Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vracet církvím peníze v restitucích? Proč? A zdanění restitucí? Komentář Štěpána Chába

komentář 18.06.2019
Vracet církvím peníze v restitucích? Proč? A zdanění restitucí? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Do třiceti let kasíno? Jasně, teď ještě svatostánek

Nemám kladný vztah k církvím. Obzvláště ta katolická mi leze krkem. Ale to mám nejspíš společné s většinou obyvatelstva naší země. Sdílená nedůvěra v chlapy, kteří se převlékají do sukní a nosí na hlavách komické čepice, aby zaujali pohádkami, jimiž člověka chtějí spoutat do tenat vlastního tmářství.

Nedávno si komunisté ve vládě prosadili hlasování o zdanění restitucí. Babiš jim to, spolu s Hamáčkem, přiklepl. Koaliční dohoda, díky které komunisté ukázali, že tady stále jsou… a že jejich politikou je omlouvat a vylhávat se ze zločinů čtyřicetiletého socialismu, do kterého uvěznili naši zemi. Vylhávat se z politiky, které jsou pohrobky.

Populismus

Okamurova strana je moc hezká ukázka populistické politiky, která stojí na základě hesla – strašit, strašit a strašit. Ale je to vlastně politika bezzubá, protože se Okamura neprokecal až ke koalici, svým populismem může tak maximálně špinit svůj facebookový profil. U komunistů ten populismus dostal nové grády, protože se vetřel do vlády. Vymínil si od Babiše za svou loajalitu slib, že schválí zdanění restitucí. Od komunistů nejde očekávat nic jiného, než že se vůči restitucím vymezí. To oni jsou pokračovatelé strany, která okradla mezi mnohými dalšími i církve o jejich majetek. A protože komunisté umí kalkulovat s odporem k církvím i s odporem k restitucím, je to jejich téma.

A ač je mi katolická církev, a církve obecně, cizí, přesto je tvrdým faktem, že je komunismus okradl o majetek, který mají právo dostat zpět. A když se (po 25 letech od revoluce!) potentáti dohodli, že majetek konečně vrátí, přijdou komunisté, tedy pohrobci zlodějů, a začnou požadovat, aby si církve za to vrácení alespoň zaplatily ve formě daní. Promiňte, ale tohle ne. A je v tomto případě ale úplně nepodstatné, jakým způsobem církve svůj majetek získaly, nebo jestli si ho nenárokují příliš mnoho (to nechť řeší soudy). Jde o ten princip, kdy okradený nemá být za to, že ho okradli, zdaněný. To už bychom žili opravdu v blázinci. A ano, komunisté církve okradli. To není téma k diskuzi, to je prostě fakt.

Ač je to od komunistů takové hezké populistické gesto, všichni víme, že zdanění restitucí smete Ústavní soud ze stolu. Možná nám může lahodit, že církve by zdaněním dostaly novinami přes čumák. Kdyby k němu ovšem došlo, dáme vlastně přes čumák sami sobě. Církvím přeju mor a choleru, ale zároveň nepřeju nám, abychom si jako země dali do životopisu zdanění okradeného. I prznitel dětí má právo na spravedlnost. Tak to musí být, jinak bychom nežili ve spravedlivém státu.

Na pokec s farářem. Aneb mor a cholera v praxi

Bohužel pro mě, i pro něho, jsem se ocitl před rokem v blízké konfrontaci s knězem. Mezi jiným došla naše řeč i k restitucím. Kněz prohlásil, že s uznáním restitucí začala vlastně černá hodinka pro církev. Jako důvod uvedl, že dochází k postupné (a definitivní) odluce církve od státu. Doposud mohly církve prostě natáhnout ruku a chtít po státu masivní podporu. Té se jí většinou i dostalo. Kněží byli vlastně státními zaměstnanci. Placeni ze státní kasy. Jako nějaký ouřada. To s restitucemi postupně přejde na církev. Bude se muset postarat sama o sebe a své pupkaté uživit bez přisátí k cecíku státního rozpočtu.

Kněz přiznal, že od té doby na něj z biskupství neskutečným způsobem tlačí, aby vydělal. Jakkoliv. Na čemkoliv. Ne, bordel ještě neotevřel, to ne. Ale začal pronajímat znovuzískané budovy. A přiznejme si, že to nejsou budovy v tom nejlepším stavu. Ovšem pronájem hezky za tržní ceny. Tam, kde by měl kněz projevit už z podstaty své profese a víry soucit a solidaritu, začíná uplatňovat tržní mechanismy. Začal se chovat podnikatelsky, začal kalkulovat. A hlavně, přestal mít čas na duši běžného věřícího. Musí makat, musí vydělávat. Církev sice získala dost v restitucích, ale má vlastně jen něco málo přes dvacet let na to, aby rozjela byznys, který celý ten kolos pohádkářů utáhne. A ten rozhodně nepůjde utáhnout milodary od věřících.

Fajn budoucnost bude. I kdyby na chleba nebylo

Vyvíjí se to dobře. Církev sama sebe utopí v kapitalistickém systému výdělků, stane se ideologickou korporací. Nejdřív rozprodá získaný majetek, pak nakašle na duši a změní se v pouťovou atrakci s nějakou elegantní variantou na prodej odpustků. Pak možná dojde i na ty bordely. Komunisté se snad svezou už definitivně do černé díry dějin spolu s Babišem, kterého ten tragický pád dříve nebo později stejně čeká, protože takovou turbulenci lží, tunelů a populistických manipulací jsme tady neměli snad nikdy a Babiš to dlouhodobě ustát nemůže. Čeká nás fajn budoucnost, jen přečkat to nadcházející.

 

Vložil: Štěpán Cháb