Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V rámci příští pětiletky si vytkněme za cíl umírat pouze ve všední dny. Týden Štěpána Chába

komentář 23.06.2019
V rámci příští pětiletky si vytkněme za cíl umírat pouze ve všední dny. Týden Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Funus teoreticky kdykoliv, ale umírat pouze ve všední dny

Výběr těch nejšťavnatějších zpráv z uplynulého týdne, které by neměly zůstat zapomenuté v záplavě informací i dezinformací, které nám sem Putin (a další mediální domy) naházel.

Rychlou železnici z Drážďan do Prahy má využívat i nákladní doprava, píše Ministerstvo dopravy k setkání našeho ministra Vladimíra Kremlíka a jeho protějšku v německém Sasku. U toho bych chtěl být. S ohledem k tomu, že trať má stát podle vyjádření SŽDC až v roce 2050, to musela být neskutečná sranda. „Tak co, Vláďo, kdy?“ „Když to nejde tak rychle, my tu měli komunisty. A nacisty. A Habsburky. A na Bílé hoře nám to nevyšlo a Husa nám spálili. A těžkou gramatiku máme. To nejde jen tak, my jsme historicky i běžně handicapovaní, berte na to ohled. Naše špičky říkaly, že trať bude. Tak bude. Někdy.“

Vědci v šoku

Tak vědci jsou prý v šoku, protože permafrost v Arktidě taje o 70 let dříve, než by měl. Vědci, koukám, v poslední době nevycházejí permanentně z údivu. Obdobně v šoku totiž byli při pohledu na Grónsko, protože tam naopak ledovec vzdor všem vědeckým předpovědím roste, netaje. A třeba takoví vědci z IPCC (Mezinárodní panel pro klimatické změny) se sekli ve svých předpovědích o celá tři staletí, když tvrdili, že himalájské ledovce roztají do roku 2035 (ne-li dříve) a teď se poopravili, že roztají vlastně do roku 2335. Měření podle uhlíkové stopy jako v Cimrmanovi, jen co je pavda. IPCC by se měl přejmenovat na Mezinárodní panel pro klimatické dezinformace.

Zrušme letadla

„Předpokládám, že v budoucnu budou oprávnění leteckých společností úzce spojena s pravidly udržitelnosti,” řekla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová na summitu v Jižní Koreji, kam, podle kontextu jejího vyjádření, nejspíš z Bruselu došla po svých. Předmětem její kritiky bylo nadužívání letadel pro cestování. My se z toho nadšení pro ekologii snad dohrabeme až do středověku. Bulcové by pro její kafrání stačil telemost. V ČT už ho umí, mohla by přijet na školení.

Hladoví vědci

Málo nebo vůbec financovaní vědci bijí na poplach. Podle nich se už 15 let nezměnil teplotní růst, který slibuje globální oteplování. Vědci si, ve svém volnu, předpokládejme, udělali tu škodu a vytvořili graf sledující vývoj jak měřených teplot a změn v troposféře, tak i vývoj hysterických předpovědí o brzké smrti na globální oteplení (viz obrázek). Zelené kuličky ukazují balonové měření v troposféře, modré čtverečky ukazují satelitní měření. Ten epileptický záchvat čar nad nimi, to jsou předpovědi dobře placených hysteriků. Podle nich už dost přesluhujeme. Všiměte si v grafu období od roku 1975 do roku 1985, to zažívala boom hypotéza o nastupující době ledové. Teď už všichni konzistentně (i s Gretou) tvrdí, že se upečeme.

Znárodňování po kapitalisticku

A teď Německo, však je to Rolls-Royce Evropy. V Berlíně na Carl Marx Strasse...ééé… ve čtvrti Steglitz-Zehlendorf město vyvlastnilo dočasně činžák. Opraví jej, nastěhuje do něj nájemníky a pak dům zase vrátí do rukou nepřítele… chci říct majitele. S tím, že po něm zpětně bude chtít zaplatit za renovaci. Nádherné prolomení vlastnického práva, které by mělo být svaté. No, není. Kupředu levá, zpátky ni krok, zní zase krajinou neutěšeně. Důsledky vyššího dobra jsou vždycky ozlomkrk.

Šetříme se Smrťákem

Ekonomika vzkvétá, nezaměstnanost je téměř nulová, všichni se máme jako prasata v žitě. Navzdory realitě to tvrdí statistiky a Babišova marketingová agentura ANO, LŽEME DÁL. Situace došla až tak daleko, že probublávají informace o tom, že bychom neměli umírat v sobotu, protože umřít v sobotu vyjde dráž. V odkazu se dozvíte, že nemocniční výdaje v sobotu jsou prostě nejvyšší. A násobit výdaje za funus sobotním příplatkem? To je pro blázny a vrchních deset tisíc. Takže, v rámci příští pětiletky si vytkněme za cíl umírat pouze ve všední dny, přinejhorším v neděli.

Chesterton napsal, že náboženstvím budoucnosti bude humor. No, křesťané to očividně nepobírají, protože se v USA sešlo několik tisíc podpisů, které vyzývají k tomu, aby byl zrušený seriál Dobrá znamení (tedy Good Omen). Seriál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Terryho Pratchetta, který byl ve světě známý jako tvůrce humorné fantasy. A je to psina. Démon a anděl, kteří se snaží zhatit plány svých nadřízených na armagedon, protože žít na zemi je... prostě fajn. A ne, pod výzvu se nepodepisovali humoristé, ale křesťané. Kristus by brečel.

A na závěr citát od Pepy Vojtka z Kabátů, kde komentoval účast vlastní kapely na soutěži Eurovision: „Zjistili jsme, že jsme tam snad jediná heterosexuální rocková skupina. Taky jsme skončili poslední." A tak to na tom světě je.

 

Vložil: Štěpán Cháb