Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opravdu zazářila jenom jednou. Na rozdíl od slavné tetičky pak neměla šanci těžkou havárii přežít. Tajnosti slavných

21.06.2019
Opravdu zazářila jenom jednou. Na rozdíl od slavné tetičky pak neměla šanci těžkou havárii přežít. Tajnosti slavných

Autor: youtube.com

Popisek: Eva Čeřovská v komedii Holky z porcelánu

Po hubaté Věrce z nesmrtelné komedie Holky z porcelánu jakoby se slehla zem. Kam zmizela půvabná neteř legendární šansoniérky Judity Čeřovské?

Skutečně pocházela z rodiny, do níž se přivdala nezapomenutelná zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská, a oběma se jim staly osudnými těžké autohavárie. Tu první v roce 1959 Judita přežila, i když měla rozdrcenou pánev, utrženou ledvinu a hrozila jí amputace. Při druhé, k níž došlo o sedmnáct let později, její neteř Eva takové štěstí neměla. Za volantem tehdy seděl její kolega z divadla Jan Zajíc. Na jedné z nechvalně proslulých křižovatek u Hradce Králové, která dnes již neexistuje, nedal přednost náklaďáku. Evin přítel při nárazu vylétl z vozu a byl na místě mrtvý, mladou herečku převezla sanitka ve velmi vážném stavu do nemocnice.

Hradecká Ofélie

Temperamentní holčička, kterou si diváci vybaví především jako vtipnou, ráznou a hlavně vdavekchtivou Věrku z nestárnoucí komedie Juraje Herze Holky z porcelánu, se narodila 20. října 1952 v Praze. Po herectví pošilhávala již od útlého dětství a cílevědomě se na vysněnou kariéru připravovala v různých dramatických kroužcích. Když k tomu přičteme i vrozený talent, nebylo divu, že přijímačky na pražskou DAMU zvládla levou zadní a byla přijata hned na první pokus. Poté co v roce 1975 absolvovala, získala okamžitě první a jediné angažmá v  Divadle Vítězného února v Hradci Králové, dnešním Klicperově divadle. Díky svému temperamentu, krásnému hlasu, ženskosti a perfektní postavě se stala ideální představitelkou krásných a duchaplných dívek a hradečtí diváci mohli její výkony obdivovat v řadě úspěšných představení. Mimo jiné si zahrála i Ofélii v Hamletovi či Aničku v Počestných paních windsorských.

První film se ztratil

Před kamerou stanula poprvé v roce 1973 v povídkovém filmu Maturita za školou, jehož součástí měla být původně i povídka Pytagorejci. Jenže byla ve fázi dvoupásu shledána při schvalování příliš dlouhou a také se výrazně groteskním pojetím údajně nehodila k ostatním třem. Proto bylo rozhodnuto, že bude zařazena do dalších povídek s názvem Profesoři za školou. Nakonec ale nebyla do distribuce uvedena vůbec. Filmové materiály jsou považovány za ztracené a v Národním filmovém archivu se dochovaly pouze fotografie. Proto můžeme za Evin opravdový filmový debut považovat až dětský film režiséra Jaromíra Dvořáčka Adam a Otka ze stejného roku, v němž ztvárnila postavu prodavačky.

Konečně opravdová role

V následujícím roce už se jí dařilo mnohem lépe. Zahrála si Boženu v psychologickém příběhu režiséra Jaromíra Borka Kvočny a král, natočeném podle úspěšného románu Karla Štorkána. Mimo jiné na tomto projektu tenkrát vydělalo i malebné severočeské městečko Česká Kamenice. Některé scény byly totiž natáčeny na tamním koupališti, jež se díky tomu dočkalo výrazné změny – stařičké kabiny, které jen zázrakem přežívaly ještě z doby první republiky, byly kvůli natáčení nahrazeny zbrusu moderními náhradnicemi. Před kamerou se mihla i řada komparzistů, naverbovaných z řad místní mládeže, takže není divu, že když film konečně dorazil i do tamního kina, jeho sál doslova praskal ve švech.

Nepovedená agitka

V témže roce si Eva zahrála i kadeřnici Ivanku v psychologickém dramatu režiséra Jaroslava Balíka V každém pokoji žena, příběhu z jednoho Ženského domova ve staropražské ulici, natočeném podle scénáře Jana Otčenáška. A také Věrku, neteř manželky druhého ‘dělnického‘ prezidenta Antonína Zápotockého, v historickém dramatu režiséra Antonína Kachlíka Dvacátý devátý. Podle scénáře Jaroslava Matějky se tehdy zrodila politická agitka, líčící okolnosti zvolení Klementa Gottwalda do čela Komunistické strany Československa v roce 1929. Záměr tvůrců ale nevyšel, u diváků míjel účinkem, a naopak nechtěně vzbuzoval spíš komický efekt.

Věrka na ještěrce

Právě rok 1974 se stal pro Evu v její krátké kariéře nejdůležitějším, protože jí nadělil roli, v níž se zapsala do povědomí českých diváků. Kdo by neznal ráznou, temperamentní a ukecanou skladnici Věrku, která jako jediná ze zaměstnankyň brázdí sklad jedné severočeské porcelánky na ještěrce a vlastně nemyslí na nic jiného než na blížící se svatbu. Jejího ženicha, chlapáckého řidiče náklaďáku Stáňu, si hrál Jiří Krampol a šuškalo se, že to mezi nimi jiskřilo nejen před kamerou. Po těchto úspěších si Eva stihla zahrát už jenom v jedné televizní inscenaci a dvou filmových projektech, protože měla kvůli mimopražskému angažmá na filmovou práci málo času. Ztvárnila stavařku Ivanu v psychologickém snímku Štěpána Skalského Hřiště a naposledy Marušku v povídce Silvestr 1948 z dramatického povídkového filmu Boty plné vody.

Nelítostný osud

Pak už osud tvrdě zasáhl na křižovatce u Hradce Králové. Při autohavárii byla Eva Čeřovská těžce zraněná a v bezvědomí. Nikdy se už neprobrala a po třech měsících v kómatu zemřela 18. srpna 1976, pouhé dva měsíce před svými čtyřiadvacátými narozeninami. Některé prameny ale uvádějí, že zemřela o týden dřív. Přestože její skromná filmografie čítá pouhých osm titulů, do dějin české kinematografie se zapsala natrvalo. A pro diváky navždy zůstane temperamentní Věrkou z Holek z porcelánu.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace