Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Halík: Samé emoce, žádná objektivita, paní A.V. Jste novinářka, nebo manipulátorka? Vaše dopisy

21.06.2019
Jiří Halík: Samé emoce, žádná objektivita, paní A.V. Jste novinářka, nebo manipulátorka? Vaše dopisy

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kolik lidí demonstrovalo proti Babišovi na Václaváku? Řeknu vám to cimrmanovsky přesně. Mezi 70 tisíci (policejní odhad) a 120 tisíci (odhad pořádajícího ´Milionu chvilek´)

Ještě se můj Zápisníček neohřál na stránkách ani půl dne a již jsem dostala odpověď, ne dopis, mail. Od pana Jiřího Halíka, stavaře v penzi (ročník 1952), jak se ukázalo. Pan Halík se mnou nesouhlasí. Což je v pořádku. Rozebírá jednotlivé citace a uvádí vlastní argumenty. Což je skvělé! Tak pojďme na to. „Dobrý den paní Vančová. K vašemu článku ´Pane prezidente, vypište předčasné volby. Je to jediné čisté řešení. Zápisníček A.V.´“ Takto stručně pan Halík začíná. A obsáhle pokračuje… Moji odpověď byste našli za normálních okolností na konci článku. Jenže to by mohl vzniknout zmatek, vzhledem k šíři páně Halíkových témat, na co vlastně odpovídám, protože pan Halík rozebral můj Zápisníček na atomy. Proto odpověď vkládám vždy za jednotlivé argumenty pana Halíka. Mezititulky jsou redakční, jak se hezky píše, čili moje 😊.

Citace: „Jsem velký příznivec demokracie.“

Dotace, dotace, dotace…

„…..Takže se snad shodneme, že rovné volební právo (které zahrnuje i právo nevolit) je jediným možným řešením. To jsou prostě a jednoduše pravidla hry. Když je nebudeme ctít, ocitneme se v situaci hráčů na hřišti, kde zároveň probíhá zápas ve fotbale i vybíjené, rozhodčí píská tenis a výsledkem je chaos. Z čehož plyne, že ctím a ctíti budu fakt, že o složení parlamentu jako nejvyšší zákonodárné moci, z níž pak plyne moc výkonná, vláda, rozhodují volby. A jsme konečně tam, kde je ´zakopán jezevčík´, abych parafrázovala román Pavla Kohouta. To, co tady píši, teď slouží jako hlavní argument Babišovi, který přes statisíce lidí na náměstích říká jediné: „Neodstoupím, vyhrál jsem volby.“ 

Malér s dotacemi – pokud byste byla a hlavně chtěla být objektivní, tak napíšete, že dotace jsou zvěrstvo, což je fakt. EU si tím kupuje poslušnost.

O dotace někdo žádá a někdo ty žádosti PROVĚŘUJE, VYHODNOCUJE A ROZDĚLUJE!

Proč se nezabýváte i střetem zájmů Jurečky z KDUČSL, Řebíčka za ODS, Schwarzenberga – jak to bylo s Becherovkou, Ministerstvo financí prominulo šéfovi diplomacie Karlu Schwarzenbergovi chyby ve využívání dotací při obnově jeho rybníků. Stalo se to za vlády Mirka Topolánka, kdy úřad vedl dnešní Schwarzenbergův stranický kolega Miroslav Kalousek. Podle jeho resortu ministr téměř pětimilionovou dotaci nezneužil, proto ji nemusel vracet. Najdete ZDE.

To je tedy argument!

Kdo tedy nese hlavní vinu?

Dovolím si dát příměr, který bude ´kulhat´, jako každý příměr. Rodiče vychovávají svoje děti a buď je vychovají dobře, nebo špatně. Je to zásluha těch dětí, nebo rodičů? Kdo nese za výchovu odpovědnost – rodiče.

Takže jak to vidím já, a jsem objektivní, anebo ne? No, snažím se ze všech sil, ale zda se mi to daří? To sama nemohu říci. Jedno vím. Každý článek, hned jak ho napíšu, si vzápětí sama zpochybním, protože… Všechno souvisí se vším, obzvláště jedno s druhým. Což je přesně tento případ – ty zpropadené dotace. Ještě než se k nim dostanu, vyjádřím se ke své ´objektivitě´. Jasně, nejsem žádný génius, ani geniální prognostik, politologii ani ekonomii jsem nestudovala, jen do ní celoživotně fušuju. S nadšením. Baví mě to. Jediné, co mám přitom k dispozici, je můj selský rozum, židovský frňák a dlouholeté zkušenosti. A docela chápu, když někdo namítne, že je to slabé jak čaj. Mám ale jednu obrovskou výhodu. Protože Krajské listy.cz jsou moje, fakt si můžu psát, co chci – ani cenzura, ani autocenzura zde nehraje roli. Ta výhoda je též v tom, že mi žádný editor neříká, s tímhle jdi do p*dele a sežeň názor kvalifikovaného, študovaného a prestižního ekonoma a politologa. A nemusím si platit honorář 😊.

A teď to hlavní, dotace. Ano, máte naprostou pravdu, dotace v českém provedení jsou čiré zlo. Proč jsem to nenapsala? Protože by to nebyl komentář na dvě stránky, ale kniha. Plus ten komentář byl o něčem jiném. Lišíme se jen v tom, že já si nemyslím, že by je EU zřídila proto, aby si tím koupila poslušnost – pochopím ale, když namítnete, že jsem naivka, věřící vždy v to lepší, dokud se nezvratně nepřesvědčí o opaku. Což fakt jsem. Blondýna k tomu.

Na dotacích mi vadí, že křiví obchod. Že systém, kterým se přidělují, je tak komplikovaný, až nejen dovoluje, on dokonce direktně nabádá ke zneužívání. Já jen nevím, zda toto pochází z EU, či zda to není naše vlastní ´práce´, ryze česká. A ano, Babiš není zdaleka sám, kdo toho využil / zneužil. Jen je jaksi… premiér, což na něj klade o dost vyšší nároky. Mám dokonce dojem, že těch ´čistých´ dotací, využitých tak, jak bylo záměrem, na podporu skutečně drobného podnikání, ekologického zemědělství apod., je naprostá menšina. Záměrně píši, mám dojem. A píši to v komentáři. Protože novinářská etika praví, že ve zpravodajském článku se na dojmy nehraje. Tam se hraje na tvrdá, podložená fakta. A ta nemám.

A protože Krajské listy.cz jsou moje, jsou relativně chudý web, byť v černých číslech, což je dáno tím, že má nízké náklady, nemám na to, abych si ta fakta opatřovala. Což bych ráda. Moc ráda. Třeba jednou, časem… Proč? Easy. Kvalitní zpravodajský článek, podložený oněmi tvrdými fakty, je prostě drahý; jen si vezměte ty dotace. To by chtělo prostudovat všechna právní ustanovení, co se jich týkají, nevynechat ministerské směrnice, a to na dvou úrovních – naší české a unijní evropské. Haldy surového materiálu, psaného navíc nesrozumitelným úředním ptydepe. Takový článek za pár stovek nepořídíte. Pokud bych si ho mohla dovolit, velmi by mne zajímalo, zda (jak píšete dále) Babiš v kauze Čapí hnízdo opravdu porušil i literu zákona, nejen jeho ducha…       

 

´Čápák´, čeští ubožáci, presstituti a kolaboranti

Čapí hnízdo – v řešení, jestli bude vinen, tak ať ho odsoudí, ale zatím platí presumpce neviny. Loutkovodičům demokratického bloku vyschl státní „cecík“ a tak řvou.

Zpráva - předběžná- EU, byla údajně tajná. A hele, ještě ani neuschnul inkoust z tiskárny a presstituté a političtí ubožáci měli hody. Zpráva byla na základě udání, což je fakt, takže postupovala na základě informací a nějakého auditu, který lze ohnout, jako zákon.

Já si počkám, jako vždy na konečnou verzi. Dělám to tak u všech politiků, napříč politickým spektrem.

Proč se nezabýváte tím, jací jsme ubožáci, kteří si neumí svoje problémy vyřešit doma? Jako vždy voláme na pomoc cizáky. Spousta lidí nezná naše dějiny a proto jsou nepoučitelní. Kolaboranti. 

Vy píšete, že jste demokrat a přitom chcete vypsat předčasné volby, protože na Václaváku bylo 70 tisíc křiklounů (podle policie), podle vás přes 100 000. Vy nevěříte policii?

Zde si dovolím nesouhlasit. Myslím, že již bylo dostatečně prokázáno, že Čapí hnízdo účelově přepsal miliardář Babiš, tehdy ještě ne politik, ale jen byznysmen, na své příbuzné, aby na něj mohli získat dotaci. Pak si ho přepsal nazpátek. Což je dotační podvod, nic míň, nic víc. Byť je docela dobře možné, že, jak jsem psala výše, Babiš, který má na to spoustu skvěle placených právníků, úzkostlivě dodržel (špatné a děravé) zákony. Přesto znovu opakuji, je to podvod. Minimálně v mravní rovině, dotace přeci nejsou určené miliardářům na jejich sídla.  

Tajná zpráva? No, v Česku se vždycky vykecalo všechno. Za totáče se dokonce uskutečnil zajímavý experiment. Předesílám, že to bylo v době bez internetu, mobilů a sociálních sítí, k dispozici byl jen obyčejný telefon, vedený pevnou linkou, který byl tehdy hodně nedostatkové zboží. Experiment spočíval v tom, že někdo v Prešově (dnes ve Slovenské republice) vypustil ´tajnou´ informaci. A zjišťovalo se, za jak dlouho se ta infoška objeví v Práglu. Byly to dva dny.

Na udání? No ano, máte pravdu, i když to lze nazvat i jinak. Jde o to, zda EU považujete za svou, nebo ne. Vy, pane Halíku, ji zjevně považujete za nepřítele, já ne. Zde se nedohodneme a každý si patrně ponecháme svůj názor. To se týká i Vašeho hodnocení české národní povahy. Já si myslím, že v mnohém máte pravdu, ale vidíte to zbytečně moc černě. Totéž, mimochodem, vyčítám i svému komentátorovi, Štěpánovi Chábovi. Moje zkušenost totiž praví, že pravdu mají oba, optimista i pesimista, každý ve svém alternativním vesmíru. Jinak řečeno, když věci vidíte černě, ony takové opravdu budou. A naopak. Což je selská moudrost, kterou v posledních desetiletích potvrdili kvantoví fyzici.     

 

 

Čísla, čísla, čísla…

Ale i tak. Pár čísel paní A.V.

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017 (promítnuto usnesení NSS)

Celkové výsledky hlasování

Okrsky

Voliči
v seznamu

Vydané
obálky

Volební
účast v %

Odevzdané
obálky

Platné
hlasy

% platných
hlasů

celkem

zpr.

v %

14 865

14 865

100,00

8 374 501

5 094 633

60,84

5 091 065

5 060 745

99,40

 

 

Z toho plyne:

100 000 demonstrantů na Václaváku: 1,19%, resp. 1,97%

70 000 – dle policejního zdroje: 0,84%, resp. 1,38%

Plánovaná Letná 300 000? 3,5%, resp. 5,92%

To je matematika a tu neokecáte.

I když budu brát v úvahu 5,92%.

STAN do PS – 5,18%

Piráti do PS – 10,79 , cca polovina voličů Pirátů

Fakt síla na změnu.

Ano, máte naprostou pravdu. Je to tak. A výsledky předběžných voleb, pokud by se v říjnu konaly, jsou čiré spekulace těch ´študovaných expertů´, které často navíc nevycházejí. Přesto jste mne nepřesvědčil, v tomto. Přes výsledky minulých voleb si myslím, že od té doby došlo k tak zásadním událostem ohledně premiéra Babiše, že mám zato, že další volby jsou nezbytné. (Protože vyšlo najevo, že nejen ČR, ale i EU dotuje Babišův byznys. A to mne vadí.) S největší pravděpodobností to ale budou až ty další, řádné, za dva roky. To zas ano. A na Václaváku bylo jen pár procent občanů ČR. Přesto jich bylo zatrachtile hodně, podle mne. 

 

Dálnice, silnice a dopravní stavby

Další vaše citace:

„…..Co k tomuto dodat, že. V zemi, která staví 4 kilometry dálnic ročně,…“

 Prosím, vyjadřujte se k tomu, čemu rozumíte, nebo si zjistěte objektivní informace.

Pracoval jsem na vedoucí technické pozici 30 let u jedné z největších firem v silničním stavebnictví, takže dané problematice mohu říct, že přece jen rozumím více, než vy.

Položila jste si otázky?

Ø  Jaké jsou zákony, které umožňují stavět.

Ø  Proč se každý ekoterorista rozhodne blokovat stavbu dálnice a to beztrestně po dlouhou dobu. Proč podávají námitky 3 vteřiny před vypršením termínu podávání námitek.

Ø  Jak dlouho trvá byrokraticky, než může být stavba zahájena. Proto je vina na předešlých vládách, že nepřipravovaly.

Ø  Kdo tady tvořil ty zákony po roce 1989. Babiš? Ne stávají „demoblok“ s ČSSD.

Ø  Babišova vláda je tady 1,5 roku. Ano v minulé vládě měla ministra dopravy. Ale zákony jsou zákony. To, že se v této době postavilo jen 4 km dálnice (i když je nutno brát na zřetel, že rekonstrukce D1 je mnohem horší stavbou, než nová dálnice „na zelené louce“, protože se musí bourat, staví se za provozu, což není sranda, lze ji zařadit do stavby dálnice i když nevnikly nové kilometry.)

Ø  Jaká je kapacita našeho stavebnictví - Na D1 mezi Humpolcem a V. Jeníkovem, konsorcium tvořené italskou firmou Toto Costruzioni Generali, kazašské SP Sine Midas Stroy a české stavební společnosti Geosan Group. Výběrové řízení proběhlo dle zákona a dodavatel – katastrofa.

Ø  Chybí nám dodavatelé. Nemáme kvalitní technický dozor z ŘSD. Kdo jmenoval předchozího ředitele ŘSD?

Ø  Nechci dále zabíhat do podrobností, proč se nestaví více km dálnic. Ano i mě to štve.

Souhlas. Nerozumím tomu, vy zjevně ano, Vámi uvedená fakta jsou zajímavá (a alarmující). A ne, nepřekvapuje mne to. Nevětší mezery, ďuzny a přímo Macochy máme v tomto státě v systémovém řízení. Podle mne to tu pořádně nikdo (zatím) neumí. Přesto, že ´manažerů´máme na každém rohu pytel... Vy jste stavař, pane Halíku, že bychom k tomu udělali rozhovor, kde byste popsal své zkušenosti, co říkáte?

 

Plný Václavák? To je anarchie

Takže, paní A.V., pokud se považujete za demokratku, tak se podle toho chovejte a nevyzývejte prezidenta k předčasným volbám.

Buďto má sílu PS vyhlásit nedůvěru vládě, nebo nemá. To je demokracie.

Ostatní je anarchie.

Vyžadujme po politicích, aby napříč politickým spektrem řádně spravovali naši zemi. Proč nejsou demonstrace proti tomu, že se tak neděje?

Nejsem idealista, ale realista. „Hodně prasátek, málo korýtek“. 

Jsem demokrat a nechci být v EU. Nelíbí se mi, že vláda odmítá referendum. Ale je to zvolená vláda a já budu moci v příštích volbách svým hlasem přispět k tomu, že třeba bude vládu pro referendum a pak stejně bude záležet na většině, jestli bude, nebo nebude dle mého přání. 

A to je demokracie. 

Tady nejde o demonstrace, na ty máme v demokracii právo. Tady jde o ty, kteří v zákulisí řídí nedostudovaného, zatím nic nedokázavšího hocha k manipulaci s davem, který je nasycen nenávistí. Ne konstruktivním řešením

Bořit umí každý blbec, ale tvořit….

Mě nejde o předsedu vlády, mě jde o demokracii a tu ten demoblok s Piráty ohrožují s vidinou koryt.

Mohu se zeptat, kde jste byla, když Topolánek sliboval „Noc dlouhých nožů?“ V roce 2006.  Dovedete si představit, co by se strhlo, kdyby tuto blbost vypustil z úst prezident Zeman, nebo premiér Babiš?

„Pražská Kavárna včela s Čvančarovou, Mádlem, nevzdělanou Gesislerovou, Hřebejkem a jinými „nejchytřejšími“ by asi vyhlásila stav pohotovosti před převratem za pomocí síly.

A Piráti, jak se vám líbí fungování Magistrátu Prahy? Kdyby tam za těchto podmínek vládlo ANO, SPD, nebo nedej bože KSČM, tak už jsou demonstrace.

Rád čtu zejména pana Chába. Občas s ním nesouhlasím, ale on se snaží argumentovat. Vy ne. Vy jen požíváte emoce. Jste novinářka, nebo manipulátorka? Přeji hezký den, Jiří Halík.

Taky čtu ráda pana Chába a jsem ještě radši, že píše pro mne. A častěji s ním nesouhlasím, než souhlasím, což nám nijak nebrání v kolegialitě i přátelství, troufám si říci. Abych nějak shrnula to další, co jste napsal, pokud jsem Vás správně pochopila, máte zato, že předčasné volby jsou zbytečné, že se politika nedělá na ulici, ale v řádně zvolené sněmovně a že nejsem novinářka, ale manipulátorka. No, proč si myslím, že v tomto, výjimečném případě jsou předčasné volby více než na místě, jsem napsala A) v Zápisníčku, B) výše. Jinak s Vámi vřele souhlasím. A co se týče toho, zda jsem novinářka… Doufám. Furt se učím. A vím, že s nikým nemanipuluji. Ovšem dokonalá teda fakt nejsem, jak by Vám ochotně potvrdili všichni mí kolegové. „Nikdo není dokonalý,“ pravil ostatně Jiří Krampol; počítám, že ani vy ne. I Vám hezký den a mnohokrát děkuji, že jste si dal tu práci, cením si toho. Anna Vančová. 

 

 

 

Vložil: Anička Vančová