Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Magistrát podpořil výstavbu družstevního bydlení. Výborné, ale… Komentář Štěpána Chába

komentář 24.06.2019
Magistrát podpořil výstavbu družstevního bydlení. Výborné, ale… Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Zahradní město v Praze

Na Magistrátu hlavního města Prahy schválili podporu výstavby družstevních bytů se spoluúčastí města. Pro vysvětlení si skočíme rovnou na magistrát: „Cílem je výstavba cenově dostupného družstevního bydlení v Praze určeného zejména pro příslušníky střední příjmové skupiny, která má problém dosáhnout na vlastnické bydlení, a v části nájemní například pro příslušníky profesí stěžejních pro zajištění chodu a rozvoje hlavního města Prahy.“

Krok správnou stranou. Minulá snaha kriminalizovat soukromé majitele bytů, kteří si nemovitý majetek drží jako investici na stará kolena nebo prostě jako předmět svých kšeftů, byl krok do propasti. A opozice na magistrátu toho také jak se patří využila. Pokud má město pozemky a prostředky, je v jeho nejvyšším zájmu, aby podpořilo výstavbu bydlení, které nepadne do rukou značně přestřelenému trhu s nemovitostmi v Praze.

Pro koho ty byty budou?

Bude naprosto v pořádku, pokud družstevní byty zaplní město lidmi, kteří budou pracovat ve veřejné správě. Policisté, lékaři, hasiči, učitelé, úředníci. Méně v pořádku bude, když byty nabídnou lidem, kteří pracují pro privátní sektor. A předpokládám, že úřednice za přepážkou banky spolu s elektrikářem spadají s velkým supěním právě do střední třídy, která nemá dost, aby si koupila byt za tržní ceny a přesto nespadají do skupiny žadatelů o sociální byt. Ti jsou pro chod města stejně potřební, jako lidé pracující ve veřejné službě. Těm se byt také nabídne?

Z logiky věci ano. Mělo by se. Jenže pak začne být potřebných ze střední třídy neúrekom. Aby se ekosystém města nezhroutil, jsou potřeba i prodavačky, řidiči, skladníci, řemeslníci, kuchaři,… zkrátka běžná povolání, která drží společnost v pohybu a která si osobuje soukromý sektor. Pro ty magistrát byty chystá také? Jistě ne, protože poptávka by mnohonásobně převýšila nabídku. Na několik stovek bytů, které magistrát svým programem podpoří, připadne tisíce, snad až desítky tisíc poptávek.

Co takhle to hodit na trh?

Výstavba družstevních bytů pod taktovkou magistrátu jen pro lidi, kteří pracují ve státním sektoru. U ostatních usilovat o to, aby o výstavbu nebo prodej stávajících bytů usilovaly soukromé společnosti. Potřebuješ zaměstnance? Tak se postarej o jejich bydlení, protože město prostě nemá tu sílu, aby utáhlo tolik, kolik ty potřebuješ. Samozřejmě bydlení důstojné, žádná ubytovna se sdílenou koupelnou. Pokud nebudeš nabízet k zaměstnání i byty, zvedneme ti citelně daně, protože bydlení takovému člověku musíme nabídnout my. Na komerční cenu bytu nemá. A my se o něj postarat musíme. A na to potřebujeme peníze. A peníze nám dáš ty, protože stavíme pro tvého zaměstnance, bez kterého se začne hroutit ekosystém města, ale i byznysplán společnosti.

Když město z potřeby nových bytů vynechá soukromý sektor, bude jen k smíchu. Soukromý sektor se snaží z trhu urvat co největší díl zisku, sociální aspekt života města je mu ukradený… nebo spadá pod marketingový sektor firmy, který prodává jen nátěr, dělá gesta, nejde do hloubky. Město se stará právě o sociální aspekt života, ale zároveň má jistou moc nad soukromým sektorem, který může regulovat, pokud je jeho chování společensky příliš asociální. A v jistém smyslu je nesmírně asociální drtivé vyhonění cen za bydlení v Praze, ale zároveň zvyšující se potřeba soukromých firem po zaměstnancích, tedy nepřímo i potřeba nových bytů k jejich ubytování. A otázka stojí jasně – proč má město řešit potřeby soukromých společností, když může popohnat ty samé společnosti, aby si své potřeby začaly naplňovat samy. Není jen zisk, do zisku se přeci musí investovat.

A není to tak dlouho, kdy se daly najít inzeráty na zaměstnání, jejichž součástí byla i nabídka firemního bytu. Narazit na takový inzerát teď? To je tak pro fanoušky fantasy literatury. Soukromé společnosti by se měly spolupodílet na sociální politice města podle toho, jak to město vytěžují. Přeci nejde, aby město dotovalo soukromý sektor výstavbou bytů, když ten se o to může postarat sám. Nebo alespoň se spoluúčastí.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace