Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pirát a soudruh se přeli, kdo je silnější. Premiér, nebo prezident? A kdo se koho víc bojí?

24.06.2019
Pirát a soudruh se přeli, kdo je silnější. Premiér, nebo prezident? A kdo se koho víc bojí?

Foto: ČT / repro

Popisek: Vojtěch Filip na Ivana Bartoše hledí s jistým znepokojením, naznačuje fotografie

V nedělních Otázkách Václava Moravce se utkali dva politici, symbolizující absurdnost současné politické scény. Šéf Pirátů Ivan Bartoš, coby představitel nové politické generace, debatoval s ostříleným soudruhem, předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Zatímco nejnovější politický subjekt ve sněmovně bojuje v opozici, komunisté, kteří měli ve volbách nejhorší výsledek ve své historii, drží u moci menšinovou vládu ANO a ČSSD a kladou si nové a nové podmínky.

Moravec zahájil vzájemný duel dotazem na personální výměny ve vládě a v této souvislosti se ptal, zda je Andrej Babiš slabý premiér, protože vládu de facto řídí prezident. S tímto názorem souhlasí Ivan Bartoš, podle něj je prezident rozhodně silnější než premiér. „Prezident Zeman velmi často hraje první housle a dovede si premiéra povodit, mně se to nelíbí,“ uvedl. Jak se dalo čekávat, Filip mu oponoval s tím, že Babiš není slabý premiér, ale Zeman je zkrátka zkušenější, protože je v politice déle. Když se ho Moravec dotázal, zda mu nevadí, že Zeman oddaluje výměnu ministra kultury, především z hlediska ústavních principů, odpověděl, že pokud prezident o výměně rozhodne během týdne, bude to v pořádku, ale později to by byl problém, měl by přijmout Staňkovu demisi a jmenovat nového ministra. „A jsem ochoten to prezidentovi říci rovnou,“ nechal se slyšet. Sám přitom ministra Staňka obhajuje, protože podle něj konečně napravuje hrůzy po předchozím ministrovi Hermannovi. Argumentoval přitom nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu. Na to Moravec namítl, že na základě nálezů NKÚ by museli skončit všichni.

Kdo se bojí víc?

V druhé části došlo na současné masové manifestace proti vládě. Ivan Bartoš se přiznal, že se na manifestaci půjde podívat: „Myslím že to je správný krok ve společnosti.“ Jak se dalo očekávat, Vojtěch Filip jeho postoj odmítl: „Mně na tom vadí, že tam je požadavek na odstoupení Marie Benešové. Já si jí vážím jako nezávislé osobnosti znalé práva. Mě spíš zaráží, že ty demonstrace podporují lidé, kteří se bojí, že ta nezávislost justice začne fungovat. A jmenoval například bývalého premiéra Mirka Topolánka, který se jedné z demonstrací zúčastnil.

Tento fakt ale vadí i Bartošovi, který se s Piráty jasně vymezuje proti řadě předchozích kontroverzních politiků (viz předvolební slogan ‘Pusťte nás na ně!‘). Filip se také divákům České televize snažil podsunout, že se na demonstracích dějí vulgárnosti, tím ale řadu z nich dopálil. Na Facebooku OVM se pohoršeně ptají, proč má na ČT tolik prostoru prolhaný agent Falmer, člen zločinecké strany.

Paradoxně došlo k nejostřejší diskusi mezi Moravcem a Filipem. Moderátor mu totiž připomněl, že Marie Benešová vystupovala proti oznamovateli korupce v kauze ROP Severozápad a hájila jednoho z obviněných aktérů.

Budou přece jenom předčasné volby?

Nakonec se OVM věnovaly dalšímu hlasování o nedůvěře vládě, k němuž má dojít příští týden. Podle Bartoše leží zodpovědnost na vítězi voleb, hnutí ANO, v jehož čele stojí trestně stíhaná osoba a celou věc by mohla vyřešit výměna na postu premiéra, což by akceptoval i prezident. Naznačil zároveň, že sociální demokraté nejsou, co se hlasování o nedůvěře vlády, jednotní.

Filip namítl, že opozice nemá připravenou žádnou lepší alternativu pro případ, že by padla vláda. Na otázku, zda jsou řešením předčasné volby, překvapivě připustil, že by o takové variantě určitě jednal, ale opozice tuto variantu nenabídla. Naopak prý ale zatím neuvažuje o podpoře KSČM v případě, že by se změnil koaliční partner ANO z ČSSD na SPD.

Vložil: Adéla Hofmanová