Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká televize dále zvyšuje práh bolestivosti. Atraktivní moderátorky nepokrytě straní vládnoucím stranám

27.06.2019
Česká televize dále zvyšuje práh bolestivosti. Atraktivní moderátorky nepokrytě straní vládnoucím stranám

Foto: ČT / repro

Popisek: Daniela Písařovicová hezky s ramínky venku

Kromě jiných politických soubojů, které se u nás odehrávají, ať už ve Sněmovně, Senátu nebo na ulicích, se v zákulisí střetávají i ochránci nezávislosti veřejnoprávních médií. Jde dokonce o střet tak zásadní, že by kvůli němu mohla padnout vláda, zatímco kvůli trestně stíhanému premiérovi nikoliv. Příkladem je návrh, aby se členem rady veřejnoprávní tiskové agentury České tiskové kanceláře stal člen SPD Michal Semín. Ve stínu této šarvátky se ovšem v tichosti vytrácí nezávislost České televize.

Předseda Jan Hamáček se z ničeho nic pochlapil a nechal se slyšet, že zvolení Semína do Rady ČTK by znamenalo obrovský problém, ztrátu důvěry v koaliční vládu ANO a ČSSD a nemělo by smysl v ní pokračovat. Michala Semína totiž ČSSD považuje za kontroverzní osobu a to především s ohledem na jeho údajné protižidovské výroky. Je absurdní, že členům ČSSD vadí výroky člena opoziční strany, avšak všechny maléry i výroky šéfa hnutí ANO nikoliv. Stojí za to připomenout, že například novináře České televize považuje Andrej Babiš za zkorumpovanou pakáž, nemluvě o jeho skandálních útocích na adresu Evropské komise, především kvůli předběžným auditním zprávám, týkajících se jeho střetu zájmů.

Drsná doba

Česká televize si bohužel nechává podobné útoky líbit a zcela ignoruje známou moudrost, že každý si vůči nám může dovolit jenom to, co mu dovolíme my. A vedení ČT toho politikům dovoluje stále více. Její generální ředitel Petr Dvořák se dokonce nechal slyšet, že v případě politiků musí mít ČT vyšší práh bolestivosti, protože doba je drsná! A jak je evidentní, její vyšší práh bolestivosti se stále zvyšuje.

Z důležitých zpravodajských relací České televize postupně odchází zkušení moderátoři do soukromých médií nebo v lepším případě na posty zahraničních zpravodajů a nahrazují je jejich kolegyně, plnící spíše funkce atraktivní dekorace (odvádějící pozornost diváků), než oponentů, schopných argumentačně reagovat na sofistikovanou propagandu a nezřídka přímo lži některých politiků. Ba naopak, až na několik málo výjimek, je ČT pomáhá šířit bez jakékoliv korekce.

Našprtaná studentka

Jedním z názorných příkladů jsou pondělní Události komentáře na ČT 24. Půvabná moderátorka Daniela Písařovicová (v dráždivých šatech s odhalenými rameny), zpovídala, své hosty ve studiu jako vzorná studentka, která má pečlivě naučený text (pokud ho rovnou nečte). Na mužské protějšky koketně koulela své krásné oči, stále se usmívala a debatu místy vedla jako členka propagačního oddělení hnutí ANO. Jakmile došlo na aktuální téma masových demonstrací na Letné, stejně, jak to často činí její kolegové, neustále opakovala, že ANO vyhrálo volby.

Když jí poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík namítl, že současná vláda dostala v posledních volbách méně hlasů než současná opozice, zdvořile opět (!) konstatovala, že je vyhrálo hnutí ANO. Zcela ignorovala důležitý fakt, že toto hnutí nemá ve Sněmovně ani v Senátu většinu a vládne pouze díky menšinové vládě s podporou komunistů.

Žádný výsledek?

Když poté zahájila rozhovor s jedním z představitelů hnutí Milion chvilek Benjaminem Rollem, tedy konečně zástupcem veřejnosti (což je bohužel ve ‘veřejnoprávních‘ médiích zcela výjimečné), snažila se mu podsunout, že masové demonstrace nepřinesly vůbec žádný výsledek a cynicky konstatovala, že Andrej Babiš je stále premiérem a Marie Benešová ministryní spravedlnosti. K tomu ještě dodala: „Není trošku naivní si myslet, že toho můžete jednou docílit?“ A potřetí zopakovala Babišův úspěch ve volbách, navíc tvrdila, že mu koaliční partneři věří. Vrcholem bylo, když se Rolla v návaznosti na kauzy premiéra Babiše ptala: „Vy nectíte presumpci neviny?“ A dokonce se zajímala, zda se v případě, že se nakonec obvinění, jimž Babiš čelí, nepotvrdí, Roll Babišovi omluví.

Stejně tak se vehementně zastávala Marie Benešové s tím, že ještě nic špatného neudělala. Zatímco Roll připomněl, že Benešová figuruje v kauze ROP Severozápad, kde se jako advokátka postavila na stranu aktérů, podezřelých z machinací s evropskými dotacemi a nyní jako ministryně na stranu trestně stíhaného premiéra, Písařovicová to přešla. Je to o to smutnější, že na tuto závažnou skutečnost upozornil jediný investigativní pořad České televize, Reportéři. Že by o tom její moderátorka nevěděla?

Mimochodem, dva dny poté Marie Benešová (evidentně v návaznosti na požadavky Milionu chvilek), oznámila, že urychlí účinnost zákona bránícího nezávislost státních zástupců. Nebylo by na místě, aby se spíše omluvila Daniela Písařovicová Benjaminu Rollovi, když mu s úsměvem na rtech naznačovala, že je naivní, když si myslí, že současné demonstrace mohou něčeho docílit?

Vložil: Adéla Hofmanová