Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víš co, Babiš, jdi do kelu. Komentář Štěpána Chába

10.07.2019
Víš co, Babiš, jdi do kelu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, řepkový král a premiér země

Vláda Babiše konečně přišla s funkčním řešením v boji proti suchu. Ne, nebojte, není to radikální zásah do zemědělské politiky, nejsou to účinná řešení, která povedou k zadržování vody v zemi. Tak jak je to s tím řešením z pera Babišovy vlády? Nadále se budou lít peníze do řepky, ale to je stará písnička (z něčeho ten náš hýčkaný oligarcha žít musí, ne?). Nově k tomu ovšem přibudou komise, které budou dozírat na plnění pětiletky v plýtvání vodou. Jinak řečeno – vodovodní fízl, který bude moci nařídit omezení spotřeby. Není to místo konstruktivního řešení spíše řešení restriktivní?

Takže místo hluboké orby, zákonné omezení plochy pro výsadbu jedné plodiny, vytváření remízků, mokřadů, znovuzamotávání dříve narovnaných koryt řek a potoků, budování a čištění rybníků a vysazování správné skladby stromů v lese, vytvoříme fízly, kteří budou zakazovat, nařizovat, omezovat. To, upřímně řečeno, nezní jako dlouhodobý plán na odvrácení sucha v zemi.

Vřele doporučuju Babišovi a spol. aby ještě skokově zvedli DPH na vodné a stočné, aby zavedli vodoměry do okapů, aby dodali do každé domácnosti vždy po jednom fízlovi, který člověka zfackuje, když si po čištění zubů vykloktá dvakrát (dareba jeden kloktavý). Pak nám bude všem opravdu krásně. Budeme žít šťastně až do skonání věků. Správný hospodář místo péče přeci rozdává pokuty.

Opravdu si dáme kvóty na vodu?

Podle hydrometeorologického ústavu na republiku dopadne přibližně stejné množství vody jako v minulosti. Jen steče z kopců a řekami odteče ze země. Včerejší údaje na ČT o suchu. V ČR ročně spadne 50-60 mld. m3 vody. Pro potřeby obyvatel (průmysl, zemědělství, domácnosti atd.) se spotřebuje 1,63 mld.m3 vody. Přesto už je na mnoha místech omezené množství vody na obyvatele na 100 litrů za den.

Tak kde to jsme? Z lenosti si dáme kvóty? Jasně, komunisti rozorali svou kolektivizací celé zemědělství. Ale od revoluce se ledy nehnuly, v kolektivizaci se jede vesele dál. To si skutečně z lenosti zavedeme vodovodní policii, která bude buzerovat společnost, místo toho, abychom prostě začali napravovat chyby minulosti?

Hlavně že se zjednodušilo stavební řízení pro velké firmy, kdy si developer bude moci z té naší kdysi úrodné zahrádky ukrojit na svůj betonový výdělek o to jednodušeji. A vůbec, nechtěli by na vládě schválit novelu, kde budou zahrnuté i příděly na vodu, uliční výbory a prvomájové pochody, které budou chválit moudrost těch nahoře? Řeknu to na rovinu – nejste placeni za to, abyste trestali za svou neschopnost ty, kteří vám platí, ale abyste těm, kteří vás platí, sloužili k užitku. Vodovodní fízl skutečně nesplňuje očekávání boje proti suchu. Na sucho jsme si zadělali komunismem. A sucho prohlubujeme babišismem a jeho řepkovými vrty na ‘biopalivo‘.

Je sucho, budeme je hlídat

Omezení svobody člověka může nastat pouze v okamžiku, kdy je ohrožena jeho činností celá společnost. Je společnost ohrožena tím, když někdo více plýtvá vodou? Když si napustí bazén? Ne tak docela, protože počátek sucha nabrala země v nesmyslných praktikách zemědělství, v nedomyšleném lesním hospodářství, v hloupém vodním hospodářství státu. Fackovat obyvatele za napuštěný bazén? A kdy dojde na facky řepkovým magnátům? Kdy nafackujeme ředitelstvím různých povodí? Kdy profackujeme lesníky za nekonečné vysazování smrků pro kšeft? Protože pokud nedojde právě k těmto fackám, čekají nás skutečně přídělové lístky na vodu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace