Tak kdo je tady manipulátor? My nejsme žádní presstituti. Komentář Adély Hofmanové
komentář
23.06.2019
Foto: Pixabay
Popisek: Média v krizi... nebo konzumenti médií v krizi
Užitečný souboj mezi šéfredaktorkou Krajských listů Annou Vančovou a čtenářem Jiřím Halíkem je přesně tím, co by měla nezávislá a necenzurovaná média zprostředkovávat. Pan Halík se snaží našemu serveru oponovat pohledem z druhé strany a některými fakty. Jenže, v řadě případů nás napadá neprávem, a tak si dovolím na jeho názory rovněž zareagovat.
Začněme dotacemi a nezpochybnitelným faktem! Krajské listy.cz (KL) jako jedny z mála informují o problematice evropských dotací z mnoha úhlů pohledu. Stačí si do našeho vyhledávače zadat heslo ´eurodotace´ a objeví se celá řada článků na toto téma. Z nich je patrné, jak značnou pozornost jsme například věnovali největšímu dotačnímu skandálu u nás, kauze ROP Severozápad, v níž jsou trestně stíhání politici napříč stranami, především však z ČSSD a KSČM. Avšak nikdo z nich si nedovolil útočit na Evropskou komisi jako Andrej Babiš, naopak, většina z nich rezignovala na své posty, nebo z nich byly rychle odstraněni. Jedním z příkladů je osud bývalého, v době své funkce mimořádně populárního starosty Chebu Petra Navrátila.
Zdegenerované dotace
Pravidelně také s kolegou Štěpánem Chábem kritizujeme fakt, že evropské dotace tak zdegenerovaly, že chudí dotují bohaté. To, že se Kl pravidelně věnují kauzám Andreje Babiše, vyplývá především ze skutečnosti, že se jedná o českého premiéra. Ano, jak právě případ ROPu Severozápad dokazuje, dotačních machinací se dopustila celá řada politiků, nicméně, nikdo z nich nebyl premiérem naší země. Pokud je pan Halík přesvědčen a má dokonce k dispozici nějaké indicie, že se někteří další vysoce postavení politici, například Karel Schwarzenberg, dopustili dotačních podvodů, je dokonce jeho povinností podat trestní oznámení. Může tak učinit i anonymně, případně nám zaslat konkrétní indicie a my to zařídíme.
Presstituté? Opravdu?
Zásadně se ohrazuji proti nařčení pana Halíka, že novináři jsou presstituté. Naopak, až na výjimky patří k nejstatečnějším lidem v naší zemi a kvůli své práci čelí dnes a denně útokům (viz aktuální otřesná kauza redaktorky Českého rozhlasu a výzvy příznivců SPD, aby byla znásilněná). Významná investigativní novinářka Sabina Slonková se měla před časem stát obětí atentátu, který na ni zosnoval vysoký státní úředník. To, že se čtenář KL Halík ironicky ptá Anny Vančové, zda je novinářka nebo manipulátorka, je urážka její dlouholeté práce. Každý soudný čtenář KL se může dnes a denně přesvědčit, že s nikým nemanipuluje, ale dává prostor k svobodnému vyjadřování seriózních názorů. A k nim patří i její legitimní výzva, že by měl prezident vypsat předčasné volby.
Stačí tři a půl procenta
Naopak, manipulací zavání jeho útoky na údajné současné podle něj ´křiklouny´, účastníky masových demonstrací proti Andreji Babišovi, s tím, že jediné možné řešení současné jsou volby. Znovu připomínám, že díky demonstracím byl u nás svržen v listopadu 1989 komunistický režim. A kvůli svobodným volbám byl naopak v roce 1948 nastolen! Masové demonstrace zase loni přispěly k pádu vlády na Slovensku.
Nemluvě o tom, že v Česku vládne menšinová (!) vláda jen díky skandální podpoře komunistů, v čele s člověkem, podezřelým ze spolupráce s StB. Nelze se divit, že v roce 30. výročí porážky komunistického režimu, se to mnoha lidem nelíbí. A mají právo se proti tomu ozvat. Tím spíše, že podle posledních výzkumů by drtivá většina občanů České republiky Andreje Babiše a jeho hnutí nevolila a především, že mu nevěří. A k těm procentům, která podle pana Halíka představují oni křiklouni, ještě jeden důležitý fakt. Podle výzkumů vědců z Harvardu mohou změnit vládu pouhá 3,5 procenta pokojně (!) demonstrujících lidí z celkového počtu obyvatel té či oné země. Tak uvidíme, zda se to potvrdí.
Vložil: Adéla Hofmanová