Němci platí za elektřinu jak mourovatí. My budeme následovat. Komentář Štěpána Chába
komentář
26.07.2019
Foto: Facebook / Dan Veselý
Popisek: Pěkně se fotí, to domácí mikroelektrárna není zdaleka tak fotogenická. Zato vám přinese levnou energii a nezávislost
Před dvanácti lety, když ekošílenství startovalo, slíbila Angela Merkelová svým voličům (i těm ostatním), že cena za kilowatthodinu stoupne maximálně o 3,5 centu. Tehdejší ministr pro životní prostředí Juergen Trittin (mimo jiné ze strany Zelených) zase slíbil, že zavedení zelené energie Němce nevyjde na víc, než kolik by dali za lopatku ledu měsíčně. A skutečný stav po více než deseti letech intenzivního přecházení na zelenou energii? Němci mají nejdražší elektřinu v Evropě. Za deset let se cena elektřiny vyšplhala o polovinu. Pěkně drahá lopatka ledu, jen co je pravda.
V současné době máme elektřinu oproti Německu levnější téměř o polovinu. Němci za jednu kilowatthodinu zaplatí v přepočtu 7,4 koruny, my zaplatíme průměrně 4,3 koruny (a přitom neznám v České republice člověka, který by nebrblal, že je to moc). V Německu ceny dál porostou. A u nás nejspíš také.
Cíl pokořen (skoro)
Letos se Německo pyšní pokořeným cílem. V prvním pololetí vyrobili více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než z těch tradičních. O kousek více, ale přeci. Výhra je na dohled. Ovšem jsou teprve krapet za polovinou, obnovitelné zdroje elektřiny jsou nestabilní, poruchové a velmi, velmi nákladné na provoz. Takže ceny porostou a porostou a porostou. Znevýhodněné je převážně Bavorsko, které je, v rámci zelených technologií, vřed Německa. Není blízko moře, na sluneční a větrnou energii není příliš stavěné. Proto lidé v Bavorsku mají i o třetinu dražší elektřinu, než lidé u zdroje. Protože rozvodné sítě musí vést až od Baltského moře dolů do Bavor. Není bez zajímavosti, že k tomu Němci využívají pohraniční ‘spolupráci‘ s Polskem a Českou republikou, kde zelený proud posílají přes naše transformátory, které nestabilní zelenou energii nemusí ustát. Pak může přijít blackout. U nás, samozřejmě.
A bude hůř
Je to pouhý měsíc, co jsme dostali vyhubováno od protektora z Bruselu, že prý jsme málo zelení. A že se máme polepšit, jinak… Honza Čižinský, starosta Prahy 7, jako bájná Sybila ještě měsíc před protektorskou fackou vyhlásil stav klimatické nouze (pouze na Praze 7, dál jeho kompetence naštěstí nesahají, ambice jistě ano) a vyzval téměř k tomu, aby si obyvatelé večer svítili lojovými svíčkami (anebo, sakra, neponocovali a šli hezky se sluníčkem spát, abychom ušetřili chudinku planetu na Praze 7), aby chodili pěšky, jezdili na kolech, napájeli své mobily solárními nabíječkami, a tak dále a tak podobně.
Z protektorské facky jde vyvodit, že zvedání cen elektřiny je u nás také v plánu. Protože samo se to nezaplatí. A ten, kdo za zhoršenou ekologickou situaci, alespoň v České republice, může, zůstává opět z obliga. Lesy ČR – pohodička, zlikvidovaly lesy, ale to nic, to je prkotina. Šílená zemědělská politika pokračující v načaté kolektivizaci – pohoda, nemusíme řešit, když si Jarda na Praze 7 nabije ajfouna solárem, zachrání planetu, ne-li celý vesmír.
Mikroelektrárna Wave
Český vynález, výborný vynález, vynález, po kterém mé srdce zatoužilo ihned, jak se ke mně doneslo, že existuje. Jenže ta cena. Mikroeletrárna Wave funguje na principu, velmi zjednodušeně, kamen na topení v zimě. Přiložíte, mikroelektrárna vám vyrobí teplo a jako bonus i elektřinu do celého domu. A můžete mít zapnutý bojler třeba celý den a koupat se v horké vodě jako lachtani, nezaplatíte nic, než jen palivo. Proč nad něčím takovým nepracují ty nejchytřejší hlavy světa? Proč se hmoždí s nestabilní, na počasí závislé zelené energii, která jen a jen zvedá ceny? Proč to nejde tak, aby se ulevilo nejen přírodě, ale i peněžence? Možná proto, že by to člověka udělalo nezávislým na systému. Zbavilo by ho to povinnosti děsit se každé další protektorské facky z Bruselu. Ale to není záměr protektora, osvobodit své podřízené.
Vložil: Štěpán Cháb