Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezident Zeman je kremlobot, já to tak prostě cítím, tvrdí expert. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.07.2019
Prezident Zeman je kremlobot, já to tak prostě cítím, tvrdí expert. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Dva kremloboti najednou, kavárně se musela z nenávisti zavařit pravdoláska

Moje nejvíc nejoblíbenější profese je mediální expert. Takový člověk, který prostě ví. A to, co ví, neváhá sdělit těm, co nic neví, aby také věděli a aby si konečně poupravili svůj pomýlený politický názor. Jedním z takových mediálních expertů je expert na boj proti fake news Jakub Kalenský. Jeho věty by se daly tesat do mramoru a ukazovat dalším mediálním expertům jako notičky pro další sociální experiment se společností.

Jakub Kalenský se uvolil a vyslovil v rozhovoru pro Český rozhlas několik zásadních mouder. Jako jedno z nejdůležitějších považuji toto, cituji: „Dalších 700 podobných případů vám tady nevysypu, ale Zeman podle mě ruské pozice hájí poměrně konzistentně.“ Které byly ty ‘podobné‘?

Kalenský zmínil to, že Zeman hájil barvy Ruska v kauze novičok, kdy řekl, že i české laboratoře umí a již vyrobily novičok, čímž upozornil na to, že novičok nelze jednoznačně označit za ruský, protože i laboratoře jiných zemí novičok vyrobit umí. Včetně britských laboratoří. Expert v boji proti fake news celé vyjádření Zemana shrnul do lakonické věty s poznámkou redakce rozhlasu (kterou musel Kalenský autorizovat): „Ať už to byl novičok (Zeman uvedl, že jed novičok, jímž byl otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal s dcerou, se vyráběl v Česku, pozn. red.).“ A to i když Zeman rozhodně neřekl, že novičok, kterým byl napaden Skripal, se vyrobil v České republice. Přesto to z rozhovoru jasně vyplývá. A ač je mi to trapné, tak slova Jakuba Kalenského, tohoto času experta na boj s fake news, musím označit za jasné fake news. Což je u experta jeho zaměření velmi… kuriózní.

Ale jedeme dál

A jako další fake news prezidenta Zemana označil Kalenský toto: „Když v roce 2015 říkal: ‘Můj přítel Sergej Lavrov mě přesvědčil, že na Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci.‘ To je šíření lží, ruské propagandy. Nejsou to fakta, ale prokazatelné lži,“ vynesl své myšlenky na světlo boží Kalenský. Tak vám nevím. Sergej Lavrov, ministr zahraničí Ruské federace, něco Zemanovi řekne, ten to v dobré víře předá dál a je hned vzápětí označen za ruského propagátora. A že lhal Lavrov? Jistě, proč ne, ale rozhovor mezi Lavrovem a Zemanem rozhodně neprobíhal ve stylu – „Miloši, na Krymu máme tisíce vojáků (však tam smluvně s Ukrajinou máme vojenskou základnu), ale já tu budu kecat a řeknu, že tam žádní nejsou, tak pak v médiích moje lži poslušně zopakuj, ju?“ V tom případě by se jak Lavrov, tak i Zeman, chovali a vyjadřovali podobně jako expert Kalenský. Zkrátka hloupě.

Nejde v této souvislosti nezmínit válku v Iráku roku 2003, která byla vystavěná kompletně na vylhaných informacích o zbraních hromadného ničení. Co válce předcházelo? Lhaní ze strany USA, zcela očividná a nízká snaha pomstít se Husajnovi za jeho dlouhodobou vzpurnost vůči požadavkům USA a také převzetí nerostného bohatství. Irák se na dlouhá a dlouhá leta ponořil do neřízeného chaosu, teroristických útoků. Výsledkem jsou stovky tisíc mrtvých. A kdo udělal USA podržtašku? Pravdou a láskou opěvovaný Václav Havel, který srdnatě podepsal Dopis osmi, jehož náplní byla lokajská podpora USA v jejich nesmyslné agresi. Je to jen kostlivec ve skříni? Neřekl bych, lidé Iráku se s tím kostlivcem rvou doposud a vlastně doposud doplácejí na podpis jednoho z lokajů. O tom ovšem Kalenský nikdy mluvit nebude. Jelikož tam nedošlo k vytvoření fake news. Jen se v té Americe spletli. Jsme lidi, to se stane. Stovky tisíc mrtvých, ale vem je čert, to byly oběti ‘těch hodných‘ a u těch je to v pořádku.

Milý expert Kalenský

Rozhodně nepopírám mediální vliv Ruska. Nepopírám u toho ovšem ani mediální vliv USA, Velké Británie, Německa, Francie nebo Číny. Manipulace názorem je běžný prostředek ve společnosti, kde je možné doufat v souboj dvou a více názorových proudů. A jelikož svět se obchodně i politicky globalizuje, je zcela přirozené, že se mocnosti perou o voliče. Stejně jako z vnitrostátního hlediska politické strany. A ano, skutečně, ten, kdo volí KSČM nebo SPD je více nakloněn k ruskému vlivu. A je to tak naprosto v pořádku, protože naše země, hlasem jejích obyvatel, se klidně může rozhodnout vystoupit z EU a připojit se k Rusku. Nebo třeba k Austrálii, to je nepodstatné. Jde o soutěž názorů i vlivů. Ten západní umí být stejně falešný, a v lecčems o dost víc vražedný, než ten ruský (viz výše zmíněná válka v Iráku). Postoj obyvatele je legitimní, pokud neporušuje dané zákony. A v zákoně není, zatím, ukotveno, že Rusko je nepřítel a že jej musíme všichni svorně nenávidět.

Expert Kalenský navrhuje, abychom ‘fake news‘ trestali, abychom je vyháněli z mediálního prostoru, z internetu, abychom zavedli cenzuru par excellence. A já s tím prostě nesouhlasím, protože demokracie je systém, který se musí neustále budovat, protože je neustále napadán. V okamžiku, kdy si k jejímu budování budeme chtít vytvořit obezličku s cenzurou a zákazy myšlení a názorů, ztrácíme možnost v demokracii vůbec žít. Přerodíme totiž systém na tyranii. Mravenčí práce s budováním svobody sice přestane být tak složitá, ale povede to ke zvýšení represí. Povede to k tomu jedinému správnému názoru. Ale jakmile je jen jeden správný názor, přestává být názorem, ale stává se diktátem. Takže pane Kalenský, jděte do prdele. Svazáky už jsme tu měli.

 

Vložil: Štěpán Cháb