Dodnes je to tajné. Na nejmocnějšího muže planety mířil celou jednu minutu český odstřelovač s puškou a optickým zaměřovačem… Reportér vzpomíná
08.07.2019
Foto: Ilustrační foto Facebook
Popisek: Zamířil na hlavu amerického prezidenta, protože...
VIDEO Při druhé návštěvě prezidenta Clintona v Praze hrozil skandál globálních rozměrů… Krajské listy.cz odhalily dosud přísně utajovaný incident při návštěvě prezidenta USA Billa Clintona v Praze. Obří letoun Boeing 747 Air Force One (který má podle dohody IATA absolutní přednost před ostatními letouny všude na světě) přivezl amerického prezidenta do Prahy před 25 lety, dne 11. ledna 1994.
Na letišti červený koberec, zástupci Parlamentu a vlády, generalita, ale také desítky agentů tajných služeb prezidentské ochranky, CIA, FBI, členové pražské zásahovky, celostátního protiteroristické komando URNA a české vojenské a civilní kontrašpionáže.
Maximální ostraha? Slabé slovo
Clinton vystoupil z letadla, zamával novinářům, podle protokolu se formálně pozdravil s přítomnými zástupci státu a pak se přesunul do jedné ze dvou naprosto identických opancéřovaných limuzín doprovázeních policejními vozy a motorkami. Dvě identické limuzíny totiž mají snížit riziko útoku, neboť případný atentátník neměl šanci zjistit, ve kterém z pancéřáků sedí ´balíček´. Jde o standardní bezpečnostní opatření, které se praktikuje snad všude na světě. Bill Clinton pak podle protokolu zamířil na Hrad.
Bill Clinton se vítá při příletu s Václavem Havlem, nad jehož pravým ramenem vykukuje malá Madeleine Albrightová... Foto ČT repro
Pokud by z otevřeného okna koukala násada smetáku, je po vás
Asi hodinu před průjezdem kolony pendlovaly po Evropské třídě policejní vozy a z reproduktorů muži zákona vyzývali obyvatele, aby měli v době přesunu Clintona zavřená okna. Na střechách po celé trase hlídkovali ostřelovači a další lidé z bezpečnostních složek. Ve vzduchu létaly policejní vrtulníky. Vedení policie údajně zastavilo pro tento den operace a veškerými sílami obsadilo měkké cíle. Pokud byste otevřeli okno a v ruce byste drželi smeták, zamaskovaní snipeři někde v křoví by vám okamžitě rozstříleli byt na hadry i s vámi.
Rvačka o Billa a odstřelovač na střeše
Z letiště odjel americký prezident na Pražský hrad. Tam se na čtvrt hodiny setkal se svým českým protějškem Václavem Havlem. Soukromě spolu hovořili asi čtvrt hodiny. Clinton měl Havla hodně rád. (Když náš prezident dne 18. prosince 2011 zemřel, celosvětové sítě CNN, ABC, BBC odvysílaly Clintonovu emotivní reakci na Havlovo úmrtí, při kterém se neubránil slzám.) Pak se k jednání připojili další politici včetně tehdejšího českého premiéra Václava Klause a ministrů Zieleniece a Baudyše. Večer se pak Clinton doprovázený tehdejší velvyslankyní Spojených států při OSN Madeleine Albrightovou a také prezidentem Havlem vydal na prohlídku Prahy. Oba za doprovodu bezpečnostních sil prošli Královskou cestou a šli na procházku. Před půl devátou dorazili ke Zlatému tygrovi v Husově ulici. Dveře a okolí obsadily houfy našich i zahraničních novinářů, dokonce se psalo o tom, že mezi nimi došlo k několika potyčkám o nejvýhodnější místo. Málokdo ví, že v tu dobu už mohl být Clinton po smrti...
Prezident Bill Clinton v Redutě:
Co se vlastně stalo?
Když Havel s Clintonem vyrazili na procházku historickým centrem, všudypřítomní agenti zaznamenali, že ze střechy jednoho historického domu míří na skupinu s Havlem a Clintonem muž ostřelovací puškou s optickým zaměřovačem. Okamžitě vyslali do vysílaček poplašný kód. Aniž by si toho Clinton s Havlem všimli, najednou se kolem nich vytvořila hradba Clintonovy ochranky. Šlo o dvoumetrové chlapíky v neprůstřelných vestách. Spolu s tím naši zjistili, že na onom místě, kde na střeše ležel muž v černé kombinéze a puškou SAKO TRG-42 ráže 338, má být sniper našich bezpečnostních sil.
Okamžitě mu rádiem přikázali, aby se stáhnul, jinak že bude ´eliminován´. On poslechl, ale musel okamžitě opustit stanoviště. Pak došlo k vyšetřování incidentu. Zkoumal se psychologický stav osmadvacetiletého muže, zvažovala se i možnost, že mohlo jít o šedivého vlka, o stejného šílence jako vraha v Uherském Hradišti. Náš odstřelovač musel učinit výpověď. Zásadní otázkou bylo, proč vůbec na Clintona mířil. „Já se chtěl přes dalekohled podívat, jak Clinton vypadá z blízka...", hájil se střelec.
Oslovil jsem ředitele protiteroristického komanda URNA Libora Lochmana, zda by neposkytl bližší informace. Jediné, co mi Lochman řekl, bylo: „Mohu potvrdit, že se v žádném případě nejednalo o odstřelovače našeho Útvaru rychlého nasazení." Prý mělo jít o člena pražské zásahovky. Policejní prezídium se odmítlo vyjádřit, protože kolem celé věci je stále vše tajné. Velvyslanectví USA oznámilo, že se zásadně nevyjadřuje k činnosti tajných služeb a jejich nasazení. Ale tohle mohlo skončit mnohem hůř s fatálními důsledky. Před těmi 25 lety jsem se nedostal k informaci, zda střelec byl členem pražské nebo krajské zásahovky, odkud jej na akci stáhli. U policie samo sebou skončil. Jediné, co mu nelze upřít je to, že Billa viděl opravdu z blízka...
Vložil: Ivan Břešťák