Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolem prostituce se napsala spousta blbostí, tady není holka, kterou by to nebavilo... Na vlastní kůži v nevěstinci

23.06.2019
Kolem prostituce se napsala spousta blbostí, tady není holka, kterou by to nebavilo... Na vlastní kůži v nevěstinci

Foto: Ivan Břešťák

Popisek: Je to tu trochu jak ve vlakovém kupé

REPORTÁŽ FOTO Přesněji, v Showpark Marketu, který sídlí v pražské Holešovické tržnici… Nejdříve si koupíte lístek. Pak projdete otočným turniketem. A… jste na místě, které silně připomíná chodbičku ve vlaku s řadou kupé. Ovšem průvodčí v typické uniformě byste hledali marně. I když, na výslovné přání by se uniforma i s píšťalkou určitě našla.

Říkají si ´výkonné umělkyně´, ale jsou to ženy, které se živí tím, že nabízejí svá těla. Prostitutky. Pravda ovšem je, že čím déle se člověk dívá kolem sebe, tím méně se mu chce používat to slovo, které chtě nechtě nese příchuť něčeho, čím by přeci měla slušná společnost opovrhovat. Na opovrženíhodné prostředí je tady ovšem celkem slušně narváno a s přibývajícím nočním časem zájem o jednotlivá kupé rozhodně neupadá. Stačí odevzdat ´vstupenku´ a jízda začíná.

 

Někdejší pražský primátor prý měl za to, že když poskytne místo pro ´bordel´ (pozemek, na němž nevěstinec stojí, i samotná budova patří magistrátu), dostane prostituci z ulic. Inu, to byla taková porevoluční naivita, foto Ivan Břešťák

Za neskutečný prachy

„Prostě jdeme na dračku,“ usmívá se sympatická drobná blondýnka Simona (ve skutečnosti se zřejmě jmenuje jinak), která mi důvěrně pošeptá, že jí bude příští rok 40. Nevypadá na to ani náhodou. 

„Je kolem toho napsáno spousta blbostí. Tady nenajdeš holku, kterou by to svým způsobem nebavilo. Všechny to děláme pro peníze, o jakých se většině společnosti ani nesnilo, to je jasný, ale stejně. Holky, který to dělají z donucení, najdeš na ulici s nějakým prasetem za zády. To jsou bohužel prostitutky. Já jsem umělkyně. A piš si, že výkonná,“ rozesměje se Simona. 

Pro každého to není 

Je to opravdu market, nebo chcete-li tržiště se vším všudy. Trhovkyně, které si jednotlivé ´stánky´ v podobě malých kupé s velkou postelí a sociálním zařízením pronajímají, zavírají kolem šesté hodiny ráno. Dopoledne nastupuje údržba. České dráhy a další dopravci, ať jsme spravedliví, by mohli očistu kupé tiše závidět. Kolem desáté se začínají trousit první ´umělkyně´. 

„Čau. Ako sa máš,“ zaševelí mimořádně sympatická brunetka s krátkým sestřihem, oděná v bílém župánku, když si jde na bar (mohlo by se mu říkat nástupiště) objednat kávu. Na několik příjemných okamžiků podlehnu snadno dojmu, že nejde o profesionální zájem. 

Přinejhorším půjdeme jinam

Nechá si říkat Andrea a je příjemná, i když přiznám, že vládnu výhradně novinářským nástrojem, jehož název si určitě domyslíte. Rozhovor s ní domluvený nebyl a její přímou řeč rovnou překládám. 

„Chlapi chodí různí. Někdo si přijde vlastně jenom pokecat. Ne každej chlap to dá. Pak je i sorta těch, kteří si přijdou léčit svoje mindráky. Ale na to máme alarm a když na to přijde, tak jsou v pokoji ve vteřině kluci, kteří pánovi ego ani nic jiného rozhodně nepozvednou,“ říká nepřenosným způsobem Andrea, která na moji otázku, co by dělala, když by se Showpark zavřel, odpovídá se zřejmě vrozenou lehkostí. První a poslední větu nepřekládám. 

Pro představu... Foto Ivan Břešťák

„Hej, počula som o tom. Podle mě je to blbost. Tady to funguje a nikomu to nepřekáží. Ale přinejhorším půjdeme jinam. Pár holek říkalo, že jsou v okolí byty, které se dají koupit, nebo se přestěhuje celý podnik. Kurvy byly, jsou a budou. My sa za to na rozdiel od iných nehambíme.“ 

Koukal chtěl dostat prostituci z ulice 

Ano. Showpark by měl opustit prostory proslulé Holešovické tržnice, kterou chce část nového vedení pražského magistrátu přeměnit na blíže nespecifikované kulturní centrum. Co bude s přibližně třemi stovkami ´výkonných umělkyň´ a roční návštěvou kolem 160 tisíc klientů, nikoho z politiků zatím moc nezajímá. V polovině devadesátých let minulého století to byl přitom pražský primátor Jan Koukal, který právě Holešovickou tržnici pro tento podnik vyčlenil, aby dostal prostituci z ulic metropole. 

„Byla to doba, na kterou se dnes často a snadno nadává. Ale řada věcí se tehdy dělala rozumně. Za podpory města jsme se začali systematicky starat o narkomany, prostitutkám se dal prostor pro relativně bezpečnou činnost. Nebyla to mediálně populární opatření, ale vydělala na tom ve finále celá společnost. To si dovolím na základě své letité praxe říct naprosto otevřeně,“ říká odborník na závislosti a jeden ze zakladatelů center -IN PhDr. Ivan Douda. 

Pekný zadok slečny Andrei, foto Ivan Břešťák

Iba zadok 

Můžu si vás vyfotit? „Iba zadok“, odpovídá s úsměvem Andrea, která se jde na fotku podle svých slov připravit. Jinak je pořizování fotografií v areálu zakázáno. K dispozici je ovšem celkem slušná zásoba oficiálních momentek, ze kterých si lze udělat částečný obrázek o atmosféře marketu, který nabízí zábavu, jež není pro každého.  

 

Vložil: Ivan Břešťák