ČT převálcovala konkurenci. Čechy letos nejvíc zajímal hokej, Svěrák a Most!
13.07.2019
Foto: ČT
Popisek: Seriál Most! se stal fenoménem... vždyť se o něm vedly debaty i mezi politiky. A heslo - dycky Most - během okamžiku zlidovělo
Mimořádně zajímavá je bilance sledovanosti českých televizních kanálů za první pololetí letošního roku. Potvrzuje výsadní postavení České televize, jíž se v poslední době daří přilákat více diváků, než komerční kanály. A často jde o drtivé vítězství. Je stěží uvěřitelné, že se do desítky nesledovanějších pořadů v prvním pololetí probojovala televize Nova pouze s Televizními novinami a Prima s kriminálním seriálem České vdovy. Všechny ostatní příčky obsadily ČT 1 a ČT Sport.
Tuto bilanci ovšem zásadním způsobem ovlivnily přenosy zápasů z letošního mistrovství světa v ledním hokeji, přičemž se na první místo dostalo utkání Česko - Německo, vysílané 23. května na ČT sport. Nenechaly si ho ujít přes dva miliony fanoušků. K hranici dvou milionů se ještě dostala novoroční premiéra filmu Jana Svěráka Po strništi bos a některé epizody seriálu Most!, jenž se stal nečekanou senzací letošní televizní sezóny. Například 25. února přilákal k obrazovce 1 925 tisíc diváků, což překvapilo i samotné tvůrce. Most se tak stal vůbec nejúspěšnějším komediálním seriálem posledních let. Navíc je rekordmanem v tzv. odložené sledovanosti. Sedm dnů po premiéře jednotlivých epizod si ho na internetu přehrál ještě další půl milion diváků. Nejvíce oslovil muže ve věkové kategorii 30 - 44 let. Ostatní oblíbené komediální série ČT, například Trpaslík nebo Čtvrtá hvězda, milionovou hranici nepokořily.
Trochu jiné detektivky
České televizi se mimořádně dařilo i v oblasti kriminálního žánru, i v tomto případě drtila konkurenci. Premiéra detektivního filmu Případ dvou sester, natočeného podle knižní předlohy Hany Proškové Druhá tvář osudu, skončila hned za seriálem Most! Možná proto, že si roli kapitána Vašátka tentokrát zahrál klidný a přemýšlivý Viktor Preiss a coby detektiv amatér mu sekundoval David Matásek. Žádné akční scény, žádná vulgarita, diváci ocenili i krásné přírodní scenérie.
Čtenáři detektivek Hany Proškové byli navíc hodně zvědaví, jak si poradí s rolí Vašátka jeho nový představitel. Viktora Preisse a Davida Matáska srovnávali třeba s dvojicí Lukavský - Kemr či Hrušínský - Bartoška. Úspěch zaznamenaly i další části volného cyklu inspirovaného detektivkami Hany Proškové. Případ dvou básníků, vysílaný v únoru, zaujal 1661 tisíc koncesionářů, Případ dvou manželek, uvedený týden na to, jen o pár tisíc méně.
Záhada ze zvědavosti
K úspěšným seriálům, odvysílaným v poslední době, patří i Doktor Martin. Příběhy svérázného lékaře, jenž se k pacientům chová nepříliš vlídně, zato mnoha z nim dokáže zachránit život, vyvrcholily celovečerním filmem, nazvaným Doktor Martin - Záhada v Beskydech. I když tento snímek dokázal přilákat 1709 tisíc diváků, příliš s ním nakonec spokojeni nebyli. Vadilo jim, že byl tentokrát realizován podle českého scénáře a nikoliv podle skvělého britského originálu Doc Martin.
„Detektivní zápletka skoro nulová a humoru jako šafránu,“ posteskl si na stránkách ČT třeba Jan K. A podle jiných bylo spíše záhadou, jak si někdo mohl něco podobného vůbec vymyslet. Z názorů je patrné, že se většina fanoušků tohoto mezinárodně úspěšného formátu dívala spíše ze zvědavosti. Podobně zklamané reakce sklízel i Strážmistr Topinka, jehož autoři si z původního Doc Martina vypůjčili pouze některé postavy. Přesto také on skončil v první desítce nejsledovanějších televizních pořadů, jednotlivé epizody průměrně oslovily 1 500 tisíc diváků.
Vložil: Adéla Hofmanová