Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČT24 odvysílal nejdelší, nejužitečnější a také nejzábavnější pořad posledních let. Tři Jany si vjely do vlasů

28.06.2019
ČT24 odvysílal nejdelší, nejužitečnější a také nejzábavnější pořad posledních let. Tři Jany si vjely do vlasů

Foto: Hans Štembera

Popisek: Velký duchu, dej, ať mne z té Strakovky nevyhodí... Andrej Babiš ve sněmovně při hlasování o nedůvěře vládě

FOTO I když lze často o veřejnoprávním poslání České televize pochybovat, především proto, že podobnou funkci obstarávají bez koncesionářských poplatků některé privátní stanice, naštěstí existují dva kanály, ČT art a ČT 24, které svoji veřejnoprávní roli plní vcelku solidně. Příkladem je středeční přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vlády.

Shodou okolností se konalo v době prvního výročí fungování vlády Andreje Babiše. Televizní publikum tak mohlo díky projevům členů vlády i opozičních poslanců na vlastní oči vidět, jak vláda skládá účty přímo před zraky voličů, jak se poslanci, kteří je zastupují ve skutečnosti chovají, vyjadřují nebo jak pouze pasivně přihlížejí dění v parlamentu. A byl to přenos mimořádně užitečný. Jen v podobných případech se totiž stane, že může veřejnost sledovat dění na politické scéně bez jakýchkoliv vnějších zásahů, bez cenzury, bez subjektivních výkladů různých politologů, deformovaných sympatiemi či antipatiemi k té či oné straně či novinářů, plnících pokyny svých chlebodárců. Přímý přenos jistě nestrhal divácké rekordy, nicméně Události, komentáře na ČT 24, doplněné o přímé vstupy ze Sněmovny, patřily k osmi nejsledovanějším pořadům středečního večera.

Ministryně Schillerová vydržela, na rozdíl od premiéra, celý sněmovní maratón...

Čím déle, tím lépe

Sedmnáctihodinový maratón ovšem vyžadoval značnou dávku trpělivosti, protože některé poslanecké projevy byly záměrně protahovány. Jednalo se především o dlouhé monology vládních ministrů, bilancujících svoje úspěchy. Avšak tentokrát platilo, že čím déle přenos trval, tím byl zábavnější. Dokonce nastal zajímavý úkaz, že s přibývajícím časem v poslaneckých lavicích přibývalo i poslanců. To však neplatilo o premiéru Babišovi, kvůli jehož kauzám se opoziční poslanci rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře vlády.

Poslankyně Černochová (uprostřed v červeném, ač je ve sněmovně za ´modré´) se očividně dobře baví...

Svoji nepřítomnost například vysvětloval tím, že má jednání s bankéři a pokud v sále vůbec byl, pak dával okázale najevo svůj nezájem. A to i v okamžiku, když někteří poslanci mluvili přímo k němu. Naopak, uznání zaslouží ministryně financí Alena Schillerová, která dokázala jednání absolvovat téměř celé, navíc na ni byly po celou dobu namířeny televizní kamery, což jistě není příjemné.

Drama v zákulisí

Nechyběly ani dramatické chvíle, během dopoledne se například objevila zpráva, že koaliční ministři za ČSSD vládu možná nepodpoří, především kvůli tomu, že prezident Zeman stále otálí se jmenováním nového ministra kultury. Nepřítomnost šéfa ČSSD Jana Hamáčka signalizovala, že se v zákulisí děje něco vážného. Zbyněk Stajnura z ODS to komentoval slovy, že se sociálně demokratičtí poslanci radí, jak se zbavit dosavadního ministra kultury Staňka. Nemalý rozruch vyvolalo skandální vyjádření ministryně vnitra Marie Benešové, že si některé poslance pamatuje z odposlechů.

Nakonec vláda hlasování o nedůvěře přežila; počet hlasů byl 85 : 85

Za pozornost rozhodně stály i souboje mezi zástupci koalice a opozice, například mezi Alenou Schillerovou a Pirátem Mikulášem Ferjenčíkem. Když mu ministryně financí dala s nebývalou mírou arogance najevo, že je mladý a nezkušený, vyvolala tím značnou nevoli a několik poslanců ji vyzvalo, aby se svému kolegovi omluvila. Neučinila tak.

Pikantní momenty

Pikantní byly momenty, kdy si do vlasů vjely dámy (naštěstí jen obrazně), třeba Jana Vildumetzová-Mračková (ANO) s Janou Černochovou (ODS). Černochová si později podala i ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Šok vyvolalo vystoupení Mariana Jurečka (KDU-ČSL). Ten citoval svědectví bývalých kolegů Andreje Babiše, popisující, jak se na poradách vyjadřoval o poslankyních Evropského parlamentu či o svých politických protivnících. Jedna z nich to od něj schytala, že je pí..., svůj oblíbený terč, Miroslava Kalouska, častoval těmi nejvulgárnějšími výrazy, jaké si lze vůbec představit. Zatímco se tomu někteří smáli, samotnému Kalouskovi se Jurečkovy citace vůbec nelíbily. Podle něj měly zůstat za dveřmi.

Kolem půlnoci se nakonec jednání, odehrávající se navíc v úmorném vedru, změnilo v zábavnou reality show, při níž řada řečníků napříč politickým spektrem dokázala, že Češi opravdu patří k nejvtipnějším národům světa. Díky Bohu! Šlo o podívanou, která tentokrát stála opravdu za to. Bylo by však dobré, kdyby redaktoři České televize tuto užitečnou show dotáhli do konce a divákům nabídli rozluštění, kdo z poslanců v přímém přenosu lhal, či se mýlil a kdo měl pravdu.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace