Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Demoblok prosadil další antichartu. Hezky na špalír a přiznat se. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.06.2019
Demoblok prosadil další antichartu. Hezky na špalír a přiznat se. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Vysloví sněmovna Babišovi, respektivě vládě nedůvěru? Těžko, opozice nemá dost hlasů, premiér asi balit nebude. Alespoň zatím

Strany opozice se usnesly na tom, že vyvolají hlasování o důvěře vládě. A to i s jistotou toho, že důvěra bude koalicí potvrzena a pojede se dál, močálem černým. Jde vlastně o jediné – všichni poslanci musí povstat a přiznat se ke svému postoji – musí říct – ne/vkládám důvěru v Babiše a jeho schopnosti řídit stát. Anticharta hadr.

Celou debatu pak budou protínat proslovy o tom, jaký je Babiš dotační zavislák a podvodník, opoziční strany se budou odvolávat na předběžnou zpráva Evropské komise, ke které se má Česká vláda teprve vyjádřit a je tedy možnost, že se z toho Babiš vylže, pak to bude pro opoziční strany rána do vazu. A pokud by k tomu došlo, budeme my, co se budeme povinně a ze zákona a hlavně už úplně zadarmo střídat ve výstavbě pyramid pro Babiše a jeho bližní, klít jako neznabozi.

Je to jen účelovka

V neděli 23. června proběhne na Letné slibovaná demonstrace proti Babišovi. A na ní jde vidět to krásné načasování. Opoziční strany nepočkaly se svým vyslovením nedůvěry na konečný ortel Evropské komise. Oni chtějí postavit hlasování na pouhé předběžné zprávě. Proč? No protože vrcholí protesty proti Babišovi. A na těch by byla chyba se nesvést. Marketingová akce opozičních stran. Pak přijdou prázdniny, protestující i politici odjedou na dovolenou, pnutí ve společnosti se zmírní, kdo by se v takovém vedru také rozčiloval, že jo.

Jenže Babišovi posluhové ve sněmovně budou argumentovat jako jeden muž – je to předběžná zpráva. Evropská komise už často svá obvinění stáhla na podkladu důkazů. A ty důkazy my máme, náš guru, náš šéf, náš bůh je nevinen a vy nás jen zdržujete od makání, intrikáni jedni – to bude všechno. Jen divadlo na pobavení jak antibabišovců, tak i babišovců. Efekt nula. Jen gesto pro Letnou. Politické dupnutí nožičkou. Zbytečné rétorické cvičení u pultíku.

Okamura ke korýtku?

Hlasování o důvěře vládě opoziční strany vyvolaly i s vědomím toxické možnosti, že se někdo z koalice sekne a zvedne ruku pro nedůvěru. Pak vláda padne a přijde na řadu hnutí SPD Tomia Okamury, které prohlásilo: „Hnutí SPD žádá odchod ČSSD z vlády a sestavení nové vlády vítězem voleb na základě odborných nominantů, která bude prosazovat také programové priority SPD. Takovou vládu je hnutí SPD ochotno podpořit. V případě střetu zájmů premiéra Babiše je pro nás zásadní stanovisko českých národních orgánů, zdali došlo k porušení zákona či nikoliv." Okamurovi nevadí Babiš, jemu vadí, že není koaličním partnerem Babiše.

Prezident Zeman v minulosti důrazně upozornil, že i kdyby padla vláda, pověří Babiše sestavením další. Nepodpoří vyvolání předčasných voleb. Opravdu by se opozičním stranám líbilo, kdyby Babiš vlezl do koalice s Okamurou s tichou podporou komunistů? Protože jinou možnost mít nebude a křesla se nevzdá. Takže kdyby se podařilo prohlasovat nedůvěru čeká nás ve vládě téměř s jistotou koalice daleko, ale daleko horší.

Princezna koloběžka

Ano, jistě, také je možné, ač nepravděpodobné, že Babiš odevzdá hnutí ANO do ‘svěřeneckého fondu‘ a bude jej řídit z běžné poslanecké lavice s nadějí, že mu do chomoutu koalice vleze někdo další. Ale kdo půjde do koalice s ANO s Babišem u stínového kormidla? Nebude premiér, ale zároveň premiér bude. Nohsled Vondráček dočasným premiérem, Babiš faktickým? Do takového močálu nevleze žádná ze současných opozičních stran (krom SPD, samozřejmě, ale těm by nevadil ani Babiš).

Vyvolání hlasování o důvěře vládě je jen fraška, která ukazuje zoufalství opozičních stran. Rozhodně neukazuje politické schopnosti v jejich síle, ale spíše v jejich nahotě. Je to unáhlené a zbytečné gesto, které můžeme zařadit do své pozornosti jako podsekci demonstrace na Letné. Škoda.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace