Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Symbolický protest proti cenzuře. Aneb kam zmizel mlíkař, vy k*rvy. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.07.2019
Symbolický protest proti cenzuře. Aneb kam zmizel mlíkař, vy k*rvy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Štěpán Cháb

Popisek: Stejně jako zhasla svou činnost Wikipedie při protestu proti smlouvě ACTA, začerňuji úvodní obrázek v protestu proti zavádění a tolerování cenzury a trestání za názor

Včera Facebook zablokoval (v jednom případě deaktivoval) tři profily za to, že se přinejmenším jeden jejich post věnoval Tommymu Robinsonovi, který nyní sedí ve Velké Británii zcela nespravedlivě v kriminálu. Lidé, kteří profil psali, nejednali proti zásadám Facebooku, jejich názory nebyly v rozporu se zákonem. Zkrátka jen vyjevovali svůj postoj ke společnosti. Vytvářeli to, čemu říkáme pluralitní systém, který stojí na střetu názorů, nikoliv na dominanci názoru jednoho. Oni ale byli potrestaní za svůj názor.

Jeden z profilů jsem sám několik měsíců sledoval, protože jeho pisatelka byla vtipná a ťala vždy do živého. Proto mohu z vlastního pozorování potvrdit, že přinejmenším v jejím případě došlo k deaktivaci profilu (zatím jen profilu) čistě jen za názor. Což je naprosto nepřípustné a nabourává to jakoukoliv víru ve svobodu slova. Svoboda slova zaručuje i právo nesouhlasit. Nebo se případně mýlit. A Facebook, jako globální hráč, porušuje to nejzákladnější, na čem naše společnost stojí. Nebo by alespoň stát měla. Odmítám se smířit se skutečností, že se naše společnost má vrátit do režimu ticha a autocenzury. Rozhodně odmítám něco takového marginalizovat a ostentativně si toho nevšímat. Facebook tím ohrožuje celou společnost, protože zavádí 'pořádky', které sem prostě nepatří. Naznačuje, že totalita, jako řešení, je stále ve hře. A i kdyby Facebook zablokoval třeba Jakuba Jandu, kterého považuji za skutečně komickou postavu, přesto budu křičet, že to je špatně. Je to špatně.

Facebook v osidlech totality

A snad by to měl být i podnět pro Vládu České republiky, aby si pozvala na kobereček nějakého potentáta z Facebooku a řádně si jej osmažila, protože zahraniční korporace porušuje to, na čem si, po prožití komunismu, snad můžeme svéřepě trvat. Tedy na tom, že už se nám nechce mlčet a hledat slova, abychom se neznelíbili soudruhům z nějaké komise. Naší národní otázkou nebylo - za kolik - ale - kam zmizel mlíkař, vy kurvy. Máme tu otázku vypálenou v historické paměti národa. Doslova.

A teď ještě problém toho, jestli není blokace na Facebooku jen prkotina. Však reálný svět je tam venku. A nejlépe všechny ty internety zrušit, že. Není to prkotina. Je to obdobné, jako když komunisté začali odstraňovat nepohodlné z veřejného prostoru. Akorát s rozdílem, že veřejný život se přesunul na sociální sítě. Za monarchie byli nepohodlní všichni Češi, za první republiky hladový dělník, za protektorátu židé a komunisté, za komunismu kdokoliv s IQ nad 82. Ale hlavně, nepohodlní byli vždycky ti, kteří nesouhlasili, kteří se nepodřídili. Opravdu se k tomu chceme zase vracet?

A česká ústava, obsahující Listinu práv a svobod, tiše pláče

A argument, že je Facebook soukromý a může si zavést jaká chce pravidla? Nemůže si zavést pravidla, která nebudou poslušna Ústavě České republiky a Základní listině práv a svobod. A jak ústavu, tak i listinu, blokací porušuje zcela bezohledně.

Následují slova smazaných a zablokovaných.

Milí přátelé, rozlučte se s Evou Shuvani. Navždy. Psát o politice, o vězních svědomí a mít velký dosah je něco, co korporátně fašistický globální systém nepromíjí. Že nebyla porušena ŽÁDNÁ pravidla?

A kdo se bude soudit?

Pro ty z vás, kteří touží po detailech: přišlo mi v poledne oznámení, že mám měsíc ban - za sdílení článku o Tommy Robinsonovi. Požádala jsem o kontrolu nesmyslného rozhodnutí. Následovalo zrušení celého profilu. Pěkně po Orwellovsku - Robinson je neosoba. Kdo se o něm zmíní a klade otázky, zmizí také. Stejně jako můj profil zmizely za zmínku o Tommym i profily několika dalších přátel.

Ty kurvy si myslí, že se unavíme. Jo, chtěla jsem dělat i jiné věci... Ale nebudu. Je to nejen naše právo. Je to i naše povinnost, ptát se: "Kam zmizel mlíkař?!". KDE JE MLÍKAŘ, VY KURVY?!!

 

 

Tak to by mě zajímalo, který bonzák to byl. Určitě někdo, kdo má plnou pusu demokracie, svobody a lásky. V příspěvku nebylo nic, než pravda. Sorry jako, ale pokud nemáte koule na to argumentovat a jen nahlašovat, jste nechutný pokrytec. Ať jste kdo jste. Přála bych vám se těm dívkám podívat do očí. Ale vadí vám to vůbec????

 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb