Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní maturity stály dvě miliardy a vyšel z toho zmetek, říká prezident Zeman

11.08.2013
Státní maturity stály dvě miliardy a vyšel z toho zmetek, říká prezident Zeman

Foto: archiv

Popisek: prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman opět odpověděl na desítky dotazů, které mu položili čtenáři na jeho profilu na Parlamentních listech.cz. Mezi otázkami byla celá řada témat a hlava státu ve svých reakcích mluví třeba o hyenismu některých exekutorů, potřebě důslednější kontroly potravin či senátoru Tomio Okamurovi. Zeman také reagoval na čtenáře, který se nabídl, že mu bude dělat šaška.

Čtenáři serveru ParlamentníListy.cz zásobují prezidenta republiky desítkami otázek, které mohou klást prostřednictvím profilu Miloše Zemana. Jak už dříve uvedla hradní mluvčí Hana Burianová, kvůli nedostatku času nemůže prezident reagovat na každý dotaz jednotlivě, ale odpovídá v pravidelných intervalech vždy na větší sérii otázek.

V jedné z otázek se čtenář Zemanovi nabídl, že mu bude dělat šaška, neboť prý vládci šašky vždy měli. K takovému angažmá však nedojde. „Souhlasím s vámi, vládci měli šašky, já ale nejsem vládce, nýbrž prezident a mohu vás ujistit, že žádnou pozici šaška neplánuji na Pražském hradě zřídit. Mám kolem sebe mnoho přátel i odborníků, kteří mi sdělí svůj názor,“ sdělil prezident čtenáři Parlamentních listů.cz.

Stěhování Romů do Indie?

Hned několik otázek se týkalo romské problematiky. Došlo tak třeba na dotaz, co si prezident myslí o údajném názoru senátora Okamury, aby se Romové vystěhovali do Indie. „Za prvé si myslím, že by s tímto plánem musela souhlasit Indie, a za druhé by s tím také museli souhlasit Romové,“ odpověděl Miloš Zeman.

Ten se rovněž vyslovil pro vytvoření národního obchodního řetězce, po vzoru bývalé Jednoty. Protože, jak prezident odpověděl, není správné, aby byl český produkt v naší vlastní zemi dražší než u našich sousedů, kam se dováží.

„To je otázka marže obchodních řetězců, jenž jsou zahraniční provenience, které většinově ovládají český trh. Mnohokrát jsem řekl, že za řešení považuji národní obchodní řetězec, který by mohl být postaven na základě COOP, to jest bývalé Jednoty,“ uvedl prezident v odpovědi na dotaz čtenáře serveru ParlamentníListy.cz.

Došlo také na téma valorizace důchodů. Miloš Zeman v odpovědi zdůraznil svůj dřívější návrh. „Především jsem navrhoval, aby valorizace důchodů probíhala pevnou částkou pro všechny a nikoliv procentní sazbou, protože tím se jen prohlubuje rozdíl mezi starodůchodci a novodůchodci,“ je přesvědčena hlava státu.

Podle jednoho z čtenářů by lidé v současné těžké situaci chtěli od autority, jakou prezident je, slyšet povzbuzující slova. „O takovém povzbuzení jsem mluvil již ve svém inauguračním projevu a budu o něm znovu mluvit 28. října při udělování státních vyznamenání všem těm, kdo dali lidem radost nebo práci,“ prozradil Miloš Zeman.

Nechtělo by to nového Marxe?

Prezident zareagoval i na dotaz, co si myslí o senátoru Tomio Okamurovi a zda by mu mohl pomoci k navrácení podpisových archů k prezidentské volbě, které Ministerstvo vnitra nechce vydat. „Co se týče prezidentské volby, je to již uzavřená kapitola. Pan Okamura je dle mého úspěšný senátor a uvidíme, jakým způsobem se bude dále iniciovat na politické scéně,“ zhodnotil kladně Zeman.

S odkazem na špatnou sociální situaci velkého množství našich občanů i celkově špatný ekonomický stav země byl Miloš Zeman dotázán, zda by to nechtělo nějakého čerstvého Marxe, který by navrhl nové uspořádání světa. „Daleko spíše si myslím, že by to chtělo nějaké čerstvé komisaře Cattani, kteří by odhalovali velké zloděje,“ míní prezident republiky.

Ať celníci pomáhají s kontrolou kvality potravin

„Pane prezidente, kde je podle vás příčina nekvalitních potravin?“ zněl dotaz zase k jinému tématu. „Především v nedostatečné kontrole potravinářské inspekce, která by mohla pro tyto účely zaměstnat i celníky vyškolené v této oblasti. Nezapomeňte, že po našem vstupu do EU celníci ztratili svou původní práci a mohli by například pomáhat při kontrole nejen závadných potravin,“ navrhuje Zeman.

Hojným tématem řady otázek byla problematika exekutorů. Jedna ze čtenářek prezidentovi popsala konkrétní příklad a zároveň se zeptala, zda je pravda, že ho ve volbách exekutoři podporovali. Prý by to moc smutné.

„Jeden z mých sponzorů byl exekutor. Jeden z několika sponzorů. A kdyby další z mých sponzorů byl pekař, ptala byste se, proč se nechávám podporovat pekaři? Co se týče lichvy a exekutorů, jednoznačně jsem proti jakékoliv lichvě a vší silou budu podporovat veškeré zákony proti ní. Pokud jde o omezení moci exekutorů, jedná se především o snížení exekučního poplatku tak, aby exekutor nepřiměřeně nevydělával na neštěstí druhých,“ popsal Miloš Zeman.

Žít z neštěstí druhých je hyenismus

Na podobnou otázku jiného čtenáře reagoval prezident ještě ostřeji. „Ohledně exekuce se dle mého názoru jedná především o radikální snížení exekučního poplatku, jelikož žít z neštěstí druhých je hyenismus,“ řekl.

Čtenáře vedle aktuálně probíraných témat zajímá i to, o čem se již příliš nemluví. Takovým příklad jsou státní maturity. V jejich hodnocení byl prezident Zeman rázný. „Celkové výdaje na desetiletou přípravu státních maturit nebyly v řádech milionů, ale přibližně v řádu dvou miliard korun,“ zpřesnil nejprve Miloš Zeman údaje uvedené čtenářem.

„Vyšel z toho zmetek, na kterém se dobře přiživovalo několik institucí a řada jednotlivců. Návrat k původnímu systému, který zmiňujete, vřele doporučuji,“ dodal prezident republiky na otázku čtenáře ParlamentníchListů.cz.

Radim Panenka, Parlamentní listy.cz

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace