Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Demoblok prosadil další antichartu. Hezky na špalír a přiznat se. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.06.2019
Demoblok prosadil další antichartu. Hezky na špalír a přiznat se. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Vysloví sněmovna Babišovi, respektivě vládě nedůvěru? Těžko, opozice nemá dost hlasů, premiér asi balit nebude. Alespoň zatím

Strany opozice se usnesly na tom, že vyvolají hlasování o důvěře vládě. A to i s jistotou toho, že důvěra bude koalicí potvrzena a pojede se dál, močálem černým. Jde vlastně o jediné – všichni poslanci musí povstat a přiznat se ke svému postoji – musí říct – ne/vkládám důvěru v Babiše a jeho schopnosti řídit stát. Anticharta hadr.

Celou debatu pak budou protínat proslovy o tom, jaký je Babiš dotační zavislák a podvodník, opoziční strany se budou odvolávat na předběžnou zpráva Evropské komise, ke které se má Česká vláda teprve vyjádřit a je tedy možnost, že se z toho Babiš vylže, pak to bude pro opoziční strany rána do vazu. A pokud by k tomu došlo, budeme my, co se budeme povinně a ze zákona a hlavně už úplně zadarmo střídat ve výstavbě pyramid pro Babiše a jeho bližní, klít jako neznabozi.

Je to jen účelovka

V neděli 23. června proběhne na Letné slibovaná demonstrace proti Babišovi. A na ní jde vidět to krásné načasování. Opoziční strany nepočkaly se svým vyslovením nedůvěry na konečný ortel Evropské komise. Oni chtějí postavit hlasování na pouhé předběžné zprávě. Proč? No protože vrcholí protesty proti Babišovi. A na těch by byla chyba se nesvést. Marketingová akce opozičních stran. Pak přijdou prázdniny, protestující i politici odjedou na dovolenou, pnutí ve společnosti se zmírní, kdo by se v takovém vedru také rozčiloval, že jo.

Jenže Babišovi posluhové ve sněmovně budou argumentovat jako jeden muž – je to předběžná zpráva. Evropská komise už často svá obvinění stáhla na podkladu důkazů. A ty důkazy my máme, náš guru, náš šéf, náš bůh je nevinen a vy nás jen zdržujete od makání, intrikáni jedni – to bude všechno. Jen divadlo na pobavení jak antibabišovců, tak i babišovců. Efekt nula. Jen gesto pro Letnou. Politické dupnutí nožičkou. Zbytečné rétorické cvičení u pultíku.

Okamura ke korýtku?

Hlasování o důvěře vládě opoziční strany vyvolaly i s vědomím toxické možnosti, že se někdo z koalice sekne a zvedne ruku pro nedůvěru. Pak vláda padne a přijde na řadu hnutí SPD Tomia Okamury, které prohlásilo: „Hnutí SPD žádá odchod ČSSD z vlády a sestavení nové vlády vítězem voleb na základě odborných nominantů, která bude prosazovat také programové priority SPD. Takovou vládu je hnutí SPD ochotno podpořit. V případě střetu zájmů premiéra Babiše je pro nás zásadní stanovisko českých národních orgánů, zdali došlo k porušení zákona či nikoliv." Okamurovi nevadí Babiš, jemu vadí, že není koaličním partnerem Babiše.

Prezident Zeman v minulosti důrazně upozornil, že i kdyby padla vláda, pověří Babiše sestavením další. Nepodpoří vyvolání předčasných voleb. Opravdu by se opozičním stranám líbilo, kdyby Babiš vlezl do koalice s Okamurou s tichou podporou komunistů? Protože jinou možnost mít nebude a křesla se nevzdá. Takže kdyby se podařilo prohlasovat nedůvěru čeká nás ve vládě téměř s jistotou koalice daleko, ale daleko horší.

Princezna koloběžka

Ano, jistě, také je možné, ač nepravděpodobné, že Babiš odevzdá hnutí ANO do ‘svěřeneckého fondu‘ a bude jej řídit z běžné poslanecké lavice s nadějí, že mu do chomoutu koalice vleze někdo další. Ale kdo půjde do koalice s ANO s Babišem u stínového kormidla? Nebude premiér, ale zároveň premiér bude. Nohsled Vondráček dočasným premiérem, Babiš faktickým? Do takového močálu nevleze žádná ze současných opozičních stran (krom SPD, samozřejmě, ale těm by nevadil ani Babiš).

Vyvolání hlasování o důvěře vládě je jen fraška, která ukazuje zoufalství opozičních stran. Rozhodně neukazuje politické schopnosti v jejich síle, ale spíše v jejich nahotě. Je to unáhlené a zbytečné gesto, které můžeme zařadit do své pozornosti jako podsekci demonstrace na Letné. Škoda.

 

Vložil: Štěpán Cháb