Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Němci platí za elektřinu jak mourovatí. My budeme následovat. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.07.2019
Němci platí za elektřinu jak mourovatí. My budeme následovat. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook / Dan Veselý

Popisek: Pěkně se fotí, to domácí mikroelektrárna není zdaleka tak fotogenická. Zato vám přinese levnou energii a nezávislost

Před dvanácti lety, když ekošílenství startovalo, slíbila Angela Merkelová svým voličům (i těm ostatním), že cena za kilowatthodinu stoupne maximálně o 3,5 centu. Tehdejší ministr pro životní prostředí Juergen Trittin (mimo jiné ze strany Zelených) zase slíbil, že zavedení zelené energie Němce nevyjde na víc, než kolik by dali za lopatku ledu měsíčně. A skutečný stav po více než deseti letech intenzivního přecházení na zelenou energii? Němci mají nejdražší elektřinu v Evropě. Za deset let se cena elektřiny vyšplhala o polovinu. Pěkně drahá lopatka ledu, jen co je pravda.

V současné době máme elektřinu oproti Německu levnější téměř o polovinu. Němci za jednu kilowatthodinu zaplatí v přepočtu 7,4 koruny, my zaplatíme průměrně 4,3 koruny (a přitom neznám v České republice člověka, který by nebrblal, že je to moc). V Německu ceny dál porostou. A u nás nejspíš také.

Cíl pokořen (skoro)

Letos se Německo pyšní pokořeným cílem. V prvním pololetí vyrobili více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než z těch tradičních. O kousek více, ale přeci. Výhra je na dohled. Ovšem jsou teprve krapet za polovinou, obnovitelné zdroje elektřiny jsou nestabilní, poruchové a velmi, velmi nákladné na provoz. Takže ceny porostou a porostou a porostou. Znevýhodněné je převážně Bavorsko, které je, v rámci zelených technologií, vřed Německa. Není blízko moře, na sluneční a větrnou energii není příliš stavěné. Proto lidé v Bavorsku mají i o třetinu dražší elektřinu, než lidé u zdroje. Protože rozvodné sítě musí vést až od Baltského moře dolů do Bavor. Není bez zajímavosti, že k tomu Němci využívají pohraniční ‘spolupráci‘ s Polskem a Českou republikou, kde zelený proud posílají přes naše transformátory, které nestabilní zelenou energii nemusí ustát. Pak může přijít blackout. U nás, samozřejmě.

A bude hůř

Je to pouhý měsíc, co jsme dostali vyhubováno od protektora z Bruselu, že prý jsme málo zelení. A že se máme polepšit, jinak… Honza Čižinský, starosta Prahy 7, jako bájná Sybila ještě měsíc před protektorskou fackou vyhlásil stav klimatické nouze (pouze na Praze 7, dál jeho kompetence naštěstí nesahají, ambice jistě ano) a vyzval téměř k tomu, aby si obyvatelé večer svítili lojovými svíčkami (anebo, sakra, neponocovali a šli hezky se sluníčkem spát, abychom ušetřili chudinku planetu na Praze 7), aby chodili pěšky, jezdili na kolech, napájeli své mobily solárními nabíječkami, a tak dále a tak podobně.

Z protektorské facky jde vyvodit, že zvedání cen elektřiny je u nás také v plánu. Protože samo se to nezaplatí. A ten, kdo za zhoršenou ekologickou situaci, alespoň v České republice, může, zůstává opět z obliga. Lesy ČR – pohodička, zlikvidovaly lesy, ale to nic, to je prkotina. Šílená zemědělská politika pokračující v načaté kolektivizaci – pohoda, nemusíme řešit, když si Jarda na Praze 7 nabije ajfouna solárem, zachrání planetu, ne-li celý vesmír.

Mikroelektrárna Wave

Český vynález, výborný vynález, vynález, po kterém mé srdce zatoužilo ihned, jak se ke mně doneslo, že existuje. Jenže ta cena. Mikroeletrárna Wave funguje na principu, velmi zjednodušeně, kamen na topení v zimě. Přiložíte, mikroelektrárna vám vyrobí teplo a jako bonus i elektřinu do celého domu. A můžete mít zapnutý bojler třeba celý den a koupat se v horké vodě jako lachtani, nezaplatíte nic, než jen palivo. Proč nad něčím takovým nepracují ty nejchytřejší hlavy světa? Proč se hmoždí s nestabilní, na počasí závislé zelené energii, která jen a jen zvedá ceny? Proč to nejde tak, aby se ulevilo nejen přírodě, ale i peněžence? Možná proto, že by to člověka udělalo nezávislým na systému. Zbavilo by ho to povinnosti děsit se každé další protektorské facky z Bruselu. Ale to není záměr protektora, osvobodit své podřízené.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace