Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smutná konfrontace mezi českým prezidentem a novou slovenskou hlavou státu. Komentář Adély Hofmanové

komentář 21.06.2019
Smutná konfrontace mezi českým prezidentem a novou slovenskou hlavou státu. Komentář Adély Hofmanové

Autor: Facebook

Popisek: Zuzana Čaputová a Miloš Zeman a ochranka

Již dopředu bylo jasné, že při první oficiální návštěvě nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové bude český prezident vystaven velmi nepříjemné konfrontaci. Zatímco první žena v čele Slovenska je na vrcholu svých sil, je půvabná a kultivovaná, Miloš Zeman má bohužel nejlepší léta za sebou. To poslední, co by mu mohl rozumný člověk vytýkat, je jeho špatný zdravotní stav. Ba naopak, je skutečně obdivuhodné, co vše ještě zvládne. Leckdy však jde o příliš smutnou přehlídku nemohoucnosti, přesto prezidentovo okolí nedělá nic, aby se ji snažilo všemi možnými prostředky eliminovat.

A někdy to vypadá, že to snad hlavě státu jeho spolupracovníci dělají naschvál. Prezident se poměrně dost často objevuje v nápadně nesedícím, příliš velkém obleku, mívá nakřivo kravatu či špatně zapnuté sako. Bohužel to byl i případ slavnostní přehlídky na Pražském hradě. Zatímco ztepilá a elegantní slovenská prezidentka hrdě kráčela po červeném koberci a ohleduplně se svým protějškem udržovala krok, český prezident tento akt absolvoval s vypětím všech sil. Jeho vratká chůze vzbuzovala obavy, aby každou chvíli neupadl a coby hostitel tak přivedl svoji návštěvu do velmi těžké situace. Sama Čaputová si nemohla být jistá tím, co se stane. Záběry, které přinesla jak Česká televize, tak bulvární média, jsou opravdu děsivé. Dokumentují nervozitu plaché dámy v zelených šatech a vyčerpaného, podivně se tvářícího muže po jejím boku. 

Lhostejnost okolí

Nejhorší je ovšem lhostejnost okolí. Všechny „podržtašky“ v okolí prezidenta se tváří netečně a lhostejně. Nejenže žádný poradce nedohlédl na to, aby byl prezidentův outfit v pořádku, ale nikdo dosud Miloše Zemana nedokázal přesvědčit, aby se s ohledem na svoji diagnózu, která mu fatálně komplikuje chůzi i stání, raději spoléhal na vozík. Je to o to nepochopitelnější, že mezi idoly českého prezidenta patřil slavný britský státník Winston Churchill. Také on doplatil na svoji rozmařilou zálibu v kouření a alkoholu a mozková mrtvice ho upoutala na invalidní vozík. V dnešní době, kdy různě postižení lidé, odkázáni na tuto pomůcku, nejen pracují, ale také třeba sportují, hrají divadlo, či vykonávají mnoho jiných aktivit, by tak český prezident mohl takto postiženým vzkázat, že na vozíku je možné důstojně vykonávat i nejvyšší státní funkci.

 

Špatné kroky

Stejně tak prezidentovo okolí nedokázalo Miloše Zemana přesvědčit, aby si odpustil svoje obvyklé útoky. Zatímco Zuzana Čaputová velkoryse toleruje, že v prezidentské volbě podpořil její soupeře a taktně o něm hovoří při každé možné příležitosti, on se opět nedokázal ovládnout a nešetřil jízlivými poznámkami.

 

Vzhledem k indispozici českého prezidenta není od věci připomenout, že jeho funkce je především reprezentativní, přesto je výčet jeho „faux paux“ (v překladu mimochodem špatných kroků), již neúnosný. Při vědomí toho, kdo nás nyní ve světě zastupuje, a nejde jen o prezidenta, ale také premiéra, podezřelého z poškozování finančních zájmů EU a dotačních podvodů, musí být alespoň určité části národa stydno. A to, že tomu tak v mnoha případech je, dokazují názory veřejnosti. Při čtení krutě drsných reakcí, týkajících se prvního setkání Miloše Zemana se Zuzanou Čaputovou, je jasné, co si valná část Čechů myslí. Vůbec nejvíce dávají najevo, že Slovákům závidí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace