Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Televizi a rozhlas problémy „dolních deseti miliónů“ nezajímají! Tvrdí analytik. A předpovídá….

13.08.2013
Televizi a rozhlas problémy „dolních deseti miliónů“ nezajímají! Tvrdí analytik. A předpovídá….

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Česká televize na Kavčích horách, ilustrační foto

Radim Hreha pro server Britské listy sepsal velmi ostrou analýzu zpravodajství veřejnoprávních médií - České televize a Českého rozhlasu. Podle Hrehy obě veřejnoprávní instituce jednoznačně nadržují pravici, propagují pouze pravicová témata, naopak levicoví komentátoři tam mají dveře prakticky zavřené. Koncesionáři placené zpravodajství se tak zcela míjí s problémy lidí.

Radim Hreha je zkušený mediální analytik, který působil jako ředitel Slovenské televize a v České republice vyhrál výběrové řízení na ředitele České tiskové kanceláře (kam mu však nebylo umožněno nastoupit). Předtím též vedl sekretariát řediteli České televize Jiřímu Janečkovi. Nyní pracuje mimo mediální scénu, kterou však se zájmem sleduje.

„Česká televize i Český rozhlas přinášejí tematicky nevyvážené zpravodajství a politicky nevyváženou publicistiku. Straní stranám vládní koalice, dominuje liberálně pravicový diskurs a témata, která vnáší do mediálního prostoru vládní moc,“ myslí si Hreha. Projevuje se to nejrozmanitějšími způsoby, od papouškování PR nálepek, jako „vláda rozpočtové odpovědnosti“, až po úslužné akceptování výroků pravicových politiků.

Média jsou odtržená od reality

Naopak vytrvale ignorovány jsou radikálně levicové postoje, včetně KSČM. Negativně však přistupuje k levicovým tématům obecně, na což doplácí zejména ČSSD. V jejích tématech totiž vzniká disproporce, takže představitelé některých názorových proudů, třeba Jiří Dienstbier nebo Vladimír Špidla, dostávají v médiích více prostoru, než  jejich straničtí kolegové.

Tento nevyvážený přístup podle Hrehy hrubě koliduje s tématy, které skutečně trápí veřejnost. Díky tomu se veřejná a mediální debata začaly výrazně vzdalovat a vznikl stav absolutního odtržení médií od reality, která prý některým pamětníkům začíná připomínat období reálného socialismu.

„Tehdy zpravodajství bylo veřejností vnímáno jako svérázná show ideologicky determinovaných všehoschopných žurnalistických „hvězd“, postrádající jakoukoliv hodnověrnost,“ vzpomíná mediální expert. A dnes je prý znovu kreativita novinářských celebrit bez hranic. Jakákoliv reflexe života běžných občanů, kteří se nepodílejí na korupci a neprofitují z černého trhu, je pro ně nedostižnou metou.    

Pohled akcionářů, sledujících pouze dividendy

„Ekonomické pořady se věnují burzovním kursům a investičním strategiím „horních deseti tisíc“, nikoliv reálným dopadům krize na kupní sílu „dolních deseti milionů“, povšiml si Hreha. Nikdo se též nevěnuje důsledkům vládnutí pravice na invalidy, důchodce nebo nekvalifikované pracovníky. Veřejnoprávní televize a rozhlas, placené z peněz koncesionářů, nevidí svět pohledem běžných občanů, ale pohledem akcionářů, sledujících pouze dividendy.

Veřejnoprávní média doposud zjevně nadržovala pravicovým stranám, což se projevilo například i tím, že lidé, kteří se vyčlenili ze „stáda“ a prokázali vlastní rozum, byli veřejně  prezentováni jako renegáti a podrazáci. Zato Karolínu Peake tak nikdy nikdo neoznačil.

„O tom, že ODS a zejména TOP 09 se všemi svými Starosty se postupně zredukovaly k zastupování zájmů voličů, kteří mají panickou hrůzu z majetkových přiznání a zavedení registračních pokladen, či z aktivit orgánů činných v trestním řízení, však v této souvislosti třeba v ČT, nepadlo ani slovo,“ všímá si Hreha.  

Pravicová předvolební kampaň

Proto podle něj i v následující předvolební kampani můžeme očekávat horečné úsilí veřejnoprávních médií o sofistikovanou masáž prostřednictvím prezentace produkce spřátelených pravicových médií či prověřených hostů zpravodajských a publicistických pořadů.

„Hlavními bude nejspíš jako obvykle Jindřich Šídlo... Ty „vyváženě“ doplní nezávisle závislí politologové z různých „privátních“ institutů (např. „vysoká škola ODS“ CEVRO - Ladislav Mrklas , Miloš Brunclík; (neo)Liberální institut - Jiří Schwarz, Miroslav Ševčík, Roman Joch). Své pravicové cítění špatně skrývající redaktoři či editoři ČT sem tam pozvou i levicově orientovaného hosta, ale neškodného,“ odhaduje Hreha. Nejspíš prý takového, který podporoval Jiřího Dienstbiera. Skutečně levicoví komentátoři jako Jan Keller, Ilona Švihlíková nebo Štěpán Kotrba se však na obrazovku nedostanou.

jav, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace