Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Srovnání Letné 1989 a Letné 2019? Úsměvné. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.06.2019
Srovnání Letné 1989 a Letné 2019? Úsměvné. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Na Letné bylo přes 280 tisíc lidí

V neděli proběhla největší demonstrace od roku 1989. Přítomno bylo podle odhadů přes 280 tisíc lidí. Úctyhodný počet. Na pódiu se zazpívalo pár pěkných písniček, lidé zakřičeli několik již ošuntělých hesel, do dobře nazvučeného mikrofónu s revoluční jiskrou v oku promluvily mediální tváře herců a organizátorů, a pak se šlo domů, na nákupy, za kulturou. A tak nám dav, již poněkolikáté, řekl, co je špatně, ale řešení nenabídl.

Nejde o Babiše. Nejde o Benešovou. Nejde ani o Zemana. Jde o ‘koblihy a blbečky z vesnic‘, kteří to ve volbách už několikrát přehlasovali na ‘tu špatnou stranu‘. A hlavně jde o nespokojenost s tím, že není po našem (to jako po jejich). Na Letné nebyly vize, nebyly tam formující se noví politici. Byla tam děcka a herci. Stejná děcka, která v pátek nechodí do školy, ale do průvodu za klima. Stejní herci, který se politicky spálili už tolikrát, že jim nikdo ten jejich mediální obraz nevěří.

Návrat ke starým dobrým stranám?

Z čistě politického hlediska se ptám, co nabízí za alternativy demonstranti na Letné? Tu hrubou politickou sílu, která nás od revoluce nacpala na dno Evropy? Která nás do Evropské unie prodala jako nesebevědomou a nevýznamnou zemičku, která bude držet hubu a krok? Která z nás udělala montovnu? A když lidé křičí o nezasahování státu do spravedlnosti, tak kupodivu neprotestují proti tomu, že spravedlnost velmi decentně mlčela, a mlčí, k přešlapům předešlých vlád v rukou ODS, ČSSD, KDU-ČSL, zprostředkovaně i TOP 09. Tam, a přesně tam, došlo k nastolení toho, v čem teď žijeme. A tyto strany jsou zase řešením? V čem přesně? Bakala si běhá po světě a užívá si nakradených miliard. Nikdo není v ulicích. Příklad za všechny ostatní.

To, co předvádí v politice Babiš, to nejsou systémová selhání, to není selhání jeho politiky. To jsou pouhé chyby rostoucí nové politiky, kterou Babiš představuje (ale neztělesňuje). Teprve na kostech Babiše povstane politika, která nebude mít nic společného s nomenklaturou minulosti a kde se Babišové a Bakalové budoucnosti budou daleko víc hlídat. Babiš je velmi prospěšný mezistupeň mezi minulostí a budoucností. Jen aby stihl před svým pádem nevědomky vybudovat novou stranu, která vyroste na jeho politické mrtvole a která zároveň zlikviduje to podhoubí spjaté s vládami ČSSD, ODS, KDU-ČSL.

Předčasné volby? Proč?

A vypsání předčasných voleb? Proč? Vášně se neuklidní, spíš se nastartují, nabudí. Protože výsledkem bude to, že Babiš zase vyhraje. V očích jeho voličů neztratil nic na své kráse. Že krade, že si přizpůsobuje státní správu ve svůj prospěch, že odklání dotace do svých firem? Ale něco obdobného dělaly právě i předchozí vlády, které ovládaly teď opoziční strany. I proti nim probíhaly demonstrace, sepisovaly se petice, i je chtěla opozice sestřelit za jakoukoliv cenu. Politika už je holt taková. Bakala si nakradl miliardy a nevytvořil vlastně nic, jen ideologický mediální dům. Babiš tím svým Agrofertem alespoň živí půl republiky, ať už jakkoliv nekvalitně. Babiš si sice hrabe na dotacích, ale má na co. On ten dotovaný toustový chleba někdo sežere a nažere se. Bakala a jeho ideologičtí ohaři v lecčem jen škodí.

A teď ano, zkusme připustit, že Babiš by pár křesel ztratil. Dokáže si někdo představit koalici vytvořenou ze současných opozičních stran? Vláda ve formě kočkopsa, která by se na ničem nedokázala shodnout, protože jejich koalice by byla pouze antibabišovská, nikoliv strategická a výhodná pro stát. Nepotřebujeme obstrukce, potřebujeme se hnout kupředu, dohánět technologický i ekonomický vývoj okolních zemí i světa. Protože pokud se nebudeme starat právě o to, můžeme se rovnou odstěhovat někam do rovníkové Afriky.

Pro politiku, obzvláště tu vysokou, je naprosto klíčové načasování. Teď vypsat předčasné volby? Velmi drahá zbytečnost. Babiš zase vyhraje (pokud ho samozřejmě neodstřelí skutečný audit, ne jen ten předběžný). Do sněmovny možná přibude Trikolóra, odpadne Kalousek a jeho TOP 09. A ve vládě zase uvidíme několikaměsíční dohadování se o koalicích, práce bude stát, nikam se neposuneme. K čemu to? Babiš ve vládě má své mouchy. Stejně jako minulé vlády. U obého nadneseně řečeno, samozřejmě.

Demonstrace? Jasně, za rychlejší pokrok, za rychlejší vývoj, za efektivnější hospodaření, za to, abychom se stali ekonomickými tygry Evropské unie, abychom se zbavili puncu levné montovny, abychom měli důstojné platy, důchody i sociální zajištění srovnatelné se západní Evropou. Nejde se spokojit s polistopadovým fiaskem a křičet, že ho chceme vrátit, že bylo fajn, když nám škodili jiní. Stejné vášně vyvolával Kalousek v době svého ministrování, stejné emoce vyvolala oposmlouva. Já chci, aby příští rok přijel do Prahy rychlovlak z Německa. Příští rok, ne až budou moje děti v důchodu. Protože to i mně donese větší jistoty a tedy i možnost pro tisíce lidí dostat se ze sociálního bahna vlastní životní úrovně.

Děsí mě neefektivita našich složek, jejich neuvěřitelná neschopnost. Ta se s naší republikou táhne už od sametového listopadu. A Kalousek a spol. to prostě nenastartují, protože ti to už v zárodku rozdupali. Za co řvala Letná? Za odchod Babiše, potažmo návrat Kalouska a jemu podobných. Čekám, až vyroste strana, která bude obdobně nakrknutá jako já a zároveň nabídne řešení, pak budu volat, ať jde Babiš od válu a třeba i do tepláků. Kalouskům v jejich snaze o návrat ke korýtku přizvukovat prostě odmítám.

Kádrování

Pavel Šafr před nedávnem napsal, že novináři, kteří pracují pro Babišovy noviny MFDnes nebo Lidovky, se mohou vrátit mezi demokraticky orientované občany pouze po vyslovení omluvy. Omluvu sám rovnou naformuloval. Dovolím si citovat, protože je to doslova literární skvost: „Omlouvám se, že jsem kvůli osobnímu prospěchu anebo z hlouposti sloužil špatné věci. Uvědomuji si to a hluboce se omlouvám české veřejnosti. Již nikdy nebudu pracovat pro trestně stíhaného politika, který svojí kumulací ekonomické, mediální a politické moci poškozuje demokracii a svým konfliktem zájmů a čerpáním dotací dělá naši zemi ostudu před Evropou a před celým světem.“

Byznys magazínu Forum24 na Letné, foto Facebook

Není to přes čáru? Není to kádrování už příliš nebezpečné? Výhružné? Pavel Šafr z magazínu Forum24 si nechal na Letné udělat prodejní stánek se svou tiskovinou. Do ještě větších hlubin pohrdání vstoupila Aňa Geislerová v rozhovoru pro DVTV: „Dokážu si představit jejich frustraci (lidí z venkova, pozn. red.), s čím jakoby oni zápolej a s tím, že jejich přísun informací, asi, nebo informovanost není tak velká jako naše, možná je to ani nezajímá nebo jsou třeba pod nějakým cíleným dezinformačním tlakem, to všechno tam figuruje. Proto si právě myslím, že je důležitý z Prahy vyjíždět, s těmahle lidma mluvit a dát jim ty informace o tom, co je naším problémem, proč my chodíme na to náměstí, aby to pochopili stejně.“

Geislerová se stala jednou z mluvících hlav demonstrace na Letné a v rozhovoru pro DVTV neodmítla možnost, že by někdy v budoucnu vstoupila do politiky. Řekl bych, že užitečných idiotů máme ve sněmovně dost a dost, takže by Aňa možnost měla ještě zvážit a případně sebekriticky uznat, že politika je trochu jiný obor, než herectví. Politik musí chápat mnohem, mnohem víc, než herec, který ve výsledku nemusí chápat vůbec nic. U něj stačí dostatečně dramatické zkrabatění obličejových svalů. A nevím, jestli potřebujeme ve sněmovně někoho, kdo umí na povel zaplakat.

 

Vložil: Štěpán Cháb