Tvář normalizace, mluvčí Anticharty a nepřímý podporovatel zrůdnosti komunistického režimu. I to je tvář Karla Gotta
23.07.2019
Foto: Facebook
Popisek: Zdraví vás tvář normalizace, Karel Gott
Fenomenální zpěvák Karel Gott, jehož úspěšná mezinárodní kariéra u nás nemá obdoby, se stále těší mimořádné popularitě, jak u nás, tak v dalších zemích, především v Německu. Rozhodně však neplatí, že je idolem všech lidí, jak se nám snaží namlouvat některá média či samotní Gottovi fanoušci. Navíc patří k umělcům, kteří mají svůj zenit za sebou.
Mimo jiné to dokazuje poměrně malý zájem o nejnovější dokument, který k 80. narozeninám Karla Gotta vysílá Česká televize. Jeho sobotní pokračování si nenechalo ujít 667 tisíc diváků, jichž bylo dokonce o něco méně než těch, co sledovali reprízu loňské Všechnopárty, v níž se Gott objevil také. Ale větší úspěch mělo opakování páteční Všechnopárty, tentokrát bez Gotta. Z bilance vyplývá, že druhý díl pořadu Karel je Gott si pustilo méně lidí, než ten první. Zato nedělní reprízu Policie Modrava sledovalo v televizi Nova téměř dvakrát tolik diváků, než onen premiérový dokument. Vše nasvědčuje tomu, že Modrava se stane prázdninovým vítězem, sledovanost každého dílu výrazně překračuje milion, což je u letních repríz skvělý výsledek.
Slušná tvář normalizace?
Nijak odvázána nebyla z dokumentu Karel je Gott ani část publika. Dokazují to reakce na diskusním fóru České televize. Jedna z nich se pozastavuje nad tvrzením autorů, že je jejich pořad věnován slušné a laskavé povaze Karla Gotta. „Jen se musím ušklíbnout. Kdy bude natočen pořad o tom, že byl nejvýraznější tváří normalizace, mluvčím Anticharty a významným nepřímým podporovatelem zrůdnosti komunistického režimu?“ ptá se. Z dalších názorů je zase patrné, že pozornost, věnovaná narozeninám české popové ikony na obrazovce veřejnoprávního média, je přehnaná. „Je to nesporně vynikající člověk, ale být s ním tři sobotní noci nechci.“
…nebo idiot hudby?
Samozřejmě, že zarytí Gottovi fanoušci byli s pořadem nadmíru spokojeni a mají na to plné právo, jenže také mají právo vyjádřit svůj názor i ti, co mistra nemusí a je jich přinejmenším stejný počet. Tím spíše, že Česká televize, která je v jiných případech velmi kritická, zcela rezignovala na to, aby fenomén Karel Gott podrobila odborné analýze a neodvysílala jen nekonečnou adoraci. Součástí zpěvákovy senzační kariéry je i řada kontroverzních postojů a rozhodnutí a nelze předstírat, že se nestaly a dávat tak Gottovi prostor, aby sofistikovaně vyprávěl pouze svoje verze třináctých komnat.
Nejvýznamnější český spisovatel Milan Kundera v Knize smíchu a zapomnění napsal: „Prezident zapomnění a idiot hudby patřili k sobě.“ Narážel tak na fakt, že se Gott na popud Gustáva Husáka vrátil z emigrace. Zatímco němečtí novináři se na to Gotta dodnes ptají, ti čeští mlčí.
Vložil: Adéla Hofmanová