Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane prezidente, vypište předčasné volby. Je to jediné čisté řešení. Zápisníček A.V.

komentář 19.06.2019
Pane prezidente, vypište předčasné volby. Je to jediné čisté řešení. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček A.V., ilustrační fotomontáž

FOTO Jsem velký příznivec demokracie. Což o sobě říká úplně každý. Jinak – neznám nikoho, kdo by řekl, já nechci demokracii. Už to dokonce neříkají, na rozdíl od počátku století minulého, ani ti anarchisté 😊. Přitom spousta ´demokratů´ tu a tam navrhne něco, co je demokracii na hony vzdálené, nebo je jejím přímým protikladem. Pojďme si tedy říci, co ta zpropadená demokracie vlastně je. A co není.

Demokracie není posvátná kráva. Je to způsob vlády coby spravování věcí veřejných. Nic míň, nic víc. „V tomto hříšném a žalostném světě se zkoušely a budou zkoušet mnohé způsoby vlády. Nikdo nepředstírá, že demokracie je dokonalá nebo samospasitelná. Říká se dokonce, že demokracie je nejhorší způsob vlády, s výjimkou všech ostatních způsobů, které jsme vyzkoušeli,“ pravil velký mistr trefných bonmotů Winston Churchill. A dodal: „Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem.“

Takže jak vidno, to, co nyní řešíme, je stará vesta. A ten ´průměrný volič´ děsně sejří tak zvanou elitu, volí totiž leckdy jinak, než by si elita / pražská kavárna / intelektuálové všech barev srsti – nazvěte to, jak vám libo – přáli.  A tak z řad té elity občas slýchám, či čítám takové nesmysly jako: Volební právo jen těm chytrým. Nebo jen mladším sedmdesáti let (´přemluv bábu´ a podobné). Volit by mělo býti povinné. A tak dále, a tak podobně.

„Čau lidi, teď hodně lidí naštvu. Chystá se největší demonstrace od listopadu, no a najednou přichází zpráva Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Která říká… no, já se skoro stydím to říct. Říká, že je líp. Ano, už JE líp. Tak, jak jsme slibovali, že ANO, BUDE LÍP, tak už JE LÍP. Máme to na papíře,“ napsal Babišův spin doktor Marek Prchal (o premiérovi je známo, že neumí používat počítač). Pan Prchal sepsal asi desetistránkový elaborát, jak tu je líp, k přečtení na Facebooku Babiše… Marian Kodl k tomu v diskuzi dodal, tak nějak za všechny: „Je pravda, že lidé se mají lépe. Nicméně není to DÍKY Andrejovi, ale NAVZDORY Andrejovi. V tom bych viděl zásadní rozdíl.“ Foto Facebook

Mariáš má svá pravidla, demokracie také

Tak si to ujasněme. V dějinách se již zkoušelo ledacos, než jsme dospěli k té formě liberální demokracie, jak o ní mluvil někdejší britský ministerský předseda. Volební právo měli jen muži, starší třiceti let, majitelé půdy, například. Vyloučeny byly ženy, otroci, bezzemci. Ty ženy dokonce donedávna, Československá republika byla v tomto, díky prezidentu Masarykovi, jedna z prvních v Evropě - v únoru 1920 bylo v československé ústavě zakotveno, že ženy jsou politicky, sociálně a kulturně postaveny na úroveň mužům a náleží jim volební právo.

V mnoha dalších zemích bylo ženám přiznáno volební právo teprve po druhé světové válce. V Argentině se o volební právo žen zasloužila slavná Evita - Eva Perónová. Poslední zemí na světě, která dovolila ženám účast ve volbách, je náš velký kámoš, Saúdská Arábie. Poprvé tam ženy mohly volit a být voleny v prosinci 2015, ale jen do místních rad; volit parlament v této zemi nemohou ani muži, neboť jeho členové jsou jmenováni králem… Takže se snad shodneme, že rovné volební právo (které zahrnuje i právo nevolit) je jediným možným řešením. To jsou prostě a jednoduše pravidla hry.

Fotomontáž lidu, fotomontáž boží?

Když je nebudeme ctít, ocitneme se v situaci hráčů na hřišti, kde zároveň probíhá zápas ve fotbale i vybíjené, rozhodčí píská tenis a výsledkem je chaos. Z čehož plyne, že ctím a ctíti budu fakt, že o složení parlamentu jako nejvyšší zákonodárné moci, z níž pak plyne moc výkonná, vláda, rozhodují volby. A jsme konečně tam, kde je ´zakopán jezevčík´, abych parafrázovala román Pavla Kohouta. To, co tady píši, teď slouží jako hlavní argument Babišovi, který přes statisíce lidí na náměstích říká jediné: „Neodstoupím, vyhrál jsem volby.“  

Čau, lidi. Kolik pak vás asi dorazí v neděli na Letnou?  Čím víc, tím líp, počítám

Malér s dotacemi, jde o fakt velké peníze

Což nelze popřít. Jenže to bylo v říjnu 2017. A co se stalo od té doby? Když vynecháme kauzu Čapí hnízdo, která byla známá již tehdy, je zde pár alarmujících novinek. A to, že ač Babiš zaparkoval Agrofert do svěřenského fondu, podle mnoha indicií ho stále ovládá, což je protizákonné a je to proti novým pravidlům proti střetu zájmů při čerpání dotací, která přijal počátkem července 2018 Evropský parlament. O této věci se stále politici, právníci i soudci handrkují… Že ho ovládá, no budiž, že ale z pozice premiéra sosá dotace? A to ne zrovna malé? To už je jiná věc, že.

Dále pak Evropský parlament projednal 12. prosince 2018 kauzu ´Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky´ a mimořádně přijal i usnesení, pro které hlasovalo 434 europoslanců z 545 přítomných. Jde hlavně o evropské dotace vyplacené Agrofertu. Kvůli vyšetřování Evropské komise byly ČR v prosinci 2018 pozastaveny platby veškerých dotací souvisejících s Agrofertem. České ministerstvo financí následně rozhodlo o tom, že žádosti o příslušné platby ani nebude Evropské komisi k proplacení posílat. Před koncem května 2019 ministerstvo financí uvedlo, že takto nepožadované a neproplacené platby přesáhly částku 161,2 milionu korun.

Šlo mimo jiné o dotaci na výrobní linku na toastový chleba pro firmu Penam ve výši kolem 100 milionů a dotace na dalších 11 projektů v celkové výši asi 61 milionů korun, a to pro firmy Výzkumný ústav organických syntéz, Cerea, Kostelecké uzeniny, Navos a Farmtec (vše ´zde je Babišovo´). K odložení plateb došlo i u několika dalších projektů Agrofertu spravovaných Státním zemědělským intervenčním fondem.

Evropská komise v lednu 2019 zahájila na českých ministerstvech audit evropských dotací. Na konci května 2019 pak poskytla českým úřadům předběžnou verzi auditní zprávy, podle níž byl Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na svoje bývalé firmy. Na základě toho požadovala vrácení všech prověřovaných evropských dotací, které Agrofert dostal od února 2017 (tj. od platnosti české legislativní úpravy střetu zájmů). Babiš na zprávu reagoval 21. května projevem ve sněmovně, v němž odmítl, že by porušil zákony, a prohlásil, že Česká republika žádné dotace vracet nebude.

Zjednodušeně řečeno, nejen EU, ale i český rozpočet platí Babišův soukromý byznys, i když on tvrdí opak.  

Nelze ignorovat fakt, že prezident Zeman má větší než malé sklony chovat se jak monarcha a tudíž pravděpodobnost, že mne vyslyší a vyhlásí předčasné volby, se limitně blíží nule. Škoda, škoda veliká. Mohl by si tím dosti napravit reputaci. Foto Facebook

Končíme, pane premiére

Což zásadně mění situaci, že. A vůbec se to nelíbí českým občanům, kteří svůj nesouhlas vyjádřili naposledy na pražském Václavském náměstí, kam jich dorazilo přes sto tisíc, a chystají se v neděli na Letnou, kde se čeká ještě vyšší účast. Nelíbí se to, a to je hodně mírně řečeno, ani mně. A jako přesvědčený demokrat vidím jediné východisko z této zapeklité situace – předčasné volby, v říjnu 2019. Tímto prosím a vyzývám pana prezidenta, aby je vypsal, je to jeho ústavní právo.  

 

Podle mne jde o jediné čisté politické řešení. Pokud si čeští občané Babiše opět zvolí, ani neceknu. (I když si budu myslet svoje, to zas jo.) Současné politické tanečky a la koaliční schůzka opoziční pětky, ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, kteří vyhlašují, že budou hlasovat o nedůvěře Babišově vládě, k čemuž za současných podmínek ale nemají dost hlasů. Či tradiční lavírování ČSSD, jestli neodejde z koaliční vlády, přičemž aktuální důvod jim poskytl kandidát SPD na člena Rady ČTK Michal Semín. Což je nepochybně zarytý katolík středověkého střihu a veřejně profláklý antisemita, ale přesto to zavání účelovkou. Ne ne, předčasné volby, to je to, co nyní potřebujeme.

ČR na špici, či chvostu Evropy?

Podle předvolebních průzkumů by, jak napsalo Právo, ANO získalo 75 křesel, Piráti 40, ODS 28, SPD 21, starostové 13, komunisté 12 a sociální demokraté 11 mandátů. Což by znamenalo, že současná koalice ANO, ČSSD podporovaná KSČM, by ztratila ve sněmovně většinu. Dnes má 108 křesel, podle modelu Kantar by v květnu získala o deset mandátů méně. A tudíž by Babiš za takových volebních výsledků nesestavil vládu, která by dostala důvěru, ani kdyby se na hlavu postavil a odstrkoval ušima…

Andreji, Andreji. Realitu neukecáš, ani neobelstíš

O Babišově ´realistickém´ zhodnocení situace ostatně svědčí i tato jeho slova: „České republice se daří. Jsme nejlepší nejen v regionu, ale v celé Evropě,“ sdělil v panelové diskuzi na konferenci věnované mladým podnikatelům a talentům. Co k tomuto dodat, že. V zemi, která staví 4 kilometry dálnic ročně, kde mezi Prahou a Vídní vede okreska, kterou německé vlaky směr Rakousko raději objíždějí... Evrospký tygr zařval. 

A kde jsou, do Prčic, ty motýle?!

 

Tahle pohodová, pěkná letní fotka od Ireny Čani je o (chybějícím) zvířátku... To je tak. Minulý týden jsme byli na dovče, na chatě, máme takový malý srub nad Štěchovicemi. Vyrazili jsme na prochajdu. Počasí super, obloha jak vymetená, louky kvetou, čistá krása. Jen jedno chybí. Motýle. Napočítali jsme přesně 3, slovy tři. Tam, kde by měly létat stovky baboček, modrásků, žluťásků, otakárků. Motýle někam zmizely. A mě to značně znepokojuje... 

 

Vložil: Anička Vančová