Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co chystají televize na léto? Vedle obvyklého eintopfu i výukový seriál pro politiky, jak dělat své řemeslo

10.07.2019
Co chystají televize na léto? Vedle obvyklého eintopfu i výukový seriál pro politiky, jak dělat své řemeslo

Autor: Facebook

Popisek: Na léto se na ČT chystá repríza dánského seriálu Vláda, který se stal fenoménem na celém Západě

Prázdninový televizní program nestojí většinou za to, aby si divák televizi vůbec pouštěl. Nakonec je to dobře, protože všichni trávíme u přijímačů více času, než je zdrávo. A v létě je navíc možné dělat spoustu mnohem lepších věcí, než se koukat na stokrát opakované seriály a estrády. Především díky krásnému počasí klesla sledovanost většiny pořadů na hlavních kanálech až o polovinu a s výjimkou hlavních zpráv se pohybuje výrazně pod vytouženou milionovou hranicí.

Tu atakují pouze některé detektivní seriály, především úspěšná Policie Modrava na Nově, svoje výsadní postavení v pátečním programu si stále udržuje talkshow Karla Šípa Všechnopárty na ČT 1. A tak to je vlastně po celý rok. Přes týden boduje nekonečná novácká Ordinace v růžové zahradě, v pátek Šípovo vtipné povídání, v sobotu užitečné veřejnoprávní Zázraky přírody a v neděli většinou souboj kriminálek napříč stanicemi nebo oblíbený český film.

Artové poklady

Přesto se dá i v době velké televizní recyklace najít na obrazovkách lecjaký poklad. Většinou to platí o nejméně sledovaných kanálech, jakým je například ČT art. Své náročnější publikum odměňuje nejen zajímavým menu, ale i vybranými lahůdkami. V poslední době uvedl například přímý přenos strhujícího Koncertu pro Milano, na němž umělecký šéf slavné milánské Scaly Riccardo Chailly mimo jiné hudební skvosty dirigoval i Dvořákovu Novosvětskou symfoniii. V historických kulisách města šlo o mimořádně působivý zážitek.

Filmové fanoušky zase jistě potěšil portrét, věnovaný nedávno zesnulému italskému režisérovi Franku Zeffirellimu. Mimochodem, je zvláštní, že je jeho účast na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech většinou opomíjena. Právě před dvaceti lety si odtud odnesl Cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Málokdo z oceněných si ji zasloužil tak, jako on.

Přísně utajený dárek

Hned na začátku prázdnin stanice ČT art reprízovala dokument, který popisuje, jak vznikl film Ze života Ivana Trojana. Na natáčení skutečně originálního snímku se podílelo na 150 příbuzných a přátel populárního herce a vznikl tak dojemný dárek k jeho padesátým narozeninám. Nejde přitom o žádnou patetickou oslavu umělecké práce této mimořádné herecké osobnosti, ale o nesmírně zábavný kaleidoskop, připomínající nejvýznamnější okamžiky v jeho životě.

Je neuvěřitelné, že se Trojanově manželce Kláře dařilo celé měsíce náročný projekt utajit před oslavencem, přičemž natáčení představovalo spolupráci s mnoha známými osobnostmi, třeba těmi, co nazpívali oblíbené Ivanovy písničky či kolegy z Dejvického divadla. Z výsledku byl nadšený nejen Ivan Trojan, ale také většina diváků.

Opravdu stojí za vidění

I když se Česká televize o prázdninách opět spoléhá na reprízy populárních seriálů a estrád, naštěstí nabízí i zajímavější pořady. Bezesporu k nim patří repríza vynikajícího dánského seriálu Vláda, odehrávajícího se ve světě vysoké politiky a médií. Kdo tento mezinárodní hit dosud neviděl, neměl by si ho nechat ujít. Získal nejen respekt diváků, ale i kritiků a v neposlední řadě politiků. Vláda se stala nejdiskutovanějším seriálem posledních doby a měla i nemalý dopad na dánskou politickou scénu.

A úplnou novinku na programu ČT 1 představuje další vynikající titul, britský seriál Doktorka Fosterová. Jde o napínavou psychologickou studii úspěšné ženy, která má podezření, že ji manžel podvádí. A tak se rozhodne za každou cenu zjistit pravdu. Suranne Jonesová hraje hlavní hrdinku tak fantasticky, že za svůj výkon získala prestižní cenu BAFTA.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace