také to není něco výjimečného, čím by se měli transsexuálové chlubit a domáhat se práv pohlaví, které zrovna v současnosti představují. Mají už své školy, například ve Finsku, kde se učí chovat jako ženy, nosit vysoké podpatky, správně si upravovat sukně, nastupovat do auta a podobně. V řadě zemí si prosadili i své záchody a cílí na ně už i reklamy, nedávno vypustila do světa reklamu zaměřenou na transsexuály světoznámá společnost Gillette a tak bychom mohli pokračovat. Nicméně jejich sexuální orientace je neopravňuje k tomu, bořit základy lidské sexuality a domáhat se svých práv skutečně nevybíravými způsoby a výhrůžkami. Vzniká pak oprávněný dojem, že ti, patřící od narození do dospělosti k jednomu nebo druhému pohlaví, jsou cosi neobyčejně zkostnatělého, co potřebuje jejich zásah a nutnou opravu.

 

Vložil: Pavel Přeučil