Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo odvolal Drtinovou z Událostí a komentářů? Odbory tvrdí, že pokořený ministr Balvín

10.08.2013
Kdo odvolal Drtinovou z Událostí a komentářů? Odbory tvrdí, že pokořený ministr Balvín

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Daniela Drtinová, výrazná tvář Událostí a komentářů na ČT 24

Moderátorka České televize Daniela Drtinová končí v Událostech, komentářích. Vůči jejímu odvolání důrazně protestuje Výkonný výbor Nezávislé odborové organizace České televize (VVNOO) v Praze. Důvody upřesňuje v tiskové zprávě, kterou mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Výkonný výbor NOO tvrdí, že odvolání divácky oblíbené moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události, komentáře je nezdůvodněné a vše prý nasvědčuje tomu, že by ze strany ČT mohlo jít o splnění politické zakázky. Její rychlé přeřazení bez předchozí diskuse považuje VVNOO za značně nelogické.

Výkonný výbor upozorňuje, že rozhovory vedené Drtinovou byly v minulosti mnohokrát terčem kritiky respondentů, zejména z politické sféry, naposledy prý vyjádřil svou nespokojenost současný ministr kultury Jiří Balvín, když moderátorka trvala na jasném vysvětlení motivů odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana.

„Po značně nepřesvědčivém výkonu v pořadu Události komentáře moderovaném právě Danielou Drtinovou byl Jiří Balvín přinucen své rozhodnutí revokovat a Jana Buriana vrátit zpět do čela první scény. Jedná se pouze o jeden z příkladů, kdy si politik stěžoval na vedení rozhovoru. Časová souslednost s nynějším stažením moderátorky z prestižního pořadu proti její vůli a bez jakékoli diskuse s celým tvůrčím týmem tak nelze považovat za náhodu," píše se v tiskové zprávě VVNOO.

Podezření z politické objednávky

Své výhrady sdělili zástupci výboru osobně generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi a vyzvali ho, aby odvolání moderátorky přehodnotil. Jedině tak prý může vyvrátit podezření, že jednal na politickou objednávku, čímž by byl fakticky popřen smysl televize veřejné služby nezávislé na politické moci.

Nicméně vedení České televize tuto změnu představilo v rámci dalších plánovaných úprav. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal pro server Lidovky.cz uvedl, že ideální by bylo, kdyby Drtinová dostala vlastní pořad, například by se mohla stát výhradní moderátorkou pořadu Interview ČT24. „Vzniklo by pak Interview Daniely Drtinové. Chápu nicméně, že takový formát by byl náročný z hlediska časového i hledisek jiných. Tato otázka tak zatím zůstává otevřená," dodal Šámal.

Celé prohlášení televizních odborů:

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 9. srpna 2013

Výkonný výbor Nezávislé odborové organizace České televize v Praze důrazně protestuje proti náhlému a nezdůvodněnému odvolání moderátorky Daniely Drtinové z pořadu Události komentáře, neboť vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít ze strany ČT o splnění politické zakázky.

1) Události komentáře jsou vedením ČT vnímány jako „vlajková loď“ ČT24. Generální ředitel ČT Petr Dvořák je v tisku opakovaně označil za hlavní pořad ČT24 a jmenovitě Danielu Drtinovou za jednoho ze dvou nejlepších moderátorů stanice. To je ostatně v souladu i s průzkumy názorů diváků. Proto není pochopitelné náhlé a nezdůvodněné odvolání moderátorky, která je tváří pořadu mnoho let, a jejíž příprava a výkony na obrazovce byly nejen editorským týmem, ale i vedením zpravodajství ČT vždy velice kladně hodnoceny. Její rychlé přeřazení bez seriózní diskuse je z tohoto hlediska značně nelogické.

2) Rozhovory vedené Danielou Drtinovou v pořadu Události komentáře však byly v minulosti mnohokrát terčem kritiky respondentů, zejména z politické sféry.

3) Naposledy vyjádřil značnou nespokojenost s vedením rozhovoru současný ministr kultury Jiří Balvín, když moderátorka trvala na jasném vysvětlení motivů odvolání ředitele Národního divadla Jana Buriana. Po značně nepřesvědčivém výkonu v pořadu Události komentáře moderovaném právě Danielou Drtinovou byl Jiří Balvín přinucen své rozhodnutí revokovat a Jana Buriana vrátit zpět do čela první scény. Jedná se pouze o jeden z příkladů, kdy si politik stěžoval na vedení rozhovoru. Časová souslednost s nynějším stažením moderátorky z prestižního pořadu proti její vůli a bez jakékoli diskuse s celým tvůrčím týmem tak nelze považovat za náhodu.

Zástupci Výkonného výboru NOO ČT v Praze své výhrady sdělili osobně generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi a vyzvali ho, aby odvolání Daniely Drtinové z Událostí komentářů přehodnotil. Jedině tak může vyvrátit důvodné podezření, že jedná na politickou objednávku a tím fakticky popírá smysl televize veřejné služby ze zákona nezávislé na politické moci.

Podle vedení televizních odborů je zároveň nezbytné opět zahájit vážnou debatu na téma nestranného a vyváženého zpravodajství bez ohledu na to, kdo momentálně sedí na Hradě, v parlamentu či ve Strakově akademii. Vedení ČT musí bezpodmínečně umět čelit politickým tlakům a v tom má plnou podporu Nezávislé odborové organizace. V ČT totiž nejde prioritně o místa pro konkrétní osoby, ale o základní princip nezávislosti a nestrannosti, na kterém televize veřejné služby stojí, který jsme vždy hájili a který by, dle našeho hlubokého přesvědčení, mohl být opět v ohrožení.

Za VV NOO ČT v Praze
Antonín Dekoj v.r.
předseda NOO

adr, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace